Život prváků je jako bonboniéra – nikdy neví, co ochutnají

5. 9. 2015 | | Kariéra, Názory, Prvácké číslo, Studentský život 2682-450

Byli jste úspěšně přijati do prvního ročníku VŠE a nyní se obáváte, co vás čeká? V podobné situaci jsem byla minulé září i já. Z kreditového systému mi šla hlava kolem. Dostat se na ISIS a pochopit ho byl pro mě asi stejný problém jako zaklínadlo Wingardium leviosa pro Ronalda Weasleyho. Chvíli to sice trvalo, ale nakonec jsem došla na to, jak na ekonomce přežít.

Pokud nastupujete na VŠE s představou, že během semestru vás čeká klid a největší peklo očekáváte až s příchodem zkouškového, tak se šeredně pletete. V průběhu semestru na vás potkají překážky v podobě rozsáhlých případových studií, domácích úkolů, seminárních prací, prezentací či průběžných testů. Přátelé z ostatních škol se vám budou vysmívat, litovat vás, dokonce i vaše babička z toho bude celá paf.

Každý bod se bude hodit

Vašim úkolem je získat během semestru co nejvíce bodů. Říkáte si, nač se hnát jak blázen za každým bodem, v některých případech čtvrt bodem? Pokud to dělat nebudete, skončíte nejspíše dost špatně – a to z důvodu systému, který zde funguje.

Tento systém má světlé i stinné stránky. Jeho světlou stránkou je fakt, že pokud nebudete líní, neměli byste mít ve zkouškovém vážnější problémy. Vaše práce během semestru je vždy určitým způsobem obodována. Můžete tedy v lednu jít ke zkoušce s vědomím, že vám stačí dvacet bodů ze šedesáti, což je pocit k nezaplacení. Stinná stránka je, že musíte prostě pracovat a odvádět určitý výkon, a to nejen na konci semestru.

Přednášky versus cvičení

Výuka se skládá z přednášek a cvičení. Přednášky vyžadují převážně vaši pasivní aktivitu. Čeká vás devadesát minut sezení, psaní si poznámek a snaha o udržení pozornosti. Plné posluchárny vnímajících studentů jsou typickým znakem začátku semestru. Postupem zaznamenáte, že týden po týdnu je posluchačů méně, tedy pokud sami nezhodnotíte svou přítomnost na přednáškách jako ztrátu času.

Poznámky z přednášek není těžké sehnat na facebookových skupinách, navíc existuje studentský web Všeborec, který už zachránil mnoho studentů před ztrátou kreditů. Dávejte si pozor na správnost souborů a uvědomte si, že jsou předměty, které vyžadují znalost aktuálních dat. Také musíte počítat s tím, že na přednáškách je občas řečeno něco, co v souboru z minulého semestru nenaleznete.

Ani na vysoké se chození k tabuli nevyhnete

Cvičení jsou mnohem živější a vyžadují vaši aktivitu. Očekává se, že na hodiny budete chodit vybavení vědomostmi z přednášek a budete je schopni aplikovat. Mé první cvičení bylo z účetnictví. Sedla jsem si do zadní lavice a s hrůzou jsem čekala, co se bude dít dál. Upřímně jsem na vysokou školu šla s představou, že už nikdy nebudu muset jít k tabuli a už vůbec ne před celou třídou počítat. Samozřejmě jsem se mýlila.

Volba cvičícího je téměř životně důležitá. Cvičící nejsou stejně ochotní, a proto si raději přečtěte na Všeborci reference na každého z nich. Já jsem měla cvičícího, který podle hodnocení měl být cholerický, ale dávat body. Popis byl přesný, hodně lidí s ním mělo problémy, ale body dával, stačilo zvednout zadek a pokusit se správně zaúčtovat danou transakci. Během hodin občas padla narážka na hodnotu vašeho IQ, ale po několika týdnech si člověk zvykl a spíš se tomu zasmál. Na cvičení rozhodně choďte, dost často jsou povinná a dají vám opravdu hodně. Účetnictví či matematiku bez účasti na cvičení dovede zvládnout opravdu málokdo.

Vánoce odchází a zkouškové přichází

Celý semestr má třináct týdnu. Čas ubíhá a najednou tu je nejméně příjemná část semestru. Týdny plné stresu, obav, shánění poznámek a zoufání si. Zkoušky jsou velmi rozmanité. Čekají Vás rozsáhlé písemné testy, ve kterých musíte prokázat nejen teoretické znalosti, ale především schopnost aplikovat nabyté zkušenosti na příkladech. Připravte se i na ústní zkoušky, či na kombinaci obojího.

Určitě se setkáte s názorem, že první termíny jsou nejlehčí. Já s tím nesouhlasím, vždy musíte počítat s tím, že se v testu může objevit cokoliv. Váš výkon je ohodnocen známkami jedna až tři. Bohužel může nastat situace, kdy dostanete čtyřku – v takovém případ přijdete o kredity v hodnotě odpovídající danému předmětu. Pokud se jedná o povinný předmět, musíte si ho znovu zapsat a úspěšně zakončit v dalším semestru. Naštěstí je zde hodnocení čtyři plus. Pokud se vám v ISISu objeví tato známka, můžete jít na takzvaný opravný termín. Tam máte možnost předmět úspěšné splnit.

Pro mě nejhorší a zároveň poslední zkouška byla z účetnictví. Test se skládá z teorie a komplexního příkladu, ve kterém aplikujete vše, co jste se za semestr naučili. Smutnou zprávou je, že za špatnou odpověď se odečítá bod. Vřele doporučuji nehádat a zaškrtávat pouze ty odpovědi, kterými jste si naprosto jisti. Zkouškové jsem naštěstí úspěšné zvládla. U vás to bude stejné, tomu věřte, stačí trocha píle a nemáte se čeho bát.

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: