Vážení a milí čtenáři!

3. 12. 2007 | | Názory

Konkurenční prostředí je prý klíčové pro soutěž Euromanager. Není proč tomu nevěřit a také si myslím, že není klíčové jen v tomto klání. Jaký vliv může mít na celou planetu?
Soutěž je určitě jednou z nejefektivnějších metod, jak někoho motivovat, pokud tedy chce soutěžit. V ekonomice by to tak mělo (teoreticky) fungovat, firmy si konkurují, protože chtějí ulovit zákazníka, který je pro ně zárukou zisku.

Konkurenční prostředí je prý klíčové pro soutěž Euromanager. Není proč tomu nevěřit a také si myslím, že není klíčové jen v tomto klání. Jaký vliv může mít na celou planetu? Soutěž je určitě jednou z nejefektivnějších metod, jak někoho motivovat, pokud tedy chce soutěžit. V ekonomice by to tak mělo (teoreticky) fungovat, firmy si konkurují, protože chtějí ulovit zákazníka, který je pro ně zárukou zisku.

A při výrobě produkují nežádoucí látky. Je-li jich hodně, podnik při výrobě překročí hranice, které jsou mu státem uloženy. Pokud by chtěl vyrábět víc, musí najít lepší a efektivnější způsob produkce. Pokud stát uloží podmínky příliš přísné, mohou se firmy rozhodnout jít vyrábět splodiny jinam, nebo třeba omezit výrobu, jelikož budou muset zdražit zboží. Svým způsobem by pak stát byl sám proti sobě.

A co když se přesuneme o něco výš a zamyslíme se nad celou planetou. Je vhodné trvat na tvrdých podmínkách a třeba si tak podvazovat hospodářský růst? Spojeným státům se tak nechce učinit a Čína se omluvila za to, že znečišťuje planetu (s odůvodněním, že vyspělé země tak činí posledních dvě stě let), což je sice gesto hezké, bohužel málo platné. Ve hře by takový hráč byl diskvalifikován, soutěž by nebyla fér, ale ve skutečnosti, když mají někteří hráči jiná pravidla, to lze udělat těžko. Tím bych se rád vrátil zpět k předchozímu odstavci. Možná by to fungovalo na státní úrovni, ale jak jí dosáhnout na celoplanetární bázi? Instituce zajišťující globální governance jsou příliš slabé, než aby měly na takové věci vliv, a dohodnout se neumíme. Tak snad tady místo příjemné Země nevytvoříme rozpálenou Venuši.

Hezké podzimní dny a ať se vejdeme do mantinelů, které nám určilo naše governance.

Mohlo by vás zajímat: