Z bahna roste budoucí pýcha školy

17. 5. 2004 | | Zprávy ze školy

Po několika letech příprav se začala stavět Rajská budova. Dokončení jedné z největších investic školy za poslední čtvrtstoletí je na dosah ruky. Výstavbu Rajské budovy zahájilo počátkem dubna konsorcium vybraných stavebních firem. V prostoru za Novou budovou na náměstí Winstona Churchilla má do července příštího roku vyrůst nový areál za 600 milionů korun. „V tuto chvíli se dělají přípravné práce,“ uvedl k aktuální situaci kvestor VŠE ing. Jiří Kříž.

Po několika letech příprav se začala stavět Rajská budova. Dokončení jedné z největších investic školy za poslední čtvrtstoletí je na dosah ruky.

Výstavbu Rajské budovy zahájilo počátkem dubna konsorcium vybraných stavebních firem. V prostoru za Novou budovou na náměstí Winstona Churchilla má do července příštího roku vyrůst nový areál za 600 milionů korun.

„V tuto chvíli se dělají přípravné práce. Je třeba mimo jiné odtěžit asi 50 tisíc kubíků zeminy, podbetonovat základy menzy a prověřit vlastnosti podloží,“ uvedl k aktuální situaci kvestor VŠE ing. Jiří Kříž. Podle jeho slov představuje projekt Rajské budovy obrovské dílo, které má být dokončeno v minimálním čase.

Rajská budova
Model Rajské budovy vystavený ve foyeru Nové budovy.

Současný areál školy bude s Rajskou budovou propojen tunelem mezi posluchárnami B a C, který vyústí do prosklené dvorany. Ta by se měla stát novým přirozeným centrem školy s dostatečným prostorem třeba pro setkávání studentů. Projekt také počítá s dvěma sty kancelářskými místy pro zaměstnance kateder. Sídlo by zde mělo najít Centrum mezinárodních studií, doposud bezprizorní doktorandi a školní nakladatelství včetně prodejny skript. Součástí projektu je také nástavba menzy, kde vzniknou dvě nové tělocvičny s veškerým zázemím. Tento prostor se zároveň stane sídlem Centra tělesné výchovy a sportu, které je dnes dislokováno do objektu školy ve Štěpánské ulici. Ten se škola chystá prodat, stejně jako další nemovitost v Černé ulici. Získané prostředky by měly sloužit k doplnění chybějících prostředků na stavbu Rajské budovy.

Rajská budova

Tento deficit odhaduje kvestor Kříž na 60 milionů korun a měl by ještě narůst o dalších 60 milionů přechodem stavebních prací do vyšší sazby DPH. „Takové navýšení je nad rámec možností školy a při tvorbě rozpočtu stavby se s ním nedalo počítat. Budeme tedy žádat ministerstvo školství o pokrytí tohoto rozdílu,“ vysvětlil ing. Kříž. Samotná stavba nového areálu přijde školu na 543 milionů korun. Po přičtení dalších nákladů, jako jsou projektantské práce nebo pořízení audiovizuální techniky, se celková částka vyšplhá na 600 milionů korun. Více než 300 milionů získá škola jako účelovou dotaci přímo ze státního rozpočtu. Další prostředky přinese zmiňovaný prodej nemovitostí v centru města a také školní Fond reprodukce investičního majetku.

Model Rajské budovy by se měl v nejbližší době objevit na chodbě v Nové budově a měl by průběžně odrážet aktuální stav prací. Kvestor Kříž prohlásil, že vzhledem k náročnosti investice škola v nejbližším horizontu s dalšími projekty takového rozsahu nepočítá.

Mohlo by vás zajímat: