Za letní školou můžete vyjet i do rozlehlé Číny

15. 4. 2017 | | Cestování, Studentský život letní školy Čína (1)

Že se léto dá strávit aktivně, nejen u moře s opálenou knížkou na břiše, ví asi každý. Škola nemusí na tři měsíce skončit poslední zdolanou zkouškou. I během léta se dá vyjet na zahraniční stáže nebo na letní školy, které Vysoká škola ekonomická (VŠE) pravidelně nabízí. V posledních letech roste zejména nabídka letních škol v Číně.

Na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV) vybírá studenty proděkan pro zahraniční styky s kolegy, většinou na základě motivačních dopisů a životopisů, přihlíží se i ke studijním výsledkům. Zájem o letní školy do Číny je ze strany studentů veliký, je tedy důležité vytrvat a v případě neúspěchu ve výběrovém řízení nevěšet hlavu a zkusit třeba jiná města.

FMV minulý rok podpořila i výjezdy na nové programy v Nanchangu, v Šanghaji a Pekingu, v rámci něhož studenti navštívili i některé nadnárodní společnosti působící v Číně (konkrétně GE a Coca-Cola). “Jazyková výuka zde sice nebyla tak efektivní a místy se objevily organizační zmatky, které jsou pro Čínu velmi typické. Překvapily mě také vysoké teploty a ne úplně příznivé klima velkoměst,” vysvětluje jeden z účastníků.

Loni v červenci proběhla škola čínštiny Chinese Bridge Summer Camp pro české studenty na North China Electric Power University v Pekingu. Školu již poněkolikáté pořádá Konfuciův institut při Univerzitě Palackého v Olomouci, s podporou Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice. Podmínky účasti se na jednotlivých letních školách liší, v tomto případě museli účastníci absolvovat minimálně jeden semestr čínštiny.

Nejen megaměsta, ale i megamenzy

Celkově se školy zúčastnilo třicet čtyři studentů nesinologických oborů z celé České republiky, z toho patnáct studentů z VŠE. Většinu tvořili studenti z FMV, kde je zájem tradičně největší, a jeden posluchač z Fakulty podnikohospodářské. Letní školu v první řadě tvořily intenzivní lekce čínštiny, které se konaly každé dopoledne. Nakonec měli studenti možnost je zakončit jazykovým testem čínštiny Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK).

Kromě studia čínštiny mohli účastnící poznat řadu zajímavých míst a pamětihodností Pekingu i sousedního megaměsta Tianjinu. Měli tak příležitost strávit den v čínské rodině nebo v buddhistickém klášteře a zhlédnout tradiční pekingskou operu. Se zaplacením jak těchto aktivit, tak výuky čínštiny přitom studentům vypomohla i čínská strana. Další zajímavou zkušeností se stala návštěva čínského univerzitního kampusu v Pekingu. “Byla jsem v šoku z toho, že si oběd můžu vybírat v jedné ze tří velkých menz, kde byla obrovská nabídka různých typů jídel, která navíc nebyla ani drahá,” podotýká jedna ze studentek.

“Pokud se trochu bojíte Číny a čínštiny, tak je to zbytečné. Na tyto letní školy nejezdí na FMV jen studenti Čínských studií, ale i jiných specializací. Nemusíte mít Čínu třeba ani moc v lásce – ale s ohledem na její rychlý rozvoj a ekonomickou sílu byste ji měli i osobně trochu poznat,” doporučuje Zuzana Stuchlíková, ředitelka Centra asijských studií (CAS).

S financemi pomůže fakulta

Jako posluchači ekonomky se ale nemusíte bát. FMV vám po finanční stránce vyjde vstříc a pomocí příspěvků tak pokryjete část nákladů. Na druhé fakultě se podpora pohybuje mezi pěti až deseti tisíci korunami. Výše příspěvků závisí na počtu studentů, které fakulta chce v daném období podpořit. To znamená, že při velkém počtu přihlášených posluchačů se příspěvek snižuje.

Podporu na delší letní školy je možné získat i skrze Oddělení zahraničních styků (OZS). Během výjezdu musíte počítat s dodatečnými náklady, které se liší v závislosti na tom, kam jedete, a je nutné si je předem u organizátorů nebo fakulty ověřit. Od studentů se běžně očekává, že si zaplatí dopravu, někdy také účastnický poplatek, náklady na vízum a pojištění.

Studenti vedlejší specializace Čínská studia k letním školám:

Petra (Chinese Bridge Summer Camp v Pekingu): „Hlavní náplní kempu byly opravdu intenzivní kurzy čínštiny. Naše čínská lektorka hned od začátku nasadila tempo a po pár dnech se rozhodla, že s námi úplně přestane komunikovat v angličtině. Veškeré vysvětlování gramatiky nebo aktivity při hodinách pak probíhalo jenom v čínštině, díky čemuž jsme udělali neuvěřitelný pokrok. Kromě jazyka jsme měli každý den možnost okusit i něco dalšího z čínské kultury, porozhlédnout se po Pekingu a jeho okolí. Organizátoři si dali na programu nesmírně záležet, a proto byl kemp Chinese Bridge, jako moje první zkušenost s Čínou, opravdu skvělý.“

Dominik (Šanghaj a Peking): „První dojmy? Mao, fronta, chaos, čekání, nezvyklé tělesné projevy obyvatel, ano rovná se ne, z dvacet minut jsou čtyři hodiny. Dojmy při odjezdu? Určitě se musím vrátit! Neumím posoudit, v čem je která část života a studia v Číně lepší a v čem naopak horší. Vše je kompletně jiné. U mě ale jednoznačně převážila pozitiva nad stinnými stránkami.”

Klára (Šanghaj): „V rámci programu nechyběly ani kulturní zážitky v podobě výletů po okolí (Bund, Nanjing Road, historické vesnička Wuzhen), studium čínské kaligrafie, výroba keramiky nebo večeře na lodi při plavbě po Žluté řece. Rozhodně nemohu opomenout velmi pestrý noční život, který jsme si se spolužáky pořádně užili. Tuto letní školu mohu jen doporučit.”

Petra (Nanchang): „Společně se skupinou studentů z USA, Belgie, Skotska a čínských studentů z JUFE jsme během desetidenního programu absolvovali hodiny čínské ekonomiky, kultury, kaligrafie, kung-fu nebo tai-či a vyrazili na exkurze do dvou čínských společností. Škola pro nás uspořádala řadu výletů, takže jsme se podívali i do rurálních oblastí provincie Jiangxi. V okolí Nanchangu se nachází řada posvátných buddhistických míst jako Mount Mei, Mount Lu a mnohé další, které jsme měli díky programu možnost navštívit.”

Vysoká škola ekonomická rozšiřuje letní školy každý rok o stále zajímavější nabídky. Nejjednodušší je tedy hned od jara pravidelně sledovat webové stránky OZS nebo jednotlivých fakult.

Foto: archiv studentů letní školy

Mohlo by vás zajímat: