Vítejte v džungli!

4. 11. 2002 | | Nezařazené

Vysoká škola je vybavena mnoha záludnostmi, které čerstvý maturant neočekává a jen těžko řeší.VŠE navíc pojme tolik studentů, co Vltava vody a nováček si tu může připadat ztracený. Ale neztrácejte hlavu! Naopak, zkuste dát hlavy dohromady s ostatními spolužáky a novými kamarády. Víc hlav víc ví. A také naše novinářské hlavy se vám pokusí dát aspoň základní návod.

Vysoká škola je vybavena mnoha záludnostmi, které čerstvý maturant neočekává a jen těžko řeší.VŠE navíc pojme tolik studentů, co Vltava vody a nováček si tu může připadat ztracený. Ale neztrácejte hlavu! Naopak, zkuste dát hlavy dohromady s ostatními spolužáky a novými kamarády. Víc hlav víc ví. A také naše novinářské hlavy se vám pokusí dát aspoň základní návod.

Když si nevím rady…

„Sledujte nástěnky!“ To je čarovná formulka studia na VŠE. Na různých chaoticky rozmístěných nástěnkách najdete téměř všechny potřebné informace. Toto zaklínadlo s oblibou používají i studijní referentky. Vycházet s nimi v dobrém je základem úspěšného působení na škole. Je nutné vědět, kdo jsou a co dělají. Každá fakulta má své vlastní, kterým jsou přiděleni studenti podle různých vzorců. Všechny sídlí na Žižkově a řeší veškeré studijní záležitosti – zápisy do dalších semestrů, kontrolu zápočtů a zkoušek, potvrzení o studiu a mnoho dalších. Na začátku každého semestru je nutné se do něj zapsat – vyzvednout si u své studijní referentky na Žižkově zápisový list, zkontrolovat předměty, vepsat je do indexu a nechat si zde zápis potvrdit. Termíny zápisů se liší u každé fakulty, proto „sledujte nástěnky“.

Základní pomoc vám poskytne také Vlasta Dostálová, referentka na Jižním Městě, která je tam právě pro vás, pro prváky.

S méně formálními problémy se můžete obracet na studentské tajemníky. Ti působí dnes na všech fakultách (kromě FMV). Studentským tajemníkem pro celou školu je Mirek Lukeš z komnat paní rektorky. O tom, co všechno můžete s tajemníky řešit, se dočtete na www.vse.cz/studentt nebo na stránkách fakult.

Dalším, kdo vám může poradit, jsou tutoři. To jsou spolužáci vyšších ročníků, kteří vám rádi odpoví na otázky ohledně rozvrhů, předmětů, učitelů a dalších „záludností“ studia. Kdo by vám mohl poradit lépe než studenti, kteří si prošli tím samým, co vy?

Pokud získáte dobré nebo špatné zkušenosti, o které byste se chtěli podělit, chcete se „veřejně svěřit“ nebo prostě prezentovat svůj názor, není nic jednoduššího, než se obrátit přímo na Studentský list (redakce@ilist.cz).

Jak si ulehčit studium…

V průběhu studia musíte složit určitý počet bakalářských resp. souborných zkoušek. Počet se liší podle fakult. Na jednotlivé zkoušky se pak budete hlásit přes Inernet. Aplikaci najdete na hlavní stránce školy, zvolíte volbu „Registrace“ a v levé liště Download. Pak už budete jen následovat pokyny aplikace.

Studijní literaturu si kromě knihoven a prodejen skript lze obstarat i v antikvariátu skript ve čtvrtém patře Staré budovy na Žižkově. Ve vestibulech školy také probíhají prodejní akce, kdy jsou některé učebnice prodávány se slevou. Většinou budete upozorněni přímo na přednáškách. Často ale není třeba kupovat si nejnovější vydání skript nebo knih. Důležité je zjistit si, zda vše ve starší literatuře odpovídá aktuálnímu učivu.

Už jste pronikli k významu magického spojení slov studijní programy? Rada na začátek: není nutné se jich striktně držet! Ale také zde nejsou jen tak pro nic za nic. Na VŠE neexistují kruhy ani studijní skupiny. Díky studijnímu programu můžete alespoň občas potkávat spolustudenty stejného oboru a ročníku.

Častým problémem bývá změna studijních programů „za chodu“. Pedagogické oddělení jednotlivých fakult na svých oborech někdy změní náplň studia. Jediná rada zde opět zní: sledujte nástěnky a webové stránky své fakulty, vyhnete se zbytečným nedorozuměním.

Další rada, jak uspět na škole, je občas zajít za vyučujícími do konzultačních hodin. Pokud něčemu nerozumíte na přednáškách nebo cvičeních, tento čas si pro vás pedagogové vyhradili, abyste se mohli znovu zeptat. Ale pozor! Dvě důležitá upozornění: Ne každý pedagog dobře snáší, pokud se tam jdete jen podívat a udělat si očko, jako že o předmět máte zájem. A také ne každý kantor na vysoké škole je profesor. Těch je jen zlomek. Oslovovat ostatní titulem profesor je vcelku faux-pas. Pedagogové disponují velkou škálou titulů od inženýra, přes nepřebernou škálu doktorů, docentů až právě po profesory. Čtěte proto jejich vizitky na dveřích.

Jak ve škole nezabloudit…

Studovat budete převážně na dvou místech v Praze. Hlavní budova je na Žižkově na náměstí Winstona Churchilla, kde jste patrně absolvovali zkoušky. Areál na Jižním Městě (místnosti se při sestavování rozvrhu označují JM) je určen především pro nižší ročníky. Žižkovský objekt zahrnuje Starou budovu (místnosti mívají označení „sb“ nebo se neoznačují vůbec, např. při sestavování rozvrhů), kde probíhá výuka a Novou budovu („nb“), kde sídlí většina vyučujících a posluchárny A–D, Stará a Nová aula. Do areálu dále patří menza Italská a v budoucnu by měla přibýt tzv. Rajská budova.

Hlavní knihovnu naleznete v mezaninu Staré budovy. Na Jižním Městě sídlí knihovna v suterénu budovy B. Pro vstup do knihoven potřebujete identifikační kartu. Snad nejnavštěvovanější jsou počítačové studovny. Na Jižním Městě se nacházejí ve třetím patře budovy B, na Žižkově najdete počítačové učebny v prvním a druhém patře Staré budovy. Jsou ale většinou využívány pro výuku. Naštěstí je pár počítačů na chodbách a v přízemí je další velká počítačová studovna.

Z počítačů lze samozřejmě tisknout, potřebujete k tomu tzv. multifunkční identifikační kartu (tj. školní karta s čipem, kterou teprve asi dostanete). Využijete ji i pro kopírování v knihovnách. Kromě knihovny studenti využívají kopírovací službu v „DOSu“ na náměstí W. Churchilla (vysoká funkcionalistická budova vedle školy), za větší peníz se množí i v Ekopresu vedle Staré auly a kopírovací centra ožívají večer také na kolejích Jižního Města.

Existují celkem tři druhy identifikačních karet (IK) – obyčejná, multifunkční (s vestavěným čipem) a multifunkční ISIC karta. Obyčejná karta slouží pouze k identifikaci a nedoporučujeme její pořízení. Pokud chcete jíst v menze, chodit do knihovny, tisknout a kopírovat, musíte si pořídit kartu s čipem, jež funguje jako elektronická peněženka a za niž zaplatíte 200 korun. Vstup na tyto identifikační karty se plánuje na kolejích. Můžete si koupit také multifunkční IK s licencí ISIC. Ta je o 100 Kč dražší a na každý rok si pak stačí dokoupit revalidační známku (130 Kč). Elektronickou peněženku na kartě si lze dobít v recepci knihovny na Žižkově a v místnosti 100sb. Další možností jsou dobíjecí automaty na mince. Jeden se nachází na chodbě před počítačovými učebnami v prvním patře. Žižkovská menza používá vlastní konto a proto si na kartu musíte peníze zvlášť uložit v menze. Menza na Jižním Městě nepatří pod VŠE a používá vlastní systém.

Nejen studiem člověk je živ…

…a že si má z čeho vybírat. Kromě školního tělocviku lze tužit fyzičku s ostatními spolužáky v různých sportovních oddílech či na akcích více či méně spojených s Centrem tělesné výchovy a sportu, např. TJ Ekonom. Stačí se podívat na stránku Centra nebo „sledovat nástěnky“.

Při škole se dá nejen kultivovat tělo, ale i duch. Nejoblíbenější „studentskou aktivitou“ se podle ankety stal Filmový klub. Jeho program naleznete i ve Studentském listu nebo na školních webových stránkách. Filmy se promítají každé úterý ve Staré aule, před kterou se prodávají i lístky. V minulých dvou letech slavil úspěch také filmový festival představující dílka studentů VŠE. Má-li váš koníček sluch hudební, zapojte se do činnosti školního pěveckého sboru a komorního orchestru, jež vystupují pod jménem Musica Oeconomica Pragensis.

Vaše nová alma mater vám toho nabízí ještě mnohem víc. Vy jistě na to, co je podle vašeho gusta časem narazíte. I v těch nejkrušnějších chvílích nezapomínejte, že nejste sami a že je vždy kam se obrátit. A navíc Praha je nádherné město, které vám poskytuje nepřeberné množství příležitostí k vyžití. Jen namátkou: vznášet se jistě budete na křídlech žižkovského kina Aero, pivní fandové by si neměli nechat ujít Bořivojovu ulici plnou hospůdek nejrůznějšího kalibru. Nachází se zde i mekka pařících ekonomů – restaurace U Houdků. Potřeby pivních skautů plně chápe i Studentský list, když připravuje svou pravidelnou rubriku H.O.S.I.P.A.

Ať máte školu rádi méně nebo více, nikdy nezapomínejte, že v tom nejste sami a nikdo vás nenutí být pouhým rodným číslem na seznamu duší upsaných VŠE. A pamatujte, že mnoho potřebných informací naleznete na stránkách Studentského listu a také na www.ilist.cz.

Mohlo by vás zajímat: