V čele Univerzity Karlovy bude poprvé stát žena

23. 10. 2021 | | Nezařazené Milena Králíčková, nová rektorka Univerzity Karlovy, UK

V pátek 22. října zvolil Akademický senát Univerzity Karlovy (UK) novou rektorkou lékařku a profesorku histologie a embryologie Milenu Králíčkovou. V 700leté historii školy se tak poprvé na tomto postu objeví žena. Její funkci musí ještě potvrdit prezident, pokud k tomu dojde, funkce se ujme v dubnu 2022 a školu povede do roku 2026.

V hlasování Králíčková obdržela 55 hlasů ze 69 přítomných senátorů, jeden člen Akademického senátu se zasedání neúčastnil. Získala tak větší podporu než její předchůdci Tomáš Zima i Václav Hampl. Ke zvolení potřebuje kandidát nadpoloviční počet hlasů, uspěla tedy hned v prním kole volby. Stál proti ní jediný protikandidát, kterým byl bývalý děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík.

Milena Králíčková vystudovala všeobecné lékařství na Lékařské fakultě UK v Plzni, na škole v současnosti působí jako prorektorka pro studijní záležitosti. Ve funkci rektorky se chce zaměřit na digitalizaci, snížení administrativní zátěže a také otevření nejstarší české vysoké školy světu. Plánuje také do konce roku 2022 stanovit institut univerzitního ombudsmana.

Univerzita by se podle ní měla stát školou pro všechny. „Pod univerzitou pro všechny bych byla ráda, kdybyste si představili, že univerzita jednak bude rozšiřovat nabídku celoživotního vzdělávání, popularizovat vědu a promlouvat k veřejnosti v obecně platných tématech jako je třeba udržitelný rozvoj,“ vysvětlila výrok pro Českou televizi budoucí rektorka.

Foto: ČTK

Mohlo by vás zajímat: