Vánoční pohlazení od folkorního souboru VŠE

15. 12. 2016 | | Studentský život, Zprávy ze školy 5

Již po sedmé si folklorní soubor Vysoké školy ekonomické Gaudeamus připravil krásné vánoční představení. Nejen milovníci folkloru, ale i hudební neznalce dokázalo zahřát u srdce hudební i taneční vystoupení, které členové souboru předvedli v sobotu 10. prosince v pražském Divadle U Hašičů. Celá inscenace se nesla s podtitulem Stopy a inspirace a herci ztvárnili i několik choreografií k památce nedožitých devadesátých narozenin choreografky Aleny Skálové.

První část programu přinesla rekonstrukci dřívější choreografie Staropražské tance choreografa Jána Novenka, kterou soubor nově uvedl na letošním Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Úžasné přenesení reality na plac v části Dědci a báby z pořadu Pocta Ebenovi rozesmálo celý sál. Zazněla i všem dobře známá píseň Bejvávalo, bejvávalo dobře s exotickými hudebními úpravami pod taktovkou Marka Janaty. Závěr první části byl věnován Aleně Skálové.3

Po přestávce se druhá část nesla ve vánočním stylu. Náladu navodilo hned několik nových vánočních písní. Tyto skladby připravily zpěvačky ve spolupráci s režisérkou a pedagožkou DAMU Jaroslavou Šiktancovou, žákyní Aleny Skálové. Zazněla i koleda Na Svatého Martina či trochu temnější strašení od Lucie, která přeci noci upije. A na samotný závěr vytáhli tanečníci ze zlatého fondu souboru choreogrefii velice tradiční, a to Tři králové. Betlém, radost, láska a Ježíšek, tak za společného zpěvu koled končilo představení a potlesk byl opravdu zasloužený.

Přestože letos nevystoupil žádný speciální host, srdečný aplaus sklidily nejmladší tváře a budoucnost souboru vychované Milenou Petterovou v dětském souboru Kytice. Premiéru zvládla děvčata na výbornou. Velké poděkování patří ovšem především vedoucí souboru Věře Fenclové.4Soubor Gaudeamus působí na české folklórní scéně již od roku 1949. Pravidelně bývá hostem mnoha festivalů v České republice. Se svým programem navštívil již patnáct zemí Evropy a na svých cestách získal mnoho ocenění. A to bylo na výkonu jistě znát. Za redakci iListu mohu říct, že jsme odcházeli s velkým zážitkem. Ač nevelcí fanoušci folkloru, takovéto zpracování, které se nám od souboru Gaudeamus dostalo, nás opravdu naladilo na správnou vánoční atmosféru. Přineslo chvilku odpočinku a poodkrylo nám taje českému folkloru. Bylo to lidové ztvárnění pro dnešního diváka.

23

28

Foto: Radovan Beneš

Mohlo by vás zajímat: