Vítězem je spotřebitel

9. 4. 2008 | | Zprávy ze školy

Na VŠE zavítal místopředseda Evropské komise a komisař pro podnikání a průmysl Günter Verheugen. Na speciální přednášce pohovořil o problematice vývoje Česka po vstupu do Evropské unie.

Na VŠE zavítal místopředseda Evropské komise a komisař pro podnikání a průmysl Günter Verheugen. Na speciální přednášce pohovořil o problematice vývoje Česka po vstupu do Evropské unie.

Od vstupu České republiky do Evropské unie uplynuly téměř čtyři roky. Během této doby prošla česká ekonomika, politika i společnost jistým vývojem. Jednotlivé změny hodnotil na besedě se studenty VŠE místopředseda Verheugen. Setkání se uskutečnilo 6. března 2008 v areálu školy. Zasvěceně a podrobně zmínil, co se za dobu členství České republiky v Evropské unii změnilo, čeho země dosáhla, v čem překvapila a kde zaváhala. Neopomněl zdůraznit důležitý aspekt, k němuž se česká zahraniční politika staví všelijak, tedy, že Unie neznamená „oni“, ale „my“. Česko by se podle něj mělo na největším světovém společném trhu daleko výrazněji projevovat.

Méně ekonomicky vyspělé země pojímají EU jako integrační uskupení, které dokáže řešit problémy mezi jednotlivými státy. Verheugen tvrdí, že Unie v současnosti funguje jako největší globální hráč, obchoduje se všemi regionálními integracemi. V globalizované společnosti je podle něj hlavním vítězem spotřebitel. Několikrát zmínil termín „knowledge based on economy and society“, což je dle jeho názoru nejvýstižnější charakteristika současného evropského trhu.

Aktivní účast v evropské politice se pozitivně projevila na místní ekonomice, kde rapidně vzrostl podíl zahraničních společností. Jak tvrdí Verheugen, ČR značně podceňuje investice do lidského kapitálu (v oblasti vzdělání i rekvalifikace). Pozastavil se také u problematiky společné měny, zopakoval však víceméně to, co je všeobecně známé. O Euru si musí Česko rozhodnout samo.
Po vlastní přednášce následovala diskuse, při níž pokládali studenti komisařovi zvídavé, často záludné otázky. Nejvíce přítomné pobavil dotaz, zda je pravda, že evropská komise přikázala převoz imigrantů z Francie do Čech. Verheugen pohotově vysvětlil, že kromě volného pohybu osob, které jsou v Unii legálně, se komise podobným tématem ani náznakem nezabývala. Kromě toho vyjádřil svůj názor například na roli Evropské unie v mezinárodních vztazích, Shengenský prostor nebo dlouhodobý vývoj evropského kontinentu.

Místopředseda Evropské komise a komisař pro obchod a průmysl nezavítal na naši školu poprvé. V roce 2002 zde obdržel čestný titul Doctor oeconomiae honoris causa VŠE v Praze.

Mohlo by vás zajímat: