Valentýnská bublina GTS

17. 3. 2003 | | Názory, Studentský život

Valentýnský den zamilovaných již tradičně dává šance také mladým cestovatelům, kteří mají právě v tomto čase možnost vycestovat za málo peněz do všech koutů světa. Studentská cestovní kancelář GTS International nabízí valentýnské slevy na letenky všem studentům do 26 let. V nabídce byla skutečně za velice rozumné ceny taková lákadla jako Bangkok nebo Singapur.

Valentýnský den zamilovaných již tradičně dává šance také mladým cestovatelům, kteří mají právě v tomto čase možnost vycestovat za málo peněz do všech koutů světa. Studentská cestovní kancelář GTS International nabízí valentýnské slevy na letenky všem studentům do 26 let. Letos poprvé byl publikován i konkrétní (a hodně dlouhý) seznam „více než 120 destinací za lákavé ceny, z kterých si jistě vyberete“, jak jsme měli možnost se dočíst na www stránkách firmy. V seznamu byla skutečně za velice rozumné ceny taková lákadla jako Bangkok nebo Singapur.

Není divu, ze v den D stáli první nedočkavci před pražskou kanceláří GTS již od půlnoci, což byl v mrazivém počasí celkem slušný výkon. Fronta natěšených cestovatelů narostla přes noc do úctyhodných rozměrů a před osmou hodinou ranní, kdy GTS otvírala, čekalo na ulici kolem stovky mladých lidí. Z rozprouděné vřavy čišelo cestovatelské nadšení a touha po exotice. Z hovoru jsem se dozvěděl, že asi nejvíce lidí přilákala právě představa thajského Bangkoku. Jelikož Bangkok byl také mým favoritem, byl jsem nakonec rád, že jsem si přivstal do mrazivé noci, úspěšně se umístil v první pětce a zvýšil tak své šance na maximum. Alespoň jsem si to myslel.

Když se pak dveře otevřely, byl jsem u jednoho z pultů úplně první. „Nemáme,“ zněla jednoznačná odpověď prodavače. Na otázku, jak je to možné, jsem žádnou smysluplnou odpověď nedostal. Ani za těchto podmínek letenky prostě nebyly. Jak do Bangkoku, tak ani do přilehlého Singapuru. Nemusím asi blíže popisovat, jaké bylo mé rozčarování. Ostatní top destinace jsem neověřoval. Mohu jenom říct, že když jsem se rozhlížel kolem, žádného spokojeného zákazníka jsem si nevšiml.

Po hodné chvíli strávené u pultu jsem dostal alespoň jinou pro mne přijatelnou destinaci. Byla evropská a pro většinu lidí v tomhle ročním období asi neatraktivní. Jak jsem však později zjistil, jiné cestovní kanceláře nabízejí touhle dobou tuto destinaci za ještě nižší cenu, takže jsem později svého kupu stejně litoval.

Ne, nedělal jsem si falešné iluze. Věděl jsem z vyprávění mých známých, že valentýnské cestování s GTS není jistá záležitost, že počty letenek jsou malé a zájem velký. Nicméně, myslel jsem si, že když GTS inzeruje konkrétní destinace, že nějaké letenky pro ně snad přeci mít musí. Možná je nějakým záhadným a mně nevysvětlitelným způsobem stihla prodat za těch pár minut od osmé hodiny, než mi u pultu řekli, že už nic nemají. To ví jenom sama GTS. Faktem je, že každý ze zaměstnanců GTS mi potvrdil, že před osmou hodinou prvního dne akce nejdou letenky žádným způsobem získat ani rezervovat. Faktem také je, že někteří ze zaměstnanců mi později řekli, že telefonické rezervace od osmé hodiny brali, zatímco jiní mi tvrdili, že valentýnské letenky telefonicky rezervovat nelze, což byl také můj úsudek a názor většiny čekajících. Faktem také je, že navzdory mému místu téměř na čele řady jsem nedostal co jsem chtěl a za mnou stálo kolem stovky dalších lidí. Pro reklamu existují jistá pravidla. Nevím, proč GTS do své inzertní nabídky zařadila celou řadu špičkových destinací. Nevím ani, jestli pro většinu z nich letenky měla a někam se vypařily, nebo jestli je neměla vůbec. Každopádně, jak je z mé příhody jistě cítit, hranici serióznosti a slušnosti u mne GTS překročila o hodně veliký krok. Já osobně už její inzerci věřit nebudu.

Ještě k té reklamě uveřejněné na internetu: mám ji vytištěnou, žádná poznámka, že v nějakém případe letenky nebudou, nebo že nabídka je limitována, tam není.

Mohlo by vás zajímat: