Vítězem soutěže Startup VŠE je projekt Luftio

1. 6. 2021 | | Zprávy ze školy Luftio

11. května 2021 se uskutečnila soutěž Vysoké školy ekonomické (VŠE) o nejlepší startup. Tuto soutěž zastřešovala Katedra podnikání z Fakulta podnikohospodářská (FPH) a podnikatelský akcelerátor VŠE – xPORT. Se svými inovativními projekty se mohli zapojit týmy i jednotlivci z VŠE. Lákadlem bylo kromě titulu Startup VŠE a zviditelnění se mezi investory i stipendium ve výši 40 000 Kč na rozběhnutí vítězného startupu.

Porota do finále vybrala šest projektů z celkového počtu dvaceti přihlášených. Členy poroty bylo pět odborníků z akademického prostředí, i z prostředí investorů. Za akademickou sféru byl přítomen vedoucí Katedry podnikání a proděkan pro vědu a výzkum FPH Martin Lukeš a Jakub Stránský za xPORT VŠE, který je také zakladatelem startup Techambition. Z investorů byli přítomni Vladimíra Josefiová z Venture fond Reflex Capital, působící také jako CFO Startup spacetime a také majitel společnosti TCCM a business angel Kamil Vacek se zakladatelem a CEO Brand Embassy Vítem Horkým.

Úkolem soutěžících bylo během sedmi minut co nejlépe odprezentovat ve formátu „startup pitch“ svůj projekt a následně zaujmout a přesvědčit porotu během vzájemné diskuse. Hlavními kritérii byly zaměření projektu, schopnost týmu / jednotlivce dodat produkt na trh a rozvojový potenciál firmy.

Vítězem soutěže se stal projekt Luftio

Jako nejlepší startup zvolila porota díky jeho inovativnosti, potenciálu, jakož i skvělému výkonu prezentujících, startup Luftio. Ten se zaměřuje na monitorování kvality vzduchu. Pomocí krabiček se senzory měří koncentraci CO2, teplotu, vlhkost, tlak vzduchu a VOC (Volatile Organic Compounds). Získaná data analyzuje a vyhodnocuje v mobilní aplikaci. Propojuje je s daty o produktivitě a nemocnosti zaměstnanců a dodává návrhy, jak kvalitu vzduchu zlepšit.

Projekt představili Josef Tatíček s Janou Vítovou. „Chtěli jsme získat co nejvíce zpětné vazby na náš projekt. Byla to skvělá příležitost prezentovat před velmi zkušenou a úspěšnou porotou a ukázat Luftio světu, navíc podobné soutěže jsou skvělou přípravou před prezentacemi investorům,“ říká Josef Tatíček ve vyjádření pro Fakultu podnikohospodářskou. Pro iList Josef dodal, že na projektu Luftio pracují od března loňského roku. Důležitý je podle něj celý tým schopných lidí. „Díky velmi talentovaným a schopným parťákům postupujeme s vývojem velmi rychle. Máme fyzicky vyvinutý senzor, hotovou aplikaci i webový dashboard, stojíme před testováním v reálných podmínkách,“ dodává.

„Problémy a výzvy řešíme každý den“

Realizace projektu se neobešla bez problémů. „Bylo jich mnoho. Hledání kolegů, problémy s vývojem hardware, problémy s dodávkami součástek a materiálu, nedostatek finančních prostředků. Problémy a výzvy řešíme každý den,“ shrnuje Josef. Jak sám říká, každému rozhodnutí, včetně toho přihlásit se do soutěže, předchází debata uvnitř core týmu a kvalifikované rozhodnutí.

Jako tým řeší problémy a společně i vyhrávají. Po tvrdé práci přišlo zadostiučinění v podobě vytouženého vítězství. „Pocit to byl skvělý, moc si toho vážíme. Celý tým to namotivovalo ještě zrychlit s rozvojem našeho startupu. Vítězství pro nás znamená další dílčí úspěch v cestě za naší vizí a našimi cíli,“ říká Josef Tatíček, který projekt společně s kolegyní Janou Vítovou prezentoval a dodává, že v současnosti jsou v kontaktu i s investory. „Jsme si jistí, že to, co děláme, má smysl, problém je zde a je obrovský a je skvělé, že máme takovou podporu a moc si jí vážíme. Vyhrané finanční prostředky využijeme při vyvíjení MVP (Minimum viable product, teda nejjednodušší životaschopná verze, pozn.red.) našeho produktu a na nákup dalších součástek na další Luftia,“ dodává Josef.

Soutěž autorům projektu Luftio doporučil Michal Andera z Katedry podnikání FPH VŠE, se kterým spolupracují v rámci Podnikatelské poradny VŠE. Tu by Josef Tatíček doporučil i ostatním soutěžícím v dalších ročnících. Podle něj je také potřeba přijít s reálným produktem, i třeba v MVP fázi. „Nápadů máme všichni mnoho, chleba se láme při realizaci,“ zakončuje mladý student Fakulty podnikohospodářské.

Druhý StudyHub, třetí TreeToGo

Druhé místo získal projekt StudyHUB, jehož tématem je online doučování jeden na jednoho. Třetí se umístil nápad TreeToGo, který propojuje lokální patrioty s cestovateli. Udělena byla i zvláštní cena poroty, která se dostala k autorovi projektu mementerra. Porotu zaujalo zejména zpracování produktu a jeho financování ─ expanze reinvestováním vlastních prostředků.

Všem vítězům blahopřejeme a ti, kteří se v tomto akademickém roce přihlásit nestihli, se mohou těšit na ten příští. Další ročník soutěže Startup VŠE se již připravuje.

Foto: Startup VŠE

Mohlo by vás zajímat: