Vyrovnaná bitva o Prahu skončila triumfem Univerzity Karlovy

5. 3. 2022 | | Sport Bitva o Prahu, ULLH

Pikantní derby přineslo 18. kolo Univerzitní Ligy Ledního Hokeje. Souboj Engineers Prague (kombinovaného týmu Vysoké školy ekonomické a Českého vysokého učení technického) proti mírně favorizovanému celku UK Hockey Praha dopadl po tuhém boji lépe pro druhé jmenované, kteří výhrou 3:1 zpečetili výhru v základní části soutěže. Do play-off ale postupují oba celky, takže se možná dočkáme odvety.

Ani chladné počasí, které panovalo venku, nezabránilo bezmála patnácti stovkám diváků, aby vyrazili do útrob Zimního Stadionu Eden podpořit jeden z mančaftů. Nemuselo ale zůstat jen u podpory hokeje. Ti fanoušci, kteří se rozhodli zakoupit lístek do tomboly, podpořili totiž i válkou zmítanou Ukrajinu, neboť právě tam peníze, vydělané z prodeje lístků, putovaly.

Ihned od úvodního buly z ruky sudího Labuty bylo jasné, že se rozhodně nebude hrát v rukavičkách. V úvodní pětiminutovce skončili na ledové ploše po ostrých, ale čistých soubojích několikrát hráči UK. Ani to jim ale nezabránilo otevřít skóre. Psala se šestá minuta, když svého strážce na pravém křídle přebruslil lídr tabulek produktivity UK Hockey Praha, Viktor Martínek, který svoji pohlednou individuální akci vyšperkoval přesným zakončením na přední tyč – 0:1.

Engineers zanedlouho přežili i hru v oslabení po vyloučení Kubaty a začali vystrkovat růžky. Proti jedovaté střele od modré, kterou vyslal na branku UK Reiterman, vytáhl zákrok z kategorie prapodivných brankář Mašek – zdálo se, že se kotouč dokonce dostal i za něj, ovšem bez překročení brankové čáry. Následně si dvě přesilovky zahráli i plejeři Engineers, nedokázali během nich ale vymyslet nic kloudného. Minutu před koncem úvodní třetiny se opět zapotil strážce svatyně UK, David Mašek. Po nepřehledné mele v brankovišti nakonec dokázal puk zakrýt a uklidnit tak početnou fanouškovskou základnu svého týmu. Po první dvacetiminutovce stál tedy před Engineers jasný úkol, a to dohnat jednobrankovou ztrátu.

Což se povedlo velmi záhy! Ve 22. minutě našel Eric Fiala chytrou přihrávkou z pravé strany před brankou připraveného Tomáše Březinu, který se nerozpakoval a usměrnil touš za záda bezmocného Maška – 1:1. Vstřelená branka jako by Engineers vlila novou krev do žil. Chybu v rozehrávce UK, jíž se dopustil David Jindra, mohl pak využít tři minuty po vstřelení branky Březina. V nadějné pozici napálil pouze kotouč nad horní tyč Maškovy branky. Neklidný tým Karlovky tahal za kratší konec, po několika dobrých zákrocích Maška jej vysvobodil sudí, který zvláštní pád Piskače na modré čáře posoudil jako faul jeho oponenta a poslal tak Engineers do hry ve čtyřech. Během oslabení musel velký závar před svoji brankou řešit gólman Engineers Maštalířský, i díky pomoci obětavě blokujících obránců ale dokázal neinkasovat.

Bitva o Prahu, ULLH

Další kontroverzní moment v podání rozhodčího Labuty přinesla 36. minuta. Nejlepší střelec Engineers, David Blažek, si totiž elegantně poradil s Jakubem Kopencem, který jej následně zřejmě fauloval. Sudí se však rozhodl k veliké nevoli spojeného kotle VŠE a ČVUT obránce UK nevyloučit, kvůli čemuž se ocitl pod sprchou nadávek. Za ani ne šedesát sekund se ukázalo, jak klíčové toto rozhodnutí bylo. Plavovlasý útočník UK Hockey David Jindra totiž fantasticky vymíchal dvojici obránců v útočném pásmu a předložil kotouč do palebné pozice Volfovi, který přesnou střelou vrátil vedení na stranu UK – 1:2. Druhá třetina tedy skončila, podobně jako ta první, vedením UK Hockey o jednu branku.

V pořadí druhou pauzu zpříjemnily přítomným divákům umělkyně Prague Synchra, konkrétně týmu Harmonia, prakticky ihned po konci jejich vystoupení pak začalo třetí dějství. V jejím úvodu mohl z mezikruží vstřelit druhý gól v zápase Martínek, nezamířil ale přesně. Během třetí třetiny opět pochytal několik nebezpečných zakončení David Mašek, Engineers nedokázali v gól proměnit ani přesilovku, ke které se dostali díky faulu Rudolpha v 56. minutě.

Těsně poté, co se Karlovka vrátila do plného počtu hráčů na ledě, zatloukl poslední hřebíček do rakve Engineers David Jindra. Jeho spoluhráč David Volf táhl přečíslení 2 na 1 a nesobecky jej vybídl k zakončení, Jindra naservírovanou šancí nepohrdl a zvýšil vedení UK Hockey na 3:1. Ani power-play v závěru na konečné prohře Engineers nic nezměnila, bitvu o hlavní město tak ovládli hráči UK, kteří si po vyhrané Hokejové Bitvě připsali i výhru v derby Univerzitní Ligy Ledního Hokeje. Pečetili tím první místo po konci základní části soutěže, tým Engineers je na třetí pozici. Oba týmy mají každopádně zajištěný postup do play-off, takže není vyloučené, že se ještě v průběhu závěru sezóny potkají.

Bitva o Prahu, ULLH

ENGINEERS PRAGUE – UK HOCKEY PRAGUE 1:3 (0:1,1:1,0:1)

Branky: 22. Březina (Fiala, Vobořil) – 6. Martínek (Čmejla, Klinger), 37. Volf (Jindra, Rudolph), 58. Jindra (Volf, Klinger).

Sestavy

Engineers: Maštalířský (Horák) – Janásek (C), Šonský, Kubata, Spurný, Kolement, Vobořil, Najman J. – Vaňous, Matějka, Fiala, Blažek, Fabiánek, Burda, Březina, Hynek, Janiurek, Dani, Najman M.

UK Hockey: Mašek (Novák) – Piskač, Dlabola, Chládek, Klinger (C), Adamec, Kopenec, Málek – Velas, Hakl, Volf, Jindra, Čmejla, Rubeš, Glitta, Halberštát, Šimanský, Síla, Martínek, Rudolph

Úvodní lajny

Engineers: Maštalířský – Janásek, Reiterman – Blažek, Matějka, Najman M.

UK: Mašek – Kopenec, Klinger – Jindra, Volf, Rudolph

Foto: Facebook Engineers Prague

Mohlo by vás zajímat: