VŠE rozšiřuje množství Filtermaců, nově je najdete taky v areálu Jižního Města

11. 10. 2021 | | Studentský život, Zprávy ze školy Filtermac

Vysoká škola ekonomická rozšiřuje nabídku automatů na filtrovanou vodu ve svých areálech. Ve spolupráci s projekty Filtermac a  BEZPETEK přidala k automatům v kampusech na Žižkově a Jarově tři nové „studánky“ v prostorách Jižního Města, a to jeden přímo ve škole a po jednom na kolejích Blanice a Vltava. Slavnostní otevření proběhne v pondělí 11. října dopoledne.

První automat na perlivou či neperlivou filtrovanou vodu mají studenti a učitelé možnost využívat již od roku 2017 v areálu jarovských kolejí. V roce 2018 následně přibyl další ve Staré a v roce 2019 v Nové budově na Žižkově. Podle údajů zveřejněných na stránkách školy tak bylo ušetřeno celkem zhruba 15,5 tuny plastů. Jedno filtrační zařízení přitom ušetří ročně cca 2,83 tun plastů. 

Voda již nebude zdarma

Slavnostní spuštění se uskuteční v 10 hodin v budově VŠE Jižní Město, v 10:45 na koleji Vltava a v 11:30 na koleji Blanice. Nové automaty však již na rozdíl od předešlých nebudou k dispozici bezplatně. Pro jejich používání je nutné nainstalovat si mobilní aplikaci Filtermac, ve které si uživatel při registraci zvolí časový tarif předplatného. Cena je přitom stanovena na přibližně 1 Kč za 3 litry vody denně. První měsíc je ale možné využívat automat zdarma v rámci předplatného „Toč na zkoušku“.  

Výhodou aplikace má být zejména přehled uživatelů o jejich pitném režimu a celkové statistice komunity Vysoké školy ekonomické, množství ušetřeného plastu a množství CO2, které by vzniklo během přepravy balené vody. 

Filtermac využívá k filtraci filtry z aktivního uhlí, jež odstraní z vody veškeré nežádoucí chutě a pachy a odebere všechny nečistoty přesahující velikost 5 mikronů, které je možné nalézt v běžné kohoutkové vodě. Pomocí následného ošetření vody pomocí UV světla zlikviduje automat taky nežádoucí bakterie a mikroorganismy.

Foto: archiv týmu Filtermac

Mohlo by vás zajímat: