Na stáži v Rakousku jsem poprvé využila znalosti z mezinárodního obchodu

Na stáži v Rakousku jsem poprvé využila znalosti z mezinárodního obchodu

Studenti VŠE se mohou zúčastnit ročního studijního programu na
Wirtschaftsuni­versitat Wien (WU Wien). Ten se od klasického Erasmu liší
nejen svou délkou, ale i specifickým zaměřením, propojením s praxí a
výší stipendia. Absolvovala ho i Marie Mužíková, která nám v rozhovoru
prozradila, jak se nejlépe připravit na výběrové řízení, ale i zda jí
zbýval čas a peníze na rakouský studentský život.

Jak ses o programu dozvěděla? Poprvé jsem o něm četla
v brožurce Oddělení zahraničních styků. Podruhé, když mi místo
nabídli jako náhradníkovi. Rozhodovala jsem se mezi Švédskem, Belgií,
Nizozemím, Německem a Rakouskem. Právě kvůli délce pobytu, dvojjazyčnému
studiu a možnosti praxe ve Vídni jsem se rozhodla pro JOSZEF Program.

Jaké potom bylo výběrové řízení? První část jsem
absolvovala na VŠE, jednalo se o písemný test a ústní pohovor. Dnes už
ale tahle část výběru do JOSZEF Programu probíhá jinak. Druhá část se
konala v září a jednalo se o dvoudenní assessment centrum přímo
v Rakousku. Nejdůležitější bylo prokázat motivaci, týmového ducha a
schopnost komunikovat v německém a anglickém jazyce.

Co bys u assessment centra budoucím uchazečům
doporučila?
Projít si životopis, ujasnit si čeho chtějí
dosáhnout. Určitě je dobré si zopakovat angličtinu a němčinu a vzít si
formální oblečení. Také doporučuji se z toho zbytečně nestresovat,
člověk neví, na jaké to bude úrovni a tak si říká: Jsem na to
dost dobrý?

Znamenalo pak pro tebe roční studium nějaké komplikace?
Jelikož se jednalo o roční program a já již za sebou měla jeden rok
studia na magistru a vystudované dva kurzy z oborově volitelných
předmětů, tak mi pan proděkan řekl, že mě nepustí. Ale já jet chtěla,
nenechala jsem se odradit a zařídila si předběžné potvrzení, že mi po
návratu uznají dva předměty z hlavní a jeden předmět z vedlejší
specializace. Na další jsem využila volné kreditové poukázky a dosáhla
tak minima kreditů nutného na výjezd na dva semestry, a následně jsem tedy
vyjet mohla.

Čeho se studijní program týkal? Managementu ve střední
a východní Evropě. Zároveň byl kladen velký důraz na rozvoj soft skills,
takže jsme měli předměty jako prezentační techniky a interkulturní
komunikace. Většina předmětů byla povinná, ale dva až tři za semestr
volitelné. Přibližně polovina předmětů probíhala v němčině, polovina
v angličtině.

Jak bys ohodnotila obtížnost studia? Bylo náročnější
než na VŠE, celkem jsme za rok odstudovali 93 ECTS a hlavně jsme dělali
hodně týmových prezentací. Rozhodně to bylo ale spíše náročné na čas
než na látku a dalo se to zvládat a ještě si užívat studentského
života.

Součástí programu je i praxe. Jak probíhá a kde konkrétně jsi
ty pracovala?
Já byla na stáži přímo ve vídeňské centrále
Raiffeisenbank International. Psala jsem ekonomické a politické zprávy
v sekci Country Portfolio Management a dalo by se říct, že to byla moje
první praxe, kde jsem využila znalosti ze studia mezinárodního obchodu. Moji
spolužáci absolvovali například praktika u firem jako Henkel, Uniqa,
Porsche nebo Beiersdorf. Všechny stáže jsou placené a neprobíhají v době
výuky. Studenti na ně nastupují jako já v únoru, nebo v létě po
skončení programu. Běžně trvají dva měsíce. Mimo jiné jsem si po
skončení školy domluvila měsíční neplacenou stáž v českém
zastoupení CzechTrade ve Vídni. I tato praxe pro mě byla ohromným
přínosem a utvrdila mě ve volbě mého budoucího kariérního vývoje.

Zvládala jsi vyjít s penězi? Měli jsme štěstí a
celý rok dostávali stipendium CEEPUS, 940 euro měsíčně. Dalo se tak
krásně vyjít, zbývalo dost i na cestování a nebylo třeba žádné
podpory rodičů.

Jak program zpětně hodnotíš? Určitě bych ho
doporučila. Zlepšíte se v soft skills, business komunikaci v angličtině a
v němčině a velmi užitečná je i praxe. Kromě toho pro nás ředitel
JOSZEF Programu organizoval vedlejší aktivity jako seznamovací ceremonii,
vánoční večírek nebo jako dárek nám věnoval lístky na renomovaný
vídeňský ples WU v Hofburgu. Celkově pobyt v zahraničí velice
doporučuji, protože získáte spoustu nových přátel a kontaktů z celého
světa a rozšíříte si obzory.

Co děláš teď po návratu do ČR? Dodělávám ještě
čtyři zbývající předměty, učím se na státnice a příští semestr mi
zbývá dopsat diplomku. Zároveň jsem čerstvě zaměstnaná na poloviční
úvazek v české strojírenské firmě, která exportuje mimo jiné na
německý a rakouský trh. Mým úkolem je péče o německy mluvící
zákazníky, komunikace s nimi a vyřizování objednávek. Pro mě ideální
start směrem k vysněné pozici export manažerky.

Více o JOSZEF Programu se dozvíte v prosincovém čísle
Studentského listu, které na stálých prodejních místech.

Foto: Archiv Marie Mužíkové

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

učení, zkouška

Eat, Sleep, Study, Repeat: Jak se letos učit chytře, a ne dlouho!

První předtermíny zkoušek jsou už za rohem. Po semestru bohatém na státní svátky je tak čas začít přemýšlet, jak vše dohnat, nezbláznit se a ideálně zaskórovat lépe než na čtyřku. Přinášíme tipy jak pro studenty, kteří nemají problém s průběžnou přípravou, tak pro ty z vás, kteří spoléhají na „allnighters“ těsně před testy. Než se...

projekt, studenti, skupina

Vedlejšky na VŠE: Proč o Národohospodářskou fakultu není zájem, ale FPH praská ve švech?

O vedlejší specializace na Národohospodářské fakultě (NF) není zájem, kapacita je nevyužitá a v některých případech i zcela volná. Nejvyšší poptávku naopak eviduje Fakulta podnikohospodářská (FPH), kde se některé specializace zaplnily během chvíle. Vyplývá to z dat dostupných v informačním systému InSIS. Je nízký zájem o vedlejší specializace NF způsobený reputací fakulty nebo naopak jejich...

DSCF2650

Komentář: Kreditové poukázky jako brzda potenciálu. Proč studenti VŠE raději obětují jazyky i Erasmus?

Nejeden student VŠE se během studia setkal s problémem nedostatku kreditových poukázek a mnozí z nás se pravděpodobně nečekaně ocitli v situaci, kdy museli tento systém vysvětlovat kamarádům a známým z jiných univerzit. Tento unikátní systém Vysoké školy ekonomické, kde student za zapsané kredity „platí“ kreditovými poukázkami, může vypadat jako perfektní motivační faktor pro mladé...