Zadarmo a v centru, i tak se bydlí na UK

26. 5. 2005 | | Nezařazené

Deset studentů Univerzity Karlovy bydlí v nově rekonstruovaných bytech na I. P. Pavlova, na Žižkově a Vinohradech. Za tyto luxusní, moderně vybavené byty neplatí ani korunu měsíčně. Úkolem českých studentů je bydlet s americkými kolegy a vtáhnout je do studentského života v Praze.

Deset studentů Univerzity Karlovy bydlí v nově rekonstruovaných bytech na I. P. Pavlova, na Žižkově a Vinohradech. Za tyto luxusní, moderně vybavené byty neplatí ani korunu měsíčně. Úkolem českých studentů je bydlet s americkými kolegy a vtáhnout je do studentského života v Praze.

„Je pravda, že čeští studenti za ubytování neplatí, ale musí odpracovat čtyři hodiny týdně u nás v centru. S podepsáním roční smlouvy se také zavazují uspořádat několik kulturních a společenských akcí pro své spolubydlící,“ zdůraznila Mirka Hrivňáková, koordinátora pro ubytování z Council on International Educational Exchange (CIEE). Tato organizace úzce spolupracuje s Karlovou univerzitou a každý semestr nabízí výhradně americkým studentům místa ve svých semestrálních vzdělávacích programech.

Američtí studenti navštěvují přednášky na UK a FAMU. „Za tento výměnný program platí nemalou částku a CIEE jim proto také zajišťuje odpovídající komfort bydlení,“ říká Hrivňáková a poukazuje na propastné rozdíly mezi českými a americkými kolejemi. V minulých letech ubytovávalo CIEE studenty na kolejích UK. Nejen z kapacitních důvodů se ale letos rozhodlo dát zahraničním studentům k dispozici několik pronajatých bytů.

„Možná to zní až pohádkově, ale zase taková legrace to není. Představte si, že vaši spolubydlící dokáží během jednoho týdne rozbít pračku, zdemolovat sušičku a přitom ztratit klíče od domu. To nemluvím o tom, že vypínání televize či zhasínání pro ně byla úplná novinka,“ říká student sociologie Ondřej Beránek, který bydlí se třemi Američany. Zodpovědnost za chod celého bytu a zajištění veškerých oprav je navíc na českých spolubydlících. V některých bytech je zase velmi rušno až do časných ranních hodin, jak potvrzuje Aknur Khallyeva, studentka anglistiky: „Za celý semestr jsem nezažila večer, kdy by u nás nebyl někdo na návštěvě.“

Většina českých studentů–spolubydlících přiznává, že se nechali ubytovat s cizinci v těchto bytech hlavně kvůli tomu, že nebudou platit za nájem. „Myslel jsem, že budeme přispívat nějakou částkou, ale až při podepisování smlouvy jsem se dozvěděl, že nebudu platit vůbec nic. To, že bydlím na I. P. Pavlova, v bytě 4+1 s veškerým vybavením, je skvělé. Navíc studuji překladatelství, takže bydlení se třemi rodilými mluvčími je nenahraditelné,“ chválí si program CIEE Zdeněk Hartman. Nadšeni z tohoto programu jsou i Američané. Kyle Ross z University of Southern California potvrzuje, že díky českému spolubydlícímu pro něj bylo daleko jednodušší překonat kulturní odlišnosti.

Procvičit si jazyky a bydlet se zahraničními studenty je možné i na VŠE, ovšem na běžné koleji a za běžné kolejné. „Zvláštní podmínky placení kolejného platí jen pro zahraniční studenty,“ říká Jiří Prokeš z Buddy Systému. Zda se programu společného ubytování v najatých bytech dočkáme také na VŠE, nedokázala Gabriela Popperová z Oddělení zahraničních styků odhadnout.

Mohlo by vás zajímat: