Váš projekt se snáze vylíhne v inkubátoru

10. 1. 2008 | | Kariéra

Leží vám v hlavě slibný podnikatelský záměr, který byste rádi uvedli v život, ale bojíte se, že by vše skončilo fiaskem, protože zatím nemáte dostatek zkušeností s podnikáním? Pak je projekt Podnikatelský inkubátor stvořený přímo pro vás.

Leží vám v hlavě slibný podnikatelský záměr, který byste rádi uvedli v život, ale bojíte se, že by vše skončilo fiaskem, protože zatím nemáte dostatek zkušeností s podnikáním? Pak je projekt Podnikatelský inkubátor stvořený přímo pro vás.

Podnikatelský inkubátor, který funguje při VŠE, nabízí pomoc všem, kteří by chtěli začít podnikat v oblasti výroby nebo poskytování služeb. Kromě poradenství a odborné pomoci v začátcích, může pomoci při hledání cest k potřebným finančním prostředkům, zprostředkování kontaktů s budoucími obchodními partnery, dodavateli a odběrateli a při zajišťování lidských zdrojů.

Projekt vznikl během zimního semestru minulého roku, jak ale dodává jeho ředitel Ing. Miroslav Křížek, samotný nápad se zrodil v roce 2005: „V té době jsem se při přednášení často setkával s podnikatelskými nápady a záměry svých studentů, které měly silný potenciál úspěchu, ale bez externí pomoci by pravděpodobně nikdy nespatřily světlo světa.“ Inspirací bylo i zahraničí, kde projekty obdobného typu úspěšně fungují již desítky let.

Pokud se rozhodnete do projektu zapojit, měli byste mít připravený zajímavý a jasně zpracovaný podnikatelský záměr, který budete později prezentovat, abyste mohli být vybráni. Vzorovou osnovu najdete na internetových stránkách Podnikatelského inkubátoru http://www.podnikat.cz. Dobrá zpráva však určitě je, že nejste omezeni výběrem oboru vašeho podnikání. Projektu se dokonce můžete zúčastnit i pokud nejste studenty VŠE. Dveře jsou otevřené široké veřejnosti.

Každá sranda však něco stojí, takže musíte počítat se zpoplatněním některých služeb. Tyto náklady by měly být spíše mírné. „Oproti cenám běžným na trhu poskytujeme znatelně výhodnější podmínky,“ upřesňuje Křížek. Alespoň prozatím je ale většina služeb poskytovaná Podnikatelským inkubátorem bezplatná, protože se jedná především o poradenství. V plánu je však výstavba kancelářských prostor a s tím spojené rozšíření palety poskytovaných služeb. Začínající firmy tak budou muset počítat s vlastními náklady. Křížek nicméně míní, že i nadále se jim vstup do projektu vyplatí. „Jak ukazují zkušenosti ze západní Evropy, v podnikatelských inkubátorech obvykle přežije první tři roky zhruba devadesát procent firem, zatímco mimo inkubátory je to méně než polovina. A minimálně tento fakt už za tu snahu stojí,“ uzavírá.

Mohlo by vás zajímat: