Volá vám call centrum? Student VŠE vymyslel, jak tyto hovory poznat

5. 1. 2017 | | Kariéra, Studentský život unspecified

Každý z nás občas zažíváme hovory od neznámých čísel, ze kterých se později vyklube telemarketing, operátor nebo například finanční poradce. Student Fakulty informatiky a statistiky Jan Čislinský vytvořil spolu se svým vývojářským kolegou Igorem Kulmanem aplikaci pro iPhone s názvem „Zvednout to?“. Ta dokáže hovory z call center rozeznat.

„Aplikaci jsme vymysleli, protože nás dlouhodobě obtěžovaly telemarketingové služby,“ říká Čislinský. Službu chce dál rozšiřovat, přibýt má  přímé blokování hovorů, pokročilá správa uživatelem nahlášených čísel, blokování neznámých čísel nebo lepší podpora pro nevidomé. „Dále chceme zpřesnit označení u jednotlivých telefonních čísel, aby aplikace ukázala nejen kategorii, ale i název služby,“ pokračuje autor aplikace.

Aplikace má podle něj již přes 5 tisíc uživatelů, kteří denně nahlásí desítky dalších čísel, takže se databáze postupně rozrůstá. „Také uvažujeme o expanzi do dalších zemí,“ dodává Čislinský. Nyní je aplikace kromě Česka dostupná i na Slovensku.

Jak aplikace funguje

Systém dokáže podle čísla rozeznat podezřelého volajícího, kterého příslušně označí. Popis volaného čísla se objeví přímo na displeji, například „ID volajícího – Telemarketing“ nebo „Finanční služby.“ Pak již záleží na uživateli, zda hovor přijme, odmítne, či si toto číslo pro příští hovory nechá zablokovat.

Aplikaci si lze stáhnout v App Store za jedno euro. Aktivována bude po výběru možnosti v Nastavení, Telefon, Blokování hovorů a identifikace. K tomu, aby fungovala, nepotřebuje přístup k dalším kontaktům, stejně tak nesleduje seznam hovorů uživatele. Jednotlivé příchozí hovory prověřuje podle již zmíněné databáze „nahlášených“ čísel.

Pokud některé číslo v databázi chybí, je možné ho do ní zařadit. Číslo se uloží k uživateli, napříště již bude označené a současně se odešle autorům aplikace, kde bude zpracováno. Pokud vyhoví kritériím, bude s další aktualizací aplikace dostupné i všem uživatelům.

Zvednout To? si můžete stáhnout v iTunes App Store přímo zde (CZ)

Zdvihnúť to? si můžete stáhnout v iTunes App Store přímo zde (SK)

Foto: archiv autorů aplikace Zvednout to?

Mohlo by vás zajímat: