Vedlejška Účetnictví a finanční řízení podniku – studium pro jedničkáře

28. 2. 2018 | | Názory, Vedlejšky Dane-v-podnikani

Při výběru vedlejší specializace jsem se rozhodovala hlavně podle toho, jestli bude v praxi k něčemu užitečná. Po absolvování mnoha kurzů na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV), u kterých šlo hlavně o definice, kategorizace a vymýšlení věcí, které už někdo jiný vymyslel, jsem chtěla zkusit něco, co budu moct pochopit. A vzpomněla jsem si na základní kurz účetnictví. V něm šlo totiž především o systém a logické myšlení.

Realita vedlejšky Účetnictví a finanční řízení podniku na Fakultě financí a účetnictví (FFÚ) mě však přece jen dost šokovala. Ve dvou povinných předmětech, tedy Finanční účetnictví a Daně, jsem si od první přednášky připadala jako ryba na souši. Předpokládalo se, že odborné termíny, zákony, účtovou osnovu a české i zahraniční účetní předpisy alespoň v základech studenti ovládají a šlo se už jen více do hloubky. Já, která si horko těžko vzpomínala na základní pravidla kreslení „téček“ s účetními operacemi, jsem se prostě nechytala.

Třetí povinný předmět této vedlejšky, Manažerské účetnictví, jsem si nechala uznat ze studijního pobytu v Montréalu. Dva volitelné předměty jsem vybírala podle podobného kritéria jako celou vedlejší specializaci.

Proplout předměty ke státnicím nestačí

Mezinárodně uznávané principy účetního výkaznictví byly zajímavé, ale hodně těžké. Auditing se zdál jednodušší, ale vzhledem k tomu, že jsem zkoušku z něj dělala den před Vánoci a dozvěděla jsem se o tom o dva dny dříve, ani ta nedopadla kdovíjak.

„Proplutí“ předměty s trojkami byla však jen příprava na státní zkoušku, na kterou jsem se učila dva měsíce. V podstatě jsem se tak během semestru a těch dvou měsíců musela sama naučit to, na čem studenti z FFÚ pracují během celého bakaláře. Nakonec jsem do toho přece trochu pronikla a státnici jsem zdárně udělala. Mám ale tušení, že to bylo i díky přívětivosti zkoušejících, které si všimly, že jsem „mimozemšťan“ z FMV. Ostatní, kteří byli z jiných oborů na FFÚ a zkouškami na podobné téma už si prošli aspoň dvakrát, totiž více „dusili“.

Byl to boj, který jsem ale vyhrála. Účetním principům a výkazům teď alespoň trochu rozumím a věřím, že se mi to v profesním životě bude hodit, ať už skončím kdekoli. Dle mého názoru je ale tato vedlejška vhodná opravdu jen pro studenty FFÚ a pro ty, kteří se účetnictvím a daněmi zabývají v práci nebo o tom minimálně vážně uvažují.

Mohlo by vás zajímat: