Youtuberka z FMV: Chci, aby se divák ponořil do videa a dýchal spolu s ním. Část druhá

20. 4. 2020 | | Rozhovory Monika Říhová

Monika Říhová iListu v první části rozhovoru, kterou si můžete přečíst zde, prozradila jaké byly její začátky s natáčením videí nebo co jí dává studium na VŠE. V druhé části se můžete dozvědět, kde bere inspiraci a jak na její tvorbu reaguje okolí.

Kde bereš inspiraci pro svá videa?

Asi to bude znít hrozně klišé, ale inspiraci beru úplně odevšud. Co se týče mých aesthetic videí, ráda pozoruji lidi a naslouchám jim. Když jsem venku, snažím se vnímat okolí a nebýt na mobilu. Pak se potřebuju na chvíli někam zavřít a nejlépe se vypsat.

Při natáčení vlogů se snažím být co nejvíce autentická, co to jde, a proto i kolikrát ve videu přiznám, že daný den nejsem vyloženě kreativně naladěná, protože já sama upřímnost u cizích videí velmi oceňuji. Jinak jsem určitě z velké části ovlivněná YouTube scénou ze zahraničí. Sleduji vlogery, kteří si také na nic nehrají a ukazují život takový, jaký je. Nepotřebuju vidět dokonalé influencerky, které ukazují, jak perfektní život údajně mají.

Setkala jsi se někdy s tvůrčí krizi?

Tvůrčí krize mám relativně často, ale už jsem na sobě dokázala vypozorovat, že se mi tvůrčí a netvůrčí nálady cyklicky střídají, takže když se necítím na vymýšlení nápadů na video, nevyvíjím na sebe tlak a úplně se od YouTube oprostím, protože vím, že se mi nápady zase brzy vrátí.

Na má videa pravidelně koukají i prarodiče

Jak lidé reagují, když řekneš, že tvým koníčkem je natáčení videí na Youtube?

Doposud jsem měla štěstí na lidi a nesetkala se s negativní reakcí ani předsudky. Většinou jsou překvapeni tím, co dělám a ptají se na otázky typu, co přesně natáčím, jak dlouho se YouTube věnuji, kolik mám odběratelů, a tak podobně.

Setkala ses s nějakými předsudky? Jak to vnímá tvoje rodina?

Spíš mně trvalo relativně dlouho, než jsem to o sobě vůbec někomu řekla, protože jsem nevěděla, jak můj méně obvyklý koníček přijme okolí. Moje rodina mě v YouTube podporuje, na má videa pravidelně koukají i prarodiče.

Jaká je tvoje motivace pro točení videí na Youtube?

Největší motivací je zpětná vazba od diváků. Neženu se za konkrétními čísly, mnohem větší radost mi udělá, když mi někdo napíše, že mu video pomohlo nebo ho pobavilo, okamžitě mám chuť točit další videa.

Čeho bys chtěla na Youtube dosáhnout? Máš nějakou svoji vysněnou laťku?

Nejbližší hranice, kterou bych chtěla dosáhnout je 10 000 odběratelů. Raději ale než dosáhnutí nějaké konkrétní laťky, bych chtěla YouTube využít k mé další seberealizaci, což by bylo ideálně herectví a zpěv, tudíž jakékoliv číslo, které mě přiblíží k těmto sférám.

Láká tě studium psychologie, ve svých videích se věnuješ (mimo jiné) tématu seberozvoje a sebepoznání: jakou myšlenku nebo poselství bys chtěla předat svým followerům?

Uvědomuji si, že je to asi nejotřepanější rada, jakou můžu v souvislosti se seberozvojem dát, ale dle mého je nejdůležitější být sám sebou a nesnažit se formovat do představ někoho jiného. Upřímně, je to i rada, kterou bych dala svému mladšímu já, protože jsem řadu let strávila tím, že jsem veškerou svou energii vkládala do ostatních lidí a tím pádem zapomínala, kdo jsem. Takže buďte sví, dělejte, co máte rádi, noste, co se vám líbí, říkejte, co si myslíte a věřte mi, budete šťastnější.

Jsem schopná strávit hodiny vybíráním vhodné hudby

Z videí víme, že ráda zpíváš, ale „aesthetic“ stránka je také nezanedbatelná: vnímáš se spíš jako vizuálního nebo hudebního umělce? Která z těchto dvou stránek je pro tebe důležitější?

Nevím, jestli jsem schopna si vybrat mezi hudbou nebo vizuálem. Přijde mi, že YouTube je pro mne naprosto ideální platforma, protože můžu tyto dvě roviny spojit. Snad v každém mém videu je úsek, kdy nechám hrát hudbu a pustím sestřih krátkých videí, kde například ukazuji okolí, točím nebe, stromy, město… Zkrátka cokoliv, co pro mne v daný moment má význam. Chci, aby se divák ponořil do videa a dýchal spolu s ním. Hudba tomu přidá na dokonalosti.

Zároveň vím, že si tím přidělávám spoustu práce, protože jsem schopná strávit doslova hodiny vybíráním vhodné hudby. Asi ideálním scénářem by bylo nahrávat vlastní písničky a tvořit si k nim videoklipy, to by pravděpodobně obě moje stránky uspokojilo.

Oslovila tě už nějaká firma s nabídkou na spolupráci?

Pár nabídek už jsem dostala, ale zatím jsem žádnou nepřijala, protože to nebyly firmy, se kterými bych se názorově ztotožňovala. Nedokázala bych propagovat něco, o čem nejsem sama přesvědčená.

Za natočením jednoho videa je spoustu úsilí, které většinou není vidět

Jak nahlížíš na youtubery, kteří mají videa sponzorovaná?

Ohledně jiných youtuberů, nemám se sponzorovanými videi problém. Jsem názoru, že natáčení videí na YouTube je časově náročná práce, která by měla být odměněna. Vedení YouTube kanálu není to o tom natočit nějaké video, za půl hodiny ho sestříhat, dát ho na YouTube a koukat, jak do peněženky tečou peníze. Za natočením jednoho videa je spoustu úsilí, které většinou není vidět.

Samozřejmě jsou jistá nepsaná pravidla, která by měla být dodržována. Například existují influenceři, kteří evidentně berou každou spolupráci a jejich sociální sítě pak vypadají jako obchodní výloha. Takový člověk pak ztrácí u svých sledujících důvěru a tím klesá jeho hodnota.

Co bys doporučila někomu, kdo chce s youtuberingem začít?

Nepřemýšlet a začít. Je zbytečné v tomto ohledu příliš zvažovat pro a proti. Natočte video a tím zjistíte, jestli se vám dobře mluví, zda vás natáčení baví, jestli budete mít trpělivost se střihem…  I kdyby vaše videa neměla ze začátku žádnou sledovanost, nepropadejte pesimismu, jestliže vás točení videí chytlo, točte dál.

Na jakou další tvorbu se můžeme v budoucnu těšit?

Všechny moje videa vznikají impulsivně, ale ráda bych opět natočila krátký film na způsob mého nejsledovanějšího videa – Bipolární porucha. Zbytek ukáže čas.

Foto: archiv Moniky Říhové

Mohlo by vás zajímat: