Vědomosti k nezaplacení aneb jazykové cesty

30. 4. 2003 | | Studentský život

Znalost jazyků se v dnešním světě stala nutností. Na VŠE můžete absolvovat desítky kurzů různých světových i čistě regionálních řečí, aktivnější studenti ještě po večerech navštěvují jazykové školy, aby se zdokonalili. Přesto nejlepším způsobem, jak upevnit své jazykové dovednosti, je výjezd do zahraničí. Kromě stáží nebo au-pair pobytů je tu ještě další možnost. Letní jazykové kurzy v zahraničí.

Znalost jazyků se v dnešním světě stala nutností. Na VŠE můžete absolvovat desítky kurzů různých světových i čistě regionálních řečí, aktivnější studenti ještě po večerech navštěvují jazykové školy, aby se zdokonalili. Přesto nejlepším způsobem, jak upevnit své jazykové dovednosti, je výjezd do zahraničí. Kromě stáží nebo au-pair pobytů je tu ještě další možnost. Letní jazykové kurzy v zahraničí. Mimo to, že obětujete část svých zasloužených prázdnin, musíte také počítat s velkými náklady.

Pro rozšiřování jazykových obzorů jsou v létě připraveny dvě základní možnosti. První z nich je využít služeb agentur, jako jsou například Student Agency nebo STS. Ty připravují kurzy především angličtiny, němčiny a francouzštiny. Za vzděláním se můžete vydat kamkoli si vzpomenete: od slunné Malty po chladné Švédsko nebo také do Austrálie či na Nový Zéland. Přihlásit se můžete do konce dubna.

„S jazykovými letními kurzy pořádanými STS nemám zrovna nejlepší zkušenost,“ svěřuje se Petr. „Česká strana to měla ještě dobře zorganizované, ale když jsme přijeli do Oxfordu, začaly problémy s ubytováním a místními zločineckými gangy.“ Pak ale dodává, že jeho angličtina se díky těmto kurzům rozhodně zlepšila. „Od rána od devíti jsme měli školu a odpoledne víceméně povinné společné aktivity, takže prostoru pro komunikaci bylo víc než dost,“ shrnuje Petr.

Druhou možnost, jak si vylepšit své jazykové dovednosti, nabízí většina evropských univerzit. Stejně jako Univerzita Karlova pořádá kurzy češtiny pro cizince, tak i jinde v Evropě univerzity umožňují cizincům zdokonalovat si jazykové schopnosti. Přihlášku na letní kurz je třeba podat většinou do konce dubna nebo května.

„Byl jsem na měsíc ve Vídni na Uni Wien a bylo to fakt dobrý. Dopoledne škola a odpoledne můžeš poznávat krásy velkoměsta,“ vypráví Honza. V rámci výuky studenti zpracovávali různé projekty, takže spolu museli trávit čas i odpoledne a společným komunikačním prostředkem byla jedině němčina. „Moc jsem si to tenkrát užil, Vídeň je fakt nádherná, můžu jen doporučit,“ agituje Honza.

Co tedy potřebujete pro jazykovou cestu? Samozřejmě pas, někam vízum, slovník se také hodí. Ale především je třeba nějaký sponzor. Třítýdenní pobyt s jazykovou agenturou stojí okolo šedesáti tisíc korun a k tomu je nutné připočítat kapesné. Univerzitní kurzy nebývají tak drahé, přijdou vás bez dopravy, pojištění a jídla na třicet až čtyřicet tisíc – ubytování bývá zajištěno na kolejích.

Mohlo by vás zajímat: