Vedlejška Mezinárodní finance posouvá ekonomickou teorii do praxe

9. 8. 2017 | | Vedlejšky, Zprávy ze školy Jana Stehlikova

Když jsem na konci druhého semestru vybírala vedlejšku, zaujaly mě nově vypsané Mezinárodní finance a byznys na FFÚ. Od začátku jsem věděla, že bych chtěla něco zaměřeného na ekonomii, abych jednou nebyla nepříjemným zklamáním pro zaměstnavatele, který přeci jen čekal něco jiného, když přijímal někoho s diplomem z ekonomky – s hlavní specializací Mezinárodní vztahy a diplomacie.

Současně jsem však zůstávala nohama pevně na zemi – v rámci mého hlavního oboru jsem prošla na bakaláři opravdu jen povinným základem a víc se vyznám v rozmístění letadlových lodí v Jihočínském moři, než elasticitě poptávky nebo způsobech měření inflace. Vedlejšky z FFÚ mají navíc pověst zabijáka, především pro studenty z FMV.

I tak jsem si v nabídce mezi prvními rozklikla právě Mezinárodní finance a byznys. Úvodní popis plný slov jako otevřená devizová pozice, správa portfolia aktiv a řízení strategie prodeje zboží na mezinárodních trzích sice působil trochu hrozivě, ale na druhé přečtení jsem zjistila, že to je přesně to, co hledám – vysvětlení, jak se každá firma, potažmo stát, skutečně chová v reakci s vnějším prostředím, jaká jsou rizika a jak je možné se proti nim pojistit a jak fungují devizové trhy jako samostatný subjekt. Tedy něco, co krásně doplňuje moji hlavní specializaci (taková ekonomická diplomacie z jiného úhlu), ale dává mi i možnost se profilovat směrem do soukromého sektoru.

Začíná se od úplných základů

Mé obavy z toho, že vedlejška bude určená jen těm, kteří si prošli nějakým základem na FFÚ, jako je tomu u Peněžní ekonomie, byly rozptýleny hned první týden. Vyučující uzpůsobili program tak, aby si ho mohli zapsat všichni, a tak staví opravdu jen na úplných základech nebo na úvod shrnou nezbytnou teorii k tomu, abyste se dál chytali. Nikdo z nás neměl s pochopením látky problém a to nás byla z různých oborů FMV většina. Přitom přínos vedlejšky byl nezpochybnitelný.

ceft

V rámci Financování mezinárodních projektů přednáší kromě dvou úvodních teoretických přednášek jen lidé z praxe (Komerční banka, ČSOB a UniCredit) a dozvíte se, jak se v bankách řeší různé situace spojené s velkými projekty (například financování stavby solárních panelů a čerpání dotací), exportem nebo akvizicí. Finanční management je zaměřen více teoreticky na fungování devizového trhu, problematiku různých kurzových politik a přímé zahraniční investice.

Odhalíte triky bank a podvodní žádost o úvěr

Řízení aktiv s docentem Bradou je trochu náročnější, ale čistě proto, že pan Brada vás opravdu donutí řešit problém metodou „hodit do vody a plav“. Nicméně nikdo jiný vás asi na škole nenaučí, jak hledat fígle bank, které se snaží napálit klienta, nebo metody, jak odhalit podnik, který žádá podvodem o úvěr, jako právě pan docent. Mezinárodní marketingová komunikace je vyučovaná v angličtině a dostanete v ní možnost sami vytvořit marketingovou strategii pro vybranou firmu.

Největším přínosem vedlejšky je pak Podnikový projekt za devět kreditů, v rámci kterého zpracováváte pro reálnou firmu návrh řešení skutečného problému. Máte tak možnost si vyzkoušet, jaké to opravdu je být v kůži manažera, a nakonec dostanete i feedback, zda byl váš návrh řešení dobrý či špatný a na čem ještě zapracovat.

Jestli tedy chcete vedlejšku, která je ekonomická a dá vám opravdu hodně a přitom nepředurčuje k žádné dílčí profesi, jako je tomu třeba u Auditingu, může být 1MF přesně to, co hledáte.

Autorka není členkou redakce

Mohlo by vás zajímat: