5+1 tipů jak zatočit s prokrastinací

5. 1. 2020 | | Studentský život Terminy, prvácké číslo

Zná to snad každý. Probíhá zkouškové, schází odevzdat seminárky a  do toho je třeba opět začít chodit do práce. Jenomže vám se prostě nechce, tak raději uklidíte pokoj, zkouknete sérii Hry o trůny, objednáte si na internetu nové boty a upečete bábovku. Najednou je ale deset hodin večer a z toho, co jste měli udělat, nemáte nic. Naši rodiče by to označili za lenost, dnes se už používá vznešenější výraz prokrastinace. Ať už má ale jakýkoliv název, tohle odkládání povinností a nechuť k plnění úkolů dokáže život pěkně znepříjemnit. Přečtěte si tedy několik tipů, jak s prokrastinací zatočit. (Nebo čtením alespoň oddalte návrat k učení.)

Konec sociálních sítí

Facebook a Instagram jsou obrovští žrouti času. Nejefektivnější řešení je aplikace z telefonu odinstalovat úplně nebo si profil alespoň dočasně deaktivovat. Případně si do prohlížeče stáhněte rozšíření, které měří, kolik času na vybraných stránkách trávíte. Po překročení stanoveného časového limitu už vás na ně nepustí.

Vypadněte ven

Doma se vždycky najde něco lepšího na práci, co vás bude rozptylovat, a sednout si s učebnicí do postele zavání spíš šlofíkem než studiem. Místo toho raději jděte s učením někam ven. Záleží jen na vás, jestli vám více vyhovuje některá z knihoven, kavárna nebo lavička v parku. O tipech na místa na učení jsme vás informovali zde.

Nastavte si malé cíle

Napsat bakalářku nebo naučit se portugalsky je obrovský cíl. Naproti tomu najít si zdroje nebo se naučit pár základních slovíček zní mnohem reálněji a dosažitelněji. Rozdělte si obří povinnosti na několik mezikroků a půjde to snáz. Zároveň lépe uvidíte, kolik už jste toho zvládli.

Nečekejte na „Až“

„Počkám s tím, až bude 17:00“ je jedna z nejčastějších výmluv k protáhnutí nicnedělání na co nejdelší dobu. Jenomže pak náhodou stanovený čas o minutu prošvihnete a musíte čekat další hodinu. Raději na nic nečekejte, zvedněte se a vrhněte se do práce.

Pravidlo šedesáti sekund

Toto pravidlo platí hlavně u menších úkolů. Je to jednoduché – pokud nějaká činnost nezabere ani minutu, udělejte ji hned, neodkládejte ji. Odpovězte na ten mail, schovejte boty do skříně, kupte si lístek domů nebo vytáhněte krabičku od oběda z batohu. Nestojí to skoro žádnou námahu a hned do začátku budete mít dobrý pocit, že už jste něco udělali. Zrovna u uklízení navíc platí, že uklizený stůl nebo pokoj
působí příjemněji a v takovém prostředí se i lépe pracuje.

Osobní tip: Pořiďte si diář

Pro mě osobně je papírový diář absolutně nepostradatelný k tomu, abych byla měla přehled o všech povinnostech, které mám. Nejen, že vás
bude udržovat v obraze, pohled na všechno to, co už se vám podařilo dokončit, může být skvělá motivace k tomu pokračovat v plnění povinností. Tomu úžasnému pocitu, když konečně můžete škrtnout ten otravný úkol, který vám v diáři „visí“ už několik dní, se totiž vyrovná jen máloco.

 

Mohlo by tě zajímat: