Zakladatel International week of arts management: Odborníci si VŠE vybírají

25. 11. 2019 | | Rozhovory Mario Kubaš Arts Management

Kulturolog, mediální analytik a Arts manažer Mario Kubaš mimo jiné působí jako tajemník pro PR a mezinárodní vztahy katedry Arts managementu. Před třemi lety založil International Week of Arts Management (IWAM), který se tento rok koná v týdnu od 26. do 29. listopadu. Je to týden možností pro studenty rozšířit si obzory z oblasti kultury, managementu či marketingu a také si poslechnout světové odborníky. Podle Maria Kubaše se jedná o unikátní akci, která je na mezinárodní úrovni ojedinělá.

Jak byste podstatu IWAM popsal vy?

Podstata IWAM je dvojí. Na jedné straně se jedná o výjimečný přednáškový týden, který podle nás nemá  ve střední Evropě obdoby, protože tu chybí akce, kde by zástupci prestižních univerzit přednášeli o Arts managementu (AM). V té druhé rovině nás zase zajímá propojování univerzit a kateder Arts managementu tak, abychom mohli mezi sebou sdílet zkušenosti s přednášením o ekonomice, financování kultury či o roli kultury ve státě. Podle mě je to velice zásadní a výjimečné setkání a jsme moc rádi, že o něj mají kromě studentů AM zájem také studenti celé VŠE.

Na základě čeho si vybíráte pedagogy, kteří realizují přednášky?

Oni si naopak vybírají nás. Funguje to jako otevřená výzva, do které se hlásí univerzity a my si z nich potom vybíráme. Volíme dle různých žebříčků tak, abychom sem zvali ty nejlepší univerzity, kde se přednáší Arts management.

Jsou podobné akce pořádány také v jiných zemích nebo je to unikát?

Já jsem přesvědčen o tom, že je to unikát a o žádném podobném mezinárodním setkání Arts managementu jsem neslyšel. Na základě toho mě před třemi lety napadlo, že začnu takovou akci pořádat.

Přednášel jste ve vy nebo třeba pan docent Patočka (vedoucí katedry Arts managementu pozn.red.) v tomto duchu v zahraničí?

Já jsem jednou přednášel v Rize a pravidelně jezdím přednášet do Bruselu, či Antverp. Díky tomu také vznikla ta idea propojování kateder.

Mají studenti Arts managementu možnost studovat přes Erasmus na některé z univerzit které se zapojují do IWAM?

Ano, za všechny budu jmenovat italskou univerzitu Bocconi, kde je dlouhodobě nejlepší výuka Arts managementu na světě. Tamní pedagog Andrea Rurale bude letos u nás také přednášet a právě u něho na katedře Arts managementu mohou naši studenti studovat.

Pokud vás myšlenka této akce zaujala, neváhejte se přihlásit na některou z přednášek. Učinit tak můžete zde.

Foto: Archiv Maria Kubaše a katedry AM

Mohlo by vás zajímat: