Z fotbalisty florbalistou, který to dotáhl až do reprezentace

19. 12. 2015 | | Rozhovory, Sport MilanBína_archiv1

Student Fakulty podnikohospodářské a kapitán reprezentace Vysoké školy ekonomické ve florbalu, Milan Bína, se díky svým výkonům na Vinohradech dostal až do reprezentace národní. Na Czech Open byl vyhlášen nejlepším střelcem turnaje. Pro časopis iList v říjnu vyprávěl o budoucnosti klubu, ale i celého sportu.

Hraješ za Sokol Královské Vinohrady, jak dlouho v klubu působíš?

Jsem tam druhým rokem. V klubu je extraliga druhou sezónu, takže budujeme nějakým způsobem tým od začátku, jsme stále z mého pohledu nováčkem v nejvyšší soutěži. V týmu bych měl být jedním z tahounů.

Máte i přesto šikovný základ mužstva?

Určitě jo, je akorát hodně mladý. Mně je dvacet tři a jsem jeden z nejstarších. Je to běh na dlouhou trať vybudovat v amatérském sportu konkurenceschopný tým.

V létě jsi hrál na Czech Open. Vyhlásili tě nejlepším střelcem. Řekla bych, že tento turnaj patří k nejznámějším v České republice. Je to nejvyšší turnaj, co ty na téhle úrovni můžeš hrát?

Na klubové úrovni ano. Je tam mezinárodní konfrontace, takže je to velmi zajímavě udělaný turnaj. Dvě nejvyšší kategorie mají opravdu kvalitu. Větší turnaj asi není.

Zahrál sis ho poprvé?

Ne, extraligové týmy hrají pravidelně.

Odlišuje se něčím Czech Open?

Atmosféra je tady strašně specifická. Zahraniční týmy se sem pravidelně vrací právě kvůli letní Praze. Pět, šest tisíc florbalistů běhá po městě a jsou všude vidět. Je to hrozně hezké. Potkají se lidi, kteří se třeba dlouho nesetkali. Takhle potkávám i třeba kluky ze školy. Každý hrajeme jinou soutěž a střetneme se jen párkrát, když reprezentujeme VŠE nebo právě na takových turnajích. Ve zkratce má ten turnaj velmi příjemnou atmosféru.

MilanBína_archiv2

Hraji s klukama, kterým jsem fandil jako junior

Hrál jsi někdy za českou reprezentaci?

Asi před čtrnácti dny jsem dostal svou první pozvánku na reprezentační trénink, takže se dá říct, že jsem v širším kádru české reprezentace. Včera byl zrovna trénink. Mám za sebou první tři reprezentační akce v kariéře. Je to takový hezký. Zastihla jsi mě v dobré formě.

Čeká vás nějaký přípravný zápas?

V listopadu hraje reprezentace turnaj čtyř zemí: my, Švédsko, Finsko, Švýcarsko. Ale jak říkám, jsem nováčkem v týmu, takže se mě to pravděpodobně týkat vůbec nebude. Nastoupí kluci, co hrají v zahraničí a jsou tam delší dobu a mají stabilnější výkonnost. Ale je to jeden z mých cílů. Chci se jednou na takový turnaj podívat.

Co starší spoluhráči? Jak se k tobě chovají?

Je to velká škola. Když to vezmu zpátky ke klubové úrovni, tak tady na Vinohradech patřím k nejlepším hráčům, hrajeme přesilovky, oslabení, všechno. Teď přijdu do reprezentace a tam jsou kluci, kteří reprezentují o pět, šest let a déle. Prošli několika kluby. Hráli v zahraničí, mají zkušenosti. Je super je pozorovat a poslouchat – klidně i mezi střídáními, o pauze. Odnesu si strašně moc věcí z každého tréninku. Jsem strašně rád, že se mi to podařilo.

Máš nějaký vzor v reprezentaci?

Těžko říct. Jsou tam kluci, na který jsem se chodil dívat, když jsem byl věkem junior. V té době oni byli na vzestupu. Zářili v extralize. To jsem si říkal, že se mi nikdy nepovede si s nimi zahrát. Teď když s nimi trénuji nebo hraji v jedné pětce, tak je to super. Je to další motivace pro práci. Jedná se o amatérský sport. Trénujeme čtyřikrát, pětkrát týdně, takže člověka to musí bavit, aby tam chtěl chodit.

Chtěl bys hrát v zahraničí?

Je to další z mých cílů. Vzhledem ale k tomu, že stále studuju a hraju tady, tak jsem odložil i věci jako Erasmus. Půlrok by mi v klubu hrozně chyběl. Takže jsem tuto zahraniční zkušenost upozadil. Po škole bych si to chtěl vynahradit a jít na delší dobu do Švýcarska. To je taková má vysněná země, kde bych chtěl na pár let zakotvit.

Florbal má velkou dětskou základnu – největší po fotbale

Myslíš, že se zvýšila obliba florbalu? České reprezentaci se teď daří.

Myslím, že to stále roste. Největší boom byl asi pět let zpátky. Nikdo o něm nevěděl. Najednou byl v novinách, v televizi. Je super, že ten sport má širokou dětskou základnu. Jedná se o druhý nejrozšířenější sport v Čechách, hned po fotbale. Čím dřív budou děti s florbalem začínat, tím budou kvalitou výš. Ne aby přešli na florbal v šestnácti, sedmnácti, když je přestane bavit fotbal, nebo hokej.

Ty jsi „čistý florbalista“?

Nejsem. Hrál jsem osm let fotbal. Pak jsem to hrál dohromady s florbalem. To se ale na střední už nedalo, tak jsem zvolil florbal. Taťka, několikaletý fotbalista, trenér, to nenesl dobře, ale zpětně je určitě rád.

Od české reprezentace se přesuneme k té ekonomické. Loni florbalisté zaznamenali úspěch. Přivezli jste z akademických her bronz, letos čtvrté místo. Máte stejný systém jako fotbalisti, že musíte nejprve vyhrát pražskou kvalifikaci, abyste postoupili?

Loni i letos jsme vyhráli pražskou část kvalifikace, kde bojuje Česká zemědělská univerzita, České vysoké učení technické a Univerzita Karlova. Tam jsme dvakrát získali prvenství. To už je hezké. Pět, šest let zpátky se to ekonomce nepodařilo uhrát, takže se vyhrálo po dlouhé době. Už postup na akademičky je pěkný. Loni se hrálo v červnu, takže to jsme se sešli, ale letos byla Olomouc v září. Všichni, co hrajeme extraligu, jsme měli před soutěží, takže se nám tam nepodařilo odjet v nejsilnější sestavě. Měli jsme před prvním soutěžním zápasem, čekali nás povinnosti v klubu. Načasování pro nás nebylo nejlepší. Reprezentovali i kluci, kteří hrají nižší soutěže, ale poprali se s tím velmi dobře. Čtvrté místo je podle mě hezké. Ale vyhrát Prahu je vždycky prestižní. Tady je ta rivalita.

Foto: archiv Milana Bíny

Mohlo by vás zajímat: