Vánoční dárky, které pomáhají

15. 12. 2021 | | Studentský život Dárky, Vánoce, balíčky, stuha, vánoční svátky, dekorace, ozdoby

Vánoce se neúprosně blíží a ti z nás, kteří ještě stále nemají nakoupené všechny vánoční dárky, začínají pomalu, ale jistě propadat zoufalství. Pokud i vaše každoroční snaha o nalezení perfektního dárku končí jako desátý pár ponožek v řadě, jste tu správně. Máme pro vás několik tipů na smysluplné dárky, které pomohou někomu, kdo to opravdu potřebuje.

V době svátků mnoho neziskových organizací a nadací nabízí různorodé způsoby, jakými můžete jejich věc podpořit. Ať už nákupem na dobročinném e-shopu nebo jen příspěvkem, máte možnost letos udělat radost hned dvakrát, a navíc mít dobrý pocit z toho, že pomáháte. Vaše blízké a přátele rozhodně potěší, že místo další vonné svíčky mohli někomu pomoci.

Skutečný dárek

Slutečnýdárek.cz je charitativní e-shop provozovaný organizací Člověk v tísní. Dárek pro své blízké zde koupíte v podobě certifikátů, které symbolizují konkrétní formu pomoci. Vybírat můžete až z 30 různých darovacích certifikátů nebo uměleckých dárků, které pomáhají dětem ke vzdělání nebo jim poskytnou základní zdravotní péči a mnoho dalšího.  100 % ceny certifikátu putuje na pomoc tam, kde je to potřeba. Skutečné dárky v minulém roce zajistily přístup k nezávadné pitné vodě až pro půl milionu Etiopanů, během tří měsíců vyléčily z podvýživy 372 dětí a vybavily více než 100 škol.

Amnesty International

Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) vyrobila ze svých starých výročních zpráv a plakátů originální nedatované zápisníky a plánovače. Některé designy jsou dokonce dostupné pouze v jednom exempláři. Nejen zápisníky, ale i plno dalších produktů, najdete na e-shopu AI. Jejich koupí podpoříte lidská práva, svobodu a boj proti bezpráví, kterým se organizace věnuje.

Krabice od bot online

Krabice od bot online je projekt Diakonie Českobratrské církve evangelické, který pomáháme dětem a rodinám, nejen o Vánocích, ale i po celý rok. Za svůj příspěvek dostanete certifikát, který se bude krásně vyjímat mezi jinými dárky pod stromečkem, a navíc pomůže financovat volnočasové aktivity nebo doučování děti ze sociálně vyloučených lokalit nebo podpoří rodiny dětí s postižením.

Paměť národa

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století. Úkolem projektu je tyto vzpomínky vyprávět dál a zajistit, aby se na ně nezapomnělo. To se děje různými cestami, ať už prostřednictvím knih, výstav, rozhlasových dokumentů nebo filmů. Tento projekt můžete letos podpořit i vy. Na e-shopu totiž najdete vánoční balíčky, komiksové knihy a další zajímavé dárkové předměty, jejichž koupí umožníte dále rozšiřovat aktivity Paměti národa.

Nocleženka

Dalším nevšedním dárkem může být Nocleženka,  poukaz, který člověku bez domova umožní strávit noc v teple noclehárny Armády spásy. Koupit ji můžete jménem někoho z vašich blízkých a dostanete pro něj originální dárkový certifikát.

Dobročinné sbírky na Donio

Donio.cz je platforma, která pomáhá měnit životní příběhy skrze dobročinné sbírky. Díky Doniu můžete své blízké pod stromečkem překvapit Certifikátem dobroty. Stačí si jen vybrat jeden z mnoha silných příběhů, přispět a certifikát vytisknout.

Fandi mámám

Pokud byste rádi v čase Vánoc pomohli někomu konkrétnímu, ideální je pro vás projekt Fandi mámám. Fandi mámám je dobročinný projekt, který podporuje maminky samoživitelky tím, že jim zajišťuje především materiální pomoc. Věci, na které svobodným maminkám často nezbývají peníze – aktovka do školy dětská výživa, trvanlivé potraviny nebo plenky. Na webu najdete životní příběhy maminek i seznam konkrétních věcí, které jim nejvíce chybí.

Ježíškova vnoučata

Ježíškova vnoučata jsou velmi populární projekt Českého rozhlasu. Týká se sociální skupiny, na kterou se často zapomíná, a to nejen o Vánocích – seniorů. Tisíce seniorů napříč republikou zasílají na adresu projektu svá přání. Většinou se jedná například o malé výpomoci na zahradě, oblíbené knížky nebo koncerty, vystoupení a výlety, kterých by se sami zúčastnit nemohli. Na webu Ježíškových vnoučat si můžete vybrat přání, které byste rádi splnili a pak už je jen na vás, jak se Ježíškova postu zhostíte.

Foto: Pixabay

Mohlo by vás zajímat: