Zmizelý rektorský řetěz byl dle školy ukraden. Snaží se o jeho návrat na VŠE.

11. 7. 2019 | | Zprávy ze školy rektorský řetěz

Jedna z historických insignií Vysoké školy ekonomické (VŠE), první rektorský řetěz, který se na jaře bez vědomí vedení školy objevil v internetové aukci, byl s největší pravděpodobností z majetku školy nelegálně odcizen. Ačkoli byl ještě před ukončením aukce společností Aurea, která danou aukci provozuje, stáhnut z nabídky, do vlastnictví školy se pořád nevrátil. Aukce, ve které se nacházel, byla ukončena 18. května. Původní cenu 18 tisíc korun však ještě před stažením příhozy zvedly na 28 tisíc.

Dle slov tiskové mluvčí VŠE Martiny Mlynářové škola nejprve pověřila svou právní kancelář, aby se obrátila na pořadatele aukce a zjistila, zda se skutečně jedná o originál insignie z padesátých let minulého století. „Insignie, které škola používá od poloviny 90. let, jsou všechny řádně zabezpečeny,“ odpověděla Mlynářová na dotaz, jestli ze školní sbírky zmizelo i něco jiného.

Jak později řekla portálu iDNES, škola informovala společnost Aurea o možnosti, že řetěz pochází z trestní činnosti a že s jeho dražbou nesouhlasí. „VŠE vyčká, až od společnosti získá oficiální odpověď, a pak podnikne další nutné kroky k získání této akademické insignie zpět do svého vlastnictví,“ dodala Mlynářová. Dle aktuálních informací PR oddělení VŠE je prozatím celá záležitost nadále v rukách právníků.

Provozovatel aukce vyšel škole vstříc

Po tom, co škola kontaktovala společnost Aurea, byl řetěz z aukce stažen. „Není naším cílem obchodovat s právně nevyjasněnými věcmi. Řetěz stáhneme. Vyjdeme vstříc VŠE,“ uvedl pro portál iDNES Roman Veselý ze společnosti Aurea. Dle vyjádření společnosti se však řetěz v jejích aukcích již v minulosti objevil a prodal. Je tedy pravděpodobné, že od doby, co opustil půdu VŠE, již několikrát změnil vlastníka. Jméno osoby, pro kterou nyní řetěz dražila, odmítla firma škole sdělit. Jak uvádí pro portál iDNES, smlouva se zákazníkem zavazuje firmu k mlčenlivosti.

Že by se mělo jednat o kradený řetěz vyplynulo také z vyjádření rektorky rektorky Hany Machkové na zasedání Akademického senátu VŠE 29. dubna. Řetěz měl být odcizen v roce 1992, kdy z vykradeného trezoru zmizel také talár. Dle zápisu ze zasedání by se rektorka měla obrátit na policii a podat trestní oznámení, jelikož tato insignie nezpochybnitelně patří VŠE.

Historická a kulturní hodnota řetězu je nevyčíslitelná

Jedná se o první rektorský řetěz VŠE z padesátých let minulého století, na kterém je vyrytý ještě původní název školy „Vysoká škola politických a hospodářských věd“ a letopočty 1949 a 1953. Samotný řetěz má délku padesát osm centimetrů a spolu s medailí je vyroben ze zlata a stříbra. Ačkoli se v současnosti již nepoužívá a rektorka nosí při zvláštních příležitostech na hrudi jiný, dle historika Josefa Šaura z Masarykovy univerzity, kterého MF DNES oslovila, se jedná o klenot nevyčíslitelné historické a kulturní hodnoty. Takové insignie jsou dle jeho názoru vytvářeny nejlepšími umělci své doby a uchovávají se v trezorech. Škola by se prý řetězu jen těžko sama zbavovala.

Dle statutu VŠE z roku 2018 jsou akademickými insigniemi VŠE rektorské žezlo a akademické řetězy. Předměty symbolizují vnější výraz samostatné existence a autonomie VŠE. Spolu s patřičnou dokumentací jsou uloženy na rektorátu a lze je použít při konání akademických obřadů, a to i jiných vysokých škol, nebo při jiných významných událostech. O použití akademických insignií a pravidlech jejich používání rozhoduje rektor.

Foto: aurea.livebid.cz

 

 

 

Mohlo by vás zajímat: