VŠE a ČZU: pod jednou střechou

12. 9. 2020 | | Názory, Studentský život eva svobodová - vlastní

Studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE) a České zemědělské univerzity (ČZU) se snad odjakživa pošťuchují a předhání. Co se stane, když student ČZU začne chodit se studentkou VŠE? Může to vůbec dobře dopadnout?

Když před někým z ekonomky vyslovím, že můj přítel je z ČZU, budí to smíšené reakce. Někdo neví, co má říct, někdo se ptá, jestli je tam spokojený, a někdo zas, jak nám to klape. Na všechny otázky odpovídám s úsměvem a bez váhání, rozhodně si nemám na co stěžovat. V našem případě, s nadsázkou řečeno, se nemožné stalo skutečností. ČZU a VŠE žijí pod jednou střechou.

Když jsme se dali v posledním ročníku na střední dohromady, ani jeden z nás nevěděl, že budeme za pár měsíců řešit, jak se sestěhovat. Z čistě geografického hlediska je kampus na Suchdole přesně na druhém konci Prahy než ten na Jižním Městě a k žižkovskému kampusu to také není blízko. Pokud chceme bydlet spolu, oba dva budeme muset dojíždět.

Jestli si myslíte, že se nikdy nepopichujeme kvůli našim vysokým školám, tak jste na omylu. Já jsem terčem vtípků, kdykoli se zmíní finance, ekonomie a peníze vůbec. Když jde řeč kolem těchto témat, vsaďte se, že si vyslechnu: “Nojo, vy to máte spočítaný!” popřípadě “To vás učí na tý vaší škole!” a netrefíte vedle. Každopádně já nezůstávám pozadu a odvětím, že: “U nás se nerozdávají kredity za pozdrav!” 

Jídlo je láska 

Proč by studenti ekonomky měli tolerovat studenty zemědělky? Za prvé, jsou to také lidé, a za druhé, kdo by neměl rád jídlo. A můžete se stavět na hlavu, ale jídlo bez zemědělství prostě není. A jídlo je láska. V mém případě to platí dvojnásob.

Každý jsme jiný a v tom je právě náš vztah obohacující. Přítel by nikdy neuvažoval o studiu v zahraničí, respektive by nejspíš nezjistil, že nějaký Erasmus existuje. Já bych zase nikdy nepřemýšlela o životě na vsi nebo o projížďce na traktoru. 

Ptáte se, kde tedy bydlíme, když je Suchdol na metru A a oba kampusy VŠE na metru C? Spravedlivě bydlíme na metru B.

Autorka je studentka Mezinárodního obchodu, její přítel studuje Rostlinnou produkci. Tohle doma nezkoušejte, mohlo by dojít k výbuchu!

Foto: archiv Evy Svobodové

Mohlo by vás zajímat: