Známý jarovský podnik Juve skončil, na jeho místě vznikl nový studentský klub

29. 5. 2019 | | Rozhovory, Zprávy ze školy Magneto (3)

Počátkem kalendářního roku byl ukončen provoz klubu Juve, který se nacházel v prostorách Palachovy koleje na Jarově. Důvodem byly množící se stížnosti studentů na hluk a nepříjemné prostředí. Vedení kolejí však v jeho prostorách vytvořilo nový klub, který by měl být vzhledem a celkovou atmosférou více zaměřen na studenty. Slavnostní otevření proběhne ve čtvrtek 6. června, provoz však již byl zahájen. Studenti stojí také za realizací nového podniku. Redakce iListu vám přináší rozhovor se skupinou studentů, kteří za vznikem nového klubu stojí.

Jaký byl důvod zrušení klubu Juve? Byly za tím stížnosti studentů?

Byly tam dva důvody. Jeden z nich jsou stížnosti studentů, které vyplynuly z předchozích průzkumů obyvatel kolejí. Druhým je to, že samotné vedení chce zlepšit okolí kolejí. V poslední době koleje vzkvétají a součástí této vize je i kvalitní studentský klub.

Na co bylo nejvíce stížností?

Jak asi všichni ví, rozesílali jsme online dotazník s dotazy na nápady na nový klub. Kromě toho jsme ale dělali také osobní dotazování na kolejích, během kterého se množily názory, že starý klub byl temný, špinavý a místo studentů ho navštěvovaly, povězme, zvláštní existence. Stížnosti byly také na nepříjemný personál a hluk.

Juve působí na Jarově dlouhé roky a pro mnoho studentů je jeho neoddělitelnou součástí. Našli se také studenti, kteří si stěžovali na jeho zrušení?

V rámci našeho dotazování jsme se s takovým názorem nesetkali, přičemž jsme mluvili se stovkami studentů. Ptali jsme se na název a tam se objevilo pár jednotlivců, kteří říkali, že by název zachovali. Mluvili ale pouze o názvu, ne o obsahu. Drtivá většina je však pro úplnou změnu jak obsahu, tak názvu. Pokud by si někdo stěžoval, půjde spíš o žižkovské štamgasty, ne o naše studenty. Pokud někdo ze studentů rád navštěvoval Juve, věříme, že si oblíbí také nový klub.

V posledním času vzniklo v okolí Jarova několik nových klubů, jako Lampičky a Rebels. Juve již mělo svou stálou klientelu. Nebojíte se, že se nový klub neuživí?

To podstatné, co je potřeba říct, je, že podniky v okolí nejsou vyloženě pro studenty a jsou kapacitně menší než prostory Juve. Navíc fungují spíš restauračním stylem, nekonají se tam přednášky nebo koncerty. Z našeho pohledu to proto není konkurence. Nový klub může spíše nalákat zpátky studenty, kterým se Juve nelíbilo.

Nebojíte se návratu starých štamgastů z Juve do nového klubu?

Vítáni budou všichni bývalí návštěvníci Juve. Cílíme ale primárně na studenty, v novém klubu se budou konat různé přednášky a koncerty, bude tam jiná obsluha a celkově bude klub čistější a upravenější. Proto si myslíme, že pro lidi, kterým se líbilo „zaplivané“ Juve, nebude nový klub moc atraktivní.

Přibudou kromě změn v nabídce jídla a nápojů také jiné věci, jako například vodní dýmky?

Určitě ano. V klubu se bude nacházet oddělený prostor pro cca 10 lidí. Bude to taková chillout zóna, kde bude možná sedění na zemi na polštářích, případně vacích, plánujeme tam umístit televizi pro případné promítání a možná tam budou také vodní dýmky. V nabídce jídla a nápojů taky nastane výrazná změna, přibudou například míchané nápoje. Přemýšlíme, že oslovíme nějakého známého barmana, aby vytvořil dva-tři nápoje speciálně pro nový klub. Co se jídla týče, nebude fungovat restauračním stylem, spíše tam bude stálá nabídka 5 jídel typu burger, křidýlka nebo salát.

Název vybírají samotní studenti. Máte již nějaké favority?

Samozřejmě ano, máme dokonce už i vítěze. Vyhrál název Magneto. Tento název splňuje tři důležitá kritéria. Prvním je, že Čech i cizinec ho čte stejně. Druhým kritériem je délka názvu, ideální název by měl mít tři slabiky, aby nebyl příliš dlouhý, ani příliš krátký. Posledním kritériem bylo, že se v Česku nenachází jiný klub nebo bar s názvem Magneto. Navíc představuje magnetickou přitažlivost, kterou by nový klub měl mít.

Jaké byly další nápady na názvy?

Mezi mnoha návrhy studentů se objevili například názvy Zašívárna, Gaudeamus, Kampus klub, Yarov a jiné variace slova Jarov, VŠELÉK, VŠEBOREC, Brno centrum, El Magico 2, Studentárium, Jarov is not dead a mnoho dalšího. Problémem většiny názvů je to, že jsou české a cizinec je těžko přečte a často jsou příliš dlouhé. Ve finále byly ještě názvy Tornádo a Uniqo. Magneto nám však nakonec přišlo jako nejlepší volba.

Několikrát jste vzpomínali program a organizování akcí. Jak budou vypadat?

Program v novém klubu bude opravdu pestrý. Plánujeme tam organizovat pravidelné přednášky na zajímavá témata, jako například cestování, různé soutěže, turnaje ve fotbálku, konverzační večery v cizích jazycích, speed dating a podobně. Vítány jsou samozřejmě taky studentské spolky naší školy. Rozhodně se však z klubu nikdy nestane diskotéka, to kvůli hluku není možné. Maximálně se tam může jednou za čas uskutečnit menší kytarový koncert.

Můžou se do organizace nového klubu zapojit také ostatní studenti?

Samozřejmě, že můžou. Do Magneta hledáme nejenom personál pro práci za barem, ale taky organizátory programu, o kterém jsme se již zmiňovali.

Foto: archiv Magneto

Mohlo by vás zajímat: