Vysoké školy získají příští rok do rozpočtu o tři miliardy navíc

25. 9. 2017 | | Zprávy ze školy Peníze ilustrace

Vláda při jednání o rozpočtu schválila navýšení částky pro vysoké školy o tři miliardy. Tato částka byla stanovena jako minimální, aby nedošlo ke stávkám a protestům akademiků. Vysoké školy původně požadovaly 4,5 miliardy korun, které jim na jaře přislíbila exministryně školství Kateřina Valachová.

Před dnešním jednáním vlády u Strakovy akademie protestovali vysokoškolští studenti a doktorandi s transparenty, které nesly hesla: „Konec levných akademiků“, „Investice do vědy stejně jako do tunelů“ nebo „Je to k pláči“. Navýšený rozpočet o výše zmíněné tři miliardy chtějí vysoké školy použít právě na zvýšení platů akademických pracovníků a na částečné navýšení stipendií pro doktorandy.

V diskuzi na stránkách České asociace doktorandů a doktorandek panují na zvýšení rozpočtu spíše negativní ohlasy. „Vlastně je to bohužel prohra. Z těch 4,5 miliardy měla jedna miliarda jít na zvýšení doktorandských stipendií na 15 tisíc korun,“ komentuje situaci Petr. „Když vysoké školy dostanou jenom tři miliardy, pochybuji že navýšení stipendií bude vysoké – možná na deset, dvanáct tisíc.“ Stejně uvažuje také Denisa: „Je to tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Tři miliardy sotva pokryjí výpadek financování z předchozích let.“

Zítra zasedne předsednictvo České konference rektorů a rozhodne, jak naloží s Týdnem pro vzdělanost, který má začít příští týden. „Předpokládám, že žádné protesty nebudou a omezíme se pouze na slavnostní zahájení akademického roku a další akce,“ odhaduje závěr jednání rektor Masarykovy univerzity v Brně a místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek. Podle něj by se mělo jednat nejen o platech, ale i o investicích. Některé vysoké školy by peníze mohly využít k přijetí většího počtu učitelů. Česká republika je v počtu studentů na jednoho učitele jedna z nejhorších zemí v Evropě.

Komentář k celé situaci od prorektora Jakuba Fischera, který je předsedou Rady vysokých škol, si můžete přečíst v novém iListu, který vychází 9. října.

 

Mohlo by vás zajímat: