Vzdělávací projekt na Ukrajině, co stál za to, ale mě nestál nic

14. 11. 2015 | | Cestování v bílých tričkách

Na začátku října začala moje cesta na Ukrajinu, kde jsem se měla zúčastnit desetidenního projektu, financovaného Evropskou unií (EU), na téma Healthy lifestyle, Sport and Inclusion. Převážná část projektu se odehrávala v hotelu umístěného v horách západní části Ukrajiny, daleko od potenciálních bojů na východu země. Veškerou dopravu, ubytování a stravování nám uhradila EU ze svých fondů přidělených pro Erasmus Plus.

Od účastníků se očekávala pokročilá znalost angličtiny, zájem o zdravý životní styl a o boření bariér mezi jednotlivými národy. Projektu se mělo zúčastnit dohromady šest zemí, až na Gruzii, ležící na hranici, všechny z Evropy.

Většina českých účastníků se o tomto projektu doslechla přes organizaci Evropské Centrum Mládeže Břeclav (ECMB), anglicky známou jako Europian Youth Centre Břeclav (EYCB). Tato společnost na svých stránkách pravidelně informuje o chystaných EU projektech, na které se potenciální čeští účastníci mohou přihlásit.

Přestože je každý projekt ojedinělý, vždy se zaměřuje na vzdělávání a rozvoj mladých lidí, proto tu můžete najít taková témata jako například mezinárodní komunikace, zdravý životní styl, pracovní příležitosti, problematika životního prostředí a mnoho dalších. Pro představu, takovýchto projektů proběhlo jenom v letošním říjnu dvanáct. Navíc účast na těchto projektech je neomezená, můžete jich proto absolvovat, kolik chcete.

Jak se přihlásit

Prvním úkolem je podat na vybraný projekt přihlášku s přiloženým motivačním dopisem, kterou odešlete již zmíněné organizaci EYCB (ECMB). V případě, že vám odpovědná osoba odepíše, že jste byli pro tento projekt vybráni, obdržíte nějaké bližší informace a budete vyzváni, abyste si zajistili dopravu na určené místo. To znamená koupit si jízdenku (letenku), kterou vám následně organizátoři po absolvování projektu proplatí.

V mém případě se jednalo o zakoupení zpáteční letenky do Lvova, přičemž jsme dostali doporučení, kde hledat levné nabídky. Již dopředu jsme byli informováni, že doprava bude hrazena Evropskou unií do výše 170 eur na osobu. Proplacen nám tak mohl být například i autobus nebo taxi na letiště, pokud jsme se vešli do této částky.

Jakmile s koordinátorkou vyřešíte veškeré náležitosti ohledně dopravy, navážete kontakt s dalšími členy české skupiny. Každá skupina má svého „leadera“, který je takovým spojovacím můstkem mezi organizátory a členy své skupinky. Zodpovídá například za to, že členové jeho skupinky přijedou na projekt připraveni, vyřídí si potřebné dokumenty, nakoupí a přivezou tradiční české výrobky na “český večer” či vytvoří prezentace na předem určená témata.

Co vás čeká na místě

Co se týče programu, je každý projekt velmi specifický. Důkladně si proto prostudujte veškeré materiály, které vám organizátoři a koordinátoři pošlou, a nebojte se napsat o další informace.

Nikdo vám však nemůže nezaručit, že veškeré prezentace, diskuze a meetingy pro vás budou přínosné, přestože by se všechny měly určitým způsobem vztahovat k danému tématu. Účast na nich není povinná, ale organizátoři očekávají, že když jste se na projekt s daným tématem přihlásili, tak že vás zajímá, a že se proto meetingů účastnit budete. V případě že ne, pouze zabíráte místo někomu jinému.

12118611_816892565107159_334601460393983334_n

Když se však nějakého meetingu nemůžete zúčastnit, protože se necítíte dobře, organizátoři to pochopí. Alespoň na našem projektu panovaly mezi organizátory a účastníky přátelské vztahy a vše se řešilo diskuzí.

Navíc to, že jste se ráno necítili dobře, nebylo ojedinělé. Večery byly totiž vždy věnované sbližování, ať už se jednalo o společné saunování, posezení u ohně, “intercultural eveningy”, kdy členové jedné zúčastněné země vymysleli program pro ostatní, nebo tancování ve společenské místnosti. Při jednom takovém večeru se nám dokonce podařilo vyčerpat hotelové zásoby piva.

Očekávání vs. realita

Ze zkušenosti z projektu, kterého jsem se zúčastnila, záleží nejvíce na lidech, jak se zapojí. Během všech prezentacích totiž určitým způsobem probíhala diskuze, kdy jsme si navzájem předávali informace a zkušenosti. Inspirovat jste se tak mohli nejen organizátory, kteří většinu prezentací připravili a vedli, ale i dalšími účastníky.

Navíc fakt, že jste po deset dní “zavření” v hotelu pouze s dalšími třiceti lidmi, prakticky odříznutí od světa, s tím, že po celou dobu mluvíte anglicky, vede k tomu, že dané osoby opravdu poznáte. A poznáte dobře nejen je jako osobnosti, ale také jejich kultury a sebe samé.

Smyslem těchto projektů tak není, že se z vás stane odborník na dané téma, ale že se naučíte fungovat v mezinárodním kolektivu, dozvíte se něco o tématu, které vás zajímá, poznáte zajímavé inspirující lidi a jejich kultury a získáte přátelé z různých koutů světa. A navíc vám to všechno proplatí EU. No řekněte, co si chudý student ještě může přát?

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: