V zajetí indických chuťových pokušení

22. 7. 2004 | | Nezařazené

Restaurace Góvinda je zastrčená v jednom staropražském zákoutí. Přesněji v Soukenické ulici ve dvoře domu č. 27, nedaleko zastávky Dlouhá třída tramvaje č. 5. Góvindu jsem objevila před několika lety a s radostí jsem ji vyměnila za školní menzu. Je to jedno z mála míst, kde se můžete najíst v klidu, levně a kde vám bude zaručeně chutnat.

Restaurace Góvinda je zastrčená v jednom staropražském zákoutí. Přesněji v Soukenické ulici ve dvoře domu č. 27, nedaleko zastávky Dlouhá třída tramvaje č. 5.

Góvindu jsem objevila před několika lety a s radostí jsem ji vyměnila za školní menzu. Je to jedno z mála míst, kde se můžete najíst v klidu, levně a kde vám bude zaručeně chutnat. Restaurace patří hnutí Hare Krišna, což napovídá, že je to restaurace vegetariánská. Vy, kdož zastáváte názor, že jídlo bez masa není pořádné jídlo, si asi v Góvindě na své nepřijdete, přesto to můžete zkusit – kdo ví, zda svůj názor nezměníte.

Nevím, jak je to možné, ale v Góvindě mi chutná úplně všechno – skoro se mi zdá, že kuchaři jsou napůl kouzelníci. Známý, který se k hnutí hlásí, tvrdí, že je to tím, že vaří s láskou. Já si ale myslím, že to bude spíše kuchařským uměním a také faktem, že „harekrišňáci“ používají vlastnoručně vypěstovanou zeleninu, která není ošetřována žádnými chemickými prostředky, tudíž je chutnější. Strava z ní připravená je navíc navýsost zdravá.

Každý den kuchaři připraví jiné menu, které se ale pokaždé skládá z polévky, raity (salát s jogurtem), sabdží (hlavní jídlo), rýže (pokaždé na jiný způsob) a čatný (něco jako pikantní povidla). Malé menu stojí 65 korun, velké o deset korun více. Mě úplně nasytí malé menu, pokud se však považujete za opravdové jedlíky, dejte si velké. Navíc je možné si ještě zdarma přidat. K menu lze ještě přikoupit různé pochoutky – třeba zeleninové smažené placky, chlebové placky či mou oblíbenou pakoru, tedy zeleninový špíz v cizrnovém těstíčku. Své hodování můžete završit některým z exotických zákusků. Jako nápoj se zdarma podává citrónová voda.

V Góvindě se setkáte s věcmi, které vás při první návštěvě asi překvapí. K dispozici například nejsou nože (má to co do činění s mírumilovností hnutí Hare Krišna), jídlo se podává na poněkud netradičních táccích a krom klasických židlí můžete u stolku sedět i na zemi – doporučuji vyzkoušet.

Góvindu mám ráda nejen proto, že jako vegetariánka se zde dobře najím, navíc v příjemném prostředí a s možností výběru z pestré nabídky pokrmů. Velmi důležitá je pro mě také jistota, že jídlo je skutečně bez masných ingrediencí a že je připraveno za dodržování hygienických předpisů, obojí totiž patří k hlavním zásadám hnutí Hare Krišna. Zbývá už jen popřát vám dobrou chuť! Možná se jednoho dne potkáme… hádejte kde?

Tel.: 224 816 631

E-mail: lcd@raz-dva.cz

Otvírací doba po–pá 11.00–17.00

Lucie Kyselová, redakčně upraveno

Mohlo by vás zajímat: