Youtuberka: Sláva mi protřídila přátele

10. 8. 2018 | | Rozhovory, Studentský život Anet-Vendula Jirmannova

Už jste někdy přemýšleli o tom, že si založíte vlastní YouTube kanál a začnete s lidmi sdílet své myšlenky a nápady? Tohle přesně před pár lety napadlo Vendulu Jirmannovou, bývalou studentku Arts managementu na Vysoké škole ekonomické. Dnes její videa odebírá 49 tisíc lidí a publikum se rozrůstá. Natáčí videoblogy z běžného dne nebo oddechová videa s recepty a návody. Díky YouTube se jí podařilo najít práci v marketingu, která ji baví. Přiznává však, že natáčení s sebou přináší i negativa.

Na YouTube natáčíš už přibližně čtyři roky. Co tě k tomu přivedlo?

Asi ve třinácti letech jsem začala blogovat a s tím to nějak přišlo samo. Vždycky jsem sledovala, co se děje ve virtuálním světě. Najednou se objevil Instagram. YouTube nabíral na popularitě – tak jsem si řekla, proč to nezkusit. Zhruba v šestnácti jsem tedy začala natáčet videa.

Na VŠE jsi studovala v minulém semestru obor Arts management. Studia už jsi ale zanechala. Proč?

Studovala jsem předtím uměleckou školu. Pak jsem nevěděla, kam dál pokračovat. Přišlo mi jako hloupost studovat dál umění. Myslím si, že je to něco, čemu by měl člověk sám věnovat svůj čas, než aby ho do toho někdo tlačil a zadával mu témata jako například co a jak má namalovat. Chtěla jsem vyzkoušet něco trochu jiného. Nejvíce mě zaujal marketing, ale to mi nevyšlo, takže jsem zkusila Arts management. Bohužel to ale nebylo to, co jsem od oboru očekávala. Řekla jsem si, že je lepší skončit dříve, než to zbytečně protahovat. Obor není špatný, ale přijde mi, že si hraje na to, že je strašně umělecký, ale to určitě nesplňuje. Asi bych ho doporučila lidem se zájmem o umění, kteří ale sami umělci nejsou.

Jak jsi stíhala natáčet a připravovat se do školy?

Stíhat se to dalo, ale nebylo to úplně jednoduché. Všichni mi tvrdili, že chodit na vysokou školu nebude tak náročné. Stačí přijít, sednout si, poslechnout si přednášky a jít domů. Ve skutečnosti mě to většinou docela unavilo a doma už jsem neměla chuť cokoliv dělat. Bylo to hodně znát i na mé tvorbě – natáčela jsem spíš méně propracovaná videa a bylo cítit, že jsem se do toho nutila.

Kolik času ti tvorba videí zhruba zabere?

Záleží, o jaké video jde. Některá videa zvládnu natočit a sestříhat už během jednoho dne, další se dají natočit i během chvilky. Hodně lidí tvrdí, že jim YouTube zabírá hrozně moc času, ale podle mě to u většiny není zas tak úplně pravda. Ano, jsou videa, která jsou na zpracování náročnější než jiná, ale rozhodně natočit jedno video nezabere tolik času, jak všichni tvrdí.

Chci lidem něco předat

Jak vypadá tvůj divák?

Když jsem s YouTube začínala, tak jsem natáčela videa typu moje ranní rutina nebo DIY („do it yourself“ neboli videa obsahující návod, jak si doma zhotovit určitý výrobek, pozn. red.). Byla to spíš videa, co vyžadují mladší diváci. Pak mě to ale přestalo bavit a zjistila jsem, že chci lidem spíš něco předávat. Měla jsem chuť natáčet více o životě. Tím mi hodně odešlo mladší publikum a sledují mě spíše ti starší. Snažím se tvořit jednak obsah, který mým divákům něco předá, zároveň ale chci, aby mezi mými videi byla i nějaká oddechová.

Dovedeš si představit, že budeš natáčet i za dvacet let?

Člověk neví, co bude s YouTube za rok, natož pak za dvacet let, takže to neberu jako prioritu. Spíš to vnímám jako něco, co mě aktuálně živí, ale nevím, co bude zítra. K tomu se snažím dělat i jiné věci jako grafiku a focení. Postupně se dostávám i do marketingu – pracuji pro různé firmy, pro které dělám marketingové strategie. Co se týká školy, tak tu zatím neplánuji.

Myslíš, že jednou budeš patřit mezi nejsledovanější české youtubery, jako je například Jirka Král?

Řekla bych, že tohle u mně možné není. Většinou jsou to lidé, kteří jsou něčím naprosto výjimeční nebo se hodně odlišují od ostatních. Videa na YouTube natáčí dnes spoustu lidí a je těžké zaujmout. Já zase tolik výjimečná nejsem. Jsem spíš introvert a klidný člověk, který nemá potřebu dělat šílenosti pro shlédnutí.

Poznal tě třeba někdo ze spolužáků na přednáškách nebo cvičeních?

Stalo se mi, že si ke mně v autobuse sedla jedna spolužačka ze třídy a začaly jsme si povídat. Nějak jsme se dostaly k našim koníčkům. Řekla jsem jí, že točím videa na YouTube. V tom mi hned skočila do řeči, že nic nemusím dál vysvětlovat, protože mě zná. Pak mi také psala jedna slečna, že mě tady zahlédla na chodbě. Spíš se to lidi ze školy dozvěděli díky tomu, že mě začali sledovat na Instagramu. Stává se mi, že za mnou občas přijdou lidé na ulici. Většinou se přijít stydí, a pak se to dozvím z toho, že mi napíšou zprávu. I když popravdě jsem to já, kdo se stydí nejvíc. Někdy ani nevím, co pořádně říct, když mě někdo osloví.

Nebojte se a prostě to zkuste

S natáčení videí na Youtube se pojí i hodně času stráveného na dalších sociálních sítích. Jak jsi na tom ty?

Počet strávených hodin na sociálních sítích bych vážně radši nepočítala. Myslím, že je to celkem dost času. Na telefonu jsem v podstatě pořád. Lidé ode mě očekávají nějakou aktivitu nejen na YouTube, ale třeba i na Instagramu.

V čem vidíš pozitiva a negativa spojená s natáčením na YouTube?

Díky YouTube se mi hodně protřídili přátelé. Zjistila jsem, kolik lidí mě kvůli tomu, že natáčím, dokáže za rohem pomlouvat. Na druhou stranu jsem zase spoustu nových lidí poznala. Díky tomu mám hodně kontaktů a začala jsem dělat práci, která mě baví. Vím, na koho se obrátit, kdykoliv s něčím potřebuji poradit. Momentálně mě hodně zajímá marketing. Poznala jsem několik lidí, co mi pomohli dostat se na různé pozice, kam bych se asi jinak bez tvorby na YouTube nedostala.

Máš nějaké doporučení pro ty, kteří váhají nad tím, jestli začít natáčet vlastní videa pro veřejnost?

Pokud chcete začít, tak se nebojte a prostě to zkuste. Buď se to podaří nebo ne. Musíte ale počítat s tím, že vždycky se ale najde někdo, kdo bude pod vaše videa psát hnusné komentáře. Čím budete úspěšnější, tím bude takových lidí více. V dnešní době videa na YouTube natáčí strašně moc lidí. Myslím, že už to ani nikomu nepřipadá divné jako dřív. Jestli chcete sdílet kvalitní videa, rozhodně si dejte pozor na techniku. Spousta lidí se totiž snaží točit na telefon a na video se pak ani nedá ve výsledku dívat. Pak je to tak trochu ztracený čas. Nikdo příspěvky ve špatné kvalitě sledovat nebude. Pokud nemáte dobrou techniku, raději počkejte a našetřete si na něco kvalitnějšího. Dají se sehnat i levnější kamery a zvládne to i lepší telefon.

Sleduješ ty sama některé youtubery?

Na YouTube sleduju hodně tvůrců, protože se v tom sama potřebuju orientovat. Vědět, co zrovna lidi zajímá a co zrovna letí. Líbí se mi například obsah videí, který tvoří youtuber Kovy nebo youtuberka Ester Starling. Podle mě jsou to lidé, kteří natáčí tak trochu jiná videa než ostatní a jsou něčím zajímaví.

Věděli jste, že…?

Na Vysoké škole ekonomické studovala také youtuberka Lucie Dejmková, která je na YouTube známá pod přezdívkou Lou. Absolvovala zde bakalářské studium na oboru Arts management. Svá videa publikuje na kanále Get the Louk, který odebírá přes 320 tisíc uživatelů. Její videa se týkají především módy, líčení a kosmetiky.

Foto: Jan Krčil

Mohlo by vás zajímat: