VŠE vs UK? Remíza!

31. 7. 2016 | | Názory, Studentský život, Zprávy ze školy 12699068_1183621268323318_1249808048_o

Myslíte si, že VŠE je nejlepší vysoká škola v Praze? Nebo že jinde by to přece jen mohlo být lepší? Tento článek vás neujistí ani o jednom, nicméně se v něm pokusím shrnout, jak se liší v praktických věcech studium na Vysoké škole ekonomické (VŠE) a na Univerzitě Karlově (UK).

V září jsem se totiž pustila do boje na dvou táborech: ke studiu cestovního ruchu na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV) VŠE jsem si přibrala studium anglistiky-amerikanistiky na Filosofické fakultě (FF) UK. Během dvou semestrů jsem tak měla možnost porovnat dvě zcela odlišné školy,  které jsou každá v něčem lepší a v něčem horší.

InSIS vyhrává v práci s dokumenty

Informační systémy obou škol se liší. Vám známý InSIS je výhodnější jednak v tom, že se přímo do něj vkládají dokumenty a studentské práce, jednak svým přehledným katalogem předmětů a systémem vyhledávání osob. Ve studijním informačním systému (SIS) UK se k e-mailům dostává složitě přes profil uživatele, jinak se vám maily přeposílají jinam.

Pro virtuální předání dokumentů studentům používají učitelé na FF UK hlavně stránku Moodle. Spousta učitelů sem vkládá i výsledky testů a zkoušek a očekává zde odevzdané seminární práce. K otravnému přihlašování a vyhledávání v Moodlu si navíc připočtěte fakt, že někteří učitelé se ani s ním nekamarádí a tvoří si vlastní dropboxy.

U předmětů není snadné najít jejich přehledný sylabus a u učitelů často nejsou uvedeny konzultační hodiny ani kancelář. To je, obzvlášť když vezmete v úvahu papírové indexy, dost nepohodlné. Najít kontakty na spolužáky je pak v SIS asi nemožné.

SIS nepřiděluje předměty podle nálady jako InSIS

Ani zápis předmětů a zkoušek není u těchto dvou škol stejný. Zde ale vítězí spíše UK. U zápisu předmětů není žádná registrace ani první, ani jiné kolo, stačí se přihlásit co nejdřív po zahájení zápisu do předmětů, které mají ještě volno. Platí tu pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, což může být stres, ale přijde mi to spravedlivější, než když za vás rozhoduje InSIS podle nálady.

Do knihovny na FF za příjemnou atmosférou

Knihovny VŠE a FF UK jsou jako nebe a dudy. Knihovna Jana Palacha na FF se stala mým oblíbeným místem k trávení pauz mezi hodinami, v knihovně na VŠE trávím čas spíše z nutnosti něco napsat. Na FF může do prostor velké knihovny vstoupit každý i bez registrace. Pro půjčení knih domů registrace potřebná je, nestojí však ani korunu. V prostorách knihovny je hodně počítačů, byť pomalých, a minimálně tři funkční a snadno ovladatelné kopírky. U každého stolu jsou zásuvky a skříňky, kde si můžete zamknout věci, když potřebujete odběhnout. Pohodlné fatboye jsou už jen třešničkou na dortu.

Do menzy na večeři si na UK nezajdete

V otázce menz a restaurací už zase více pokulhává UK. VŠE má menz sice méně než UK, jsou ale otevřené skoro celý den. Menzy UK jsou v tomto dost omezené. Žádná z víc jak deseti menz UK nemá otevřeno déle než do půl třetí. Na večeři nebo pozdní oběd můžete zajít leda do bufetů, kde ale ceny nejsou tak docela studentské. Podobně musím VŠE pochválit mikrovlnky, které jsou k dispozici v Rajské budově. V čase oběda jsou sice věčně obsazené, ale aspoň tu jsou. Na UK jsem zatím žádnou neobjevila.

VŠE vede třeba i ve zdánlivě nepodstatné oblasti toalet. Stěžujete si na fronty o přestávkách? Představte si, že na FF UK jsou jen tři dívčí záchody na patře. Přestávky zde trvají pouze pět minut, takže to je někdy opravdu boj. Není divu, že filosofové chodí pozdě.

Filosofové papírem nešetří

Co mě i mé spolužáky na FF často otravovalo, bylo neustálé tisknutí papírů. Většina učitelů vyžaduje mít eseje nebo seminárky fyzicky na stole, a to někdy i vícekrát. V tomto je zlatá VŠE, kde obvykle stačí soubor nahrát do InSIS. Ale zase pak nevidíte opravy černé na bílém.

K dobru FF UK ještě musím přidat, že se mi líbí jejich učebny na semináře. Jsou to hodně malé místnosti, kde probíhají semináře třeba po patnácti lidech, kteří většinou sedí v „účku“ a mohou snadno komunikovat mezi sebou i s učitelem. To pak tvoří i příjemnou atmosféru, spolužáky znáte a učitelé si vás pamatují.

Každá škola má tak své pro a proti, ale třeba se navzájem něčemu přiučí a prvního bude víc než druhého!

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: