VŠE nabídne pracovní místa tureckým pedagogům

22. 7. 2016 | | Zprávy ze školy Hana Machková

Rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze Hana Machková, uvedla, že škola je připravena pomoci kvalifikovaným tureckým pedagogům. V případě, že budou mít zájem, nabídne jim pracovní místo. Podle slov rektorky je počet oborů v anglickém jazyce dostatečný a masivní příchod akademiků neočekává. Další vývoj bude záviset na situaci v Turecku a jednání tureckých akademiků

Rektorka potvrdila, že by ekonomka mohla poskytnout pomoc tureckým kolegům z partnerských univerzit. ,,Máme již program na podporu výzkumných dlouhodobých pobytů pro zahraniční učitele, rádi bychom je uvítali,“ říká. Machková dodává, že vzhledem k množství anglických studijních oborů nebude problém několik kvalifikovaných pedagogů zaměstnat.

Začátek případné spolupráce záleží na dalším vývoji v Turecku, ale i na zájmu samotných tureckých akademiků. ,,Není lehké odejít ze země, kde máte rodiče, vybudovanou kariéru, materiální zázemí a musíte odejít s celou rodinou,“ dodává rektorka. Ohledně počtu nabízených míst nemá vedení ekonomky žádné omezení, nicméně prý převratná čísla příchozích neočekává. „Nemyslím si, že by zájemců, kteří vyučují ekonomické a manažerské předměty, byly desítky,“ míní Machková.

Rektorka zároveň vyjadřuje lítost nad současným vývojem v Turecku. Není to přitom dávno, kdy usedla jako předsedkyně hodnotící komise pro evaluaci partnerské školy Koc University. ,,Byla jsem překvapená vynikající úrovní této školy, kde většina učitelů měla doktorát z amerických univerzit, a tato bohatá soukromá škola nabízela svým pedagogům fantastické zázemí,“ vzpomíná. Zároveň zdůrazňuje, že i samotný pobyt v Istanbulu byl bezproblémový.

V tomto týdnu Rada vysokých škol vyzvala českou vládu, aby se za turecké akademiky postavila. Turečtí státní představitelé by podle ní měli respektovat principy akademické samosprávy a akademických svobod. Informoval o tom server České televize.

Turecké školství v posledních dnech
21 738 zaměstnanců tureckého ministerstva školství bylo propuštěno
21 000 učitelům v soukromé sféře byly odebrány licence
626 vzdělávacích institucí bylo zavřeno
1577  děkanům nařídila turecká vysokoškolská rada (YÖK), aby podali rezignaci
4         univerzitní rektoři byli odvoláni
Všichni akademičtí pracovníci dostali zákaz cestovat do zahraničí

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, http://zahranicni.ihned.cz/

ČTĚTE TAKÉ

Rektorka: Když bude potřeba, na studium v Británii přispějeme, škola to unese

Podchod z Hlaváku? SŽDC podá žádost o povolení do čtvrt roku

Ekonomka pomůže uprchlíkům. Odpustí jim kolejné a školné

 

Mohlo by vás zajímat: