Žákovské jízdné platí pouze mezi domovem a školou

21. 10. 2004 | | Studentský život

Nový systém slev na dopravu pro studenty začal platit od letošního září. Nahradil tak dřívější příspěvky na dopravu. Stát totiž zavedl takzvané žákovské jízdné, které bude možno využívat kromě železnice i v linkových autobusech. Silniční doprava bude pro studenty mezi 15 a 26 lety nejméně o čtvrtinu levnější a České dráhy sleví studentům 50 až 56 procent ze základního jízdného.

Nový systém slev na dopravu pro studenty začal platit od letošního září. Nahradil tak dřívější příspěvky na dopravu. Stát totiž zavedl tak zvané žákovské jízdné, které bude možno využívat kromě železnice i v linkových autobusech. Silniční doprava bude pro studenty mezi 15 a 26 lety nejméně o čtvrtinu levnější a České dráhy sleví studentům 50 až 56 procent ze základního jízdného.

Žákovská sleva ovšem platí pouze na trase z bydliště do školy. Obě místa musí být na území České republiky a jsou napsána na žákovském průkazu, jež si studenti musí pořídit. Ministerstvo dopravy dodatečně upřesnilo, že bydlištěm (kolonka „Z:“) musí být místo trvalého pobytu podle občanského průkazu. Pokud se na cestě přestupuje, platí průkazka ve všech úsecích cesty, i když se kombinuje vlak a autobus.

Problém může nastat, pokud by student pro cestu do školy raději zvolil jinou než přímou trasu. „Záleží pak na pokladní nebo na řidiči, zda uzná nárok na slevu v takovém úseku, tedy jestli daný spoj jede v nejkratším nebo časově nejvýhodnějším směru,“ uvedla pro Studentský list mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová. Jak se to ale bude v praxi zjišťovat, neupřesnila.

Průkazy se prodávají na nádražích nebo v kancelářích dopravců. Kartičku musí orazítkovat studijní referentka a dopravce pak průkazku potvrdí a přelepí ochrannou fólií. To stojí dalších 40 korun, někde možná více. Všichni dopravci musí průkazy vzájemně uznávat.

Pokud student chce slevu využívat i o víkendu, třeba při jízdě na kolej, musí být symbol zkřížených kladívek na přední straně průkazu přeškrtnutý. Žákovský průkaz pro vysokoškolské studenty platí pouze jeden rok a poté je nutné si pořídit nový.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský Studentskému listu řekl, že jízda vlakem na žákovský průkaz není na všech trasách vždy tou nejvýhodnější možností. Studentům z větších vzdáleností doporučuje porovnat žákovské jízdné například s kilometrickou bankou nebo síťovými jízdenkami.

Mohlo by vás zajímat: