Vysoké školy příští týden kvůli rozpočtu stávkovat nebudou

29. 9. 2017 | | Studentský život, Zprávy ze školy tomáš zima

Nespokojenost akademiků se stavem financování českého školství v posledních letech roste. Vyjádřit ji chtěli při plánovaných protestech v rámci Týdne pro vzdělanost, který vyhlásila Česká konference rektorů (ČKR). Ta ale nakonec své protesty 26. září odvolala. Vláda totiž přidala do rozpočtu vysokých škol na příští rok minimální požadovanou hranici – tři miliardy korun. I přes splnění požadavku je podle ČKR důležité o aktuálním stavu financování vysokých škol informovat širokou veřejnost.

Po více než pěti letech vláda České republiky navýšila rozpočet vysokých škol. Oproti loňskému roku si instituce polepší o tři miliardy korun. „Jedná se o částku, kterou budeme chtít alokovat zejména do ohodnocení badatelů, učitelů a doktorandů,“ uvedl Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy a předseda ČKR, pro České noviny. Vysoké školy původně usilovaly o částku 4,5 miliardy korun, kterou jim přislíbila exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Tuto sumu ale vláda odmítla vysokým školám poskytnout z důvodu nedostatku financí.

Stávky nebudou, diskuze ano

České noviny uvedly, že díky růstu rozpočtu by se mohly platy akademiků zvýšit průměrně o deset až dvanáct procent. Stále ale nezbývá dostatek finančních prostředků na doktorandská stipendia a na podporu perspektivních oborů, například lékařství. Podle akademiků zvýšení financí zajistí to, aby se kvalita českého školství udržela alespoň na stávající úrovni.

Ačkoliv došlo ke zrušení plánovaných protestů, diskuze a další akce na téma financování vysokých škol se příští týden, v rámci Týdne pro vzdělanost, uskuteční. Na Vysoké škole ekonomické (VŠE) byl týden pro vzdělanost symbolicky zahájen již 28. září studentským open-air festivalem VŠEFEST. V rámci Týdne mohou studenti ekonomky navštívit Den studentských organizací, který se bude konat ve čtvrtek v atriu Rajské budovy. Akce má poskytnout příležitost studentům zapojit se do činností nad rámec školy a aplikovat některé znalosti nabyté studiem v reálné praxi. Kromě toho proběhne v pátek od 11 do 13 hodin v Likešově aule Akademické plénum. Tam budou prezentovat děkani všech šesti fakult ekonomky své strategické záměry. Celou akci moderuje rektorka Hana Machková. Cílem je seznámit studenty, akademické pracovníky i zaměstnance VŠE s aktuálním děním na fakultách i v českém vysokém školství.

Foto: archiv webu Aktuálně.cz

Mohlo by vás zajímat: