Životopis studenta – jak by měl vypadat?

21. 10. 2021 | | PR články Pracovní-pohovor-životopis

Připravili jsme si pro vás článek na téma psaní životopisů. V případě studentů je někdy těžké ho sepsat, protože zatím nemají moc zkušeností – co tedy v CV uvést a čemu se naopak vyhnout?

Buďte struční

Pamatujte hlavně na to, že vaše CV by mělo být především stručné (ideálně na jednu stranu A4). Nezapomeňte uvést kontaktní informace, vzdělání a dosavadní pracovní zkušenosti, pokud tedy nějaké máte. Snažte se soustředit na to nejpodstatnější, ostatní věci můžete zmínit v motivačním dopise, nebo v oslovovacím e-mailu.

Uvádějte pravdivé informace

Asi každý byl někdy v pokušení si své schopnosti a znalosti trochu přikrášlit, stává se to především v oblasti jazykových znalostí. Nenechte se k tomu ale svést. Opravdu se nechcete dostat do trapné situace na pohovoru, kdy nebudete rozumět základním dotazům v angličtině, přestože jste v CV uvedli, že anglický jazyk perfektně ovládáte.

Popište náplň práce

Pokud už máte nějaké pracovní zkušenosti, nebojte se jimi pochlubit. Vždy uvádějte, jak dlouho jste na dané pozici působili a jaká byla náplň vaší práce. Snažte se vždy to vždy podat tak, abyste vyzdvihli to, co nějak souvisí s pozicí, na kterou se nyní hlásíte.

Uveďte stáže a zkušenosti ze zahraničí

Ukažte personalistům, že jste svá nejlepší léta pouze neproleželi u Netflixu. Pokud jste byli na Erasmu, nebo jste se účastnili dobrovolnických akcí, tak si to určitě nenechávejte pro sebe. Díky těmto zkušenostem bude jasné, že jste aktivní a samostatní, což váš budoucí zaměstnavatel jistě ocení.

Dejte si pozor na chyby

Životopis by měl být samozřejmě bez chyb a překlepů. Dělat chyby je lidské, ale pokud někam pošlete CV plné překlepů, dobrý dojem to pravděpodobně neudělá. Než tedy svůj finální výtvor odešlete, dejte ho na schválení někomu dalšímu.

Nezapomínejte na grafickou úpravu

Neopomínejte určitě ani grafickou podobu životopisu, je to totiž také určitá forma prezentace vaší osoby. Základem je životopis posílat ve formátu PDF. Můžete si také ověřit, které fonty se (ne)hodí pro psaní životopisu a motivačního dopisu.

Zdroj obrázku: www.yookee.cz

Mohlo by vás zajímat: