Alternativy na rozhlasových vlnách

1. 12. 1998 | | Nezařazené

V newsech jsem zahlédl pár dotazů, jestli v Praze existuje nějaké dobré rockové rádio. Odpověď není až tak úplně jednoduchá a v zásadě zní NE. Hledáte-li však v rozhlasovém moři uniformního MTV-popu nějaké odlišnosti, můžete je najít. Jsou to zaprvé rádia úchylná (Zlatá Praha a Country rádio), rádia podivná (Limonádový Joe) a skutečné alternativy (Rádio Classic a Rádio 1).

V newsech jsem zahlédl pár dotazů, jestli v Praze existuje nějaké dobré rockové rádio. Odpověď není až tak úplně jednoduchá a v zásadě zní NE. Hledáte-li však v rozhlasovém moři uniformního MTV-popu nějaké odlišnosti, můžete je najít. Jsou to zaprvé rádia úchylná (Zlatá Praha a Country rádio), rádia podivná (Limonádový Joe) a skutečné alternativy (Rádio Classic a Rádio 1).

Začnu odchylkou podle mého názoru zápornou: Rádio Zlatá Praha (97,2 Mhz). Hraje ty naprosto nejprovařenější diskotékové hity, klidně i párkrát za hodinu dokola. Díky této vlastnosti mu opravdu nelze upřít punc originality. Kupodivu je to jedno z nejposlouchanějších rádií v Praze, setkáte se s ním nejpravděpodobněji v taxících, či v barech, kam je lepší nechodit.

Českou podivností v éteru je i Country rádio (89,5 Mhz). Víte, že první rádio zaměřené na country hudbu mimo území USA bylo v Praze? Má to tento národ podivnou úchylku, miluje- li chlapce v širácích, řidiče náklaďáků a zlomená srdce léčená u hůůůčícího splavu. Možná však při těch tklivých písních jen všichni vzpomínáme na první ochutnávky nejzakázanějších ovocí u ohýnků pionýrských táborů. Přesto než si naladíte Country rádio, ujistěte se, že ho nemůže slyšet nikdo jiný, nechcete-li se naprosto společensky znemožnit.

Jako svěží vítr na mne zpočátku působilo vysílání rádia Limonádový Joe (90,3 Mhz). Samá klidná postarší hudba, česká i zahraniční, filmová, atd. Zaměření na minulost je možná zajímavým marketingovým tahem, avšak poměrně brzy se oposlouchá. Alespoň je na světě krásná jistota, že naladíte-li si rádio Limonádový Joe, poline se na vás klid, stejně tak zítra, jako za půl roku a díky tomuto rádiu možná i zapomenete, že Beatles měli i nekolovrátková období a uvěříte, že to byli takoví milí, stále usměvaví hoši.

Rádio, kterému držím palce, avšak nejsem schopen ho příliš často poslouchat, je rádio Classic (97,7 Mhz). Jak už sám název napovídá, toto rádio se zaměřuje především na vážnou hudbu, avšak v kontextu naší zrychlené doby je už i jazz považován za klasiku. Nejvhodnější je naladit si tuto stanici krátce před příchodem vašeho nového objevu a pak na udivený dotaz: „Ty posloucháš vážnou hudbu?“ s plachým úsměvem odpovědět: „Občas“ a rychle přeladit na nějakou normální stanici. U jedinců hrajících si na intelektuály úspěch zaručen, skuteční odborníci však mohou začít klást velmi nepříjemné otázky.

A na závěr jsem si nechal bonbónek nejsladší: Rádio 1 (91,9 Mhz). Nejprve je třeba zdůraznit, že toto rádio vysílá žánry různé, takže si na něj při pouhém náhodném naladění můžete udělat zcela mylný názor. O právě vysílaném žánru by mělo teoreticky rozhodovat vysílací schéma, avšak z dob kdy tuto stanici vlastnila a provozovala partička studentů zůstaly nádherné zbytky anarchie, nezaručující téměř žádnou jistotu. DJové si prohazují směny jak se jim to hodí a s odzbrojující upřímností jsou pak schopni do éteru přiznat, že se někomu chtělo na hory, na rande, nebo se mu naopak nechtělo z dovolené. DJové jsou první specialitou tohoto rádia. Nikdy vás ráno nebudou optimisticky přesvědčovat, že je nejvyšší čas dát světu na frak, a že právě dnes se to právě vám jistě podaří, nechají si od cesty trapně nevtipné vtípky a prostě vám upřímně řeknou, že zůstat v posteli je to nejrozumnější, co se dá za mrazivého počasí panujícího venku udělat a ještě vám k tomu lenošení pustí nějakou hodně vláčnou hudbu. Vzhledem k neexistenci play-listů hraje určitě Rádio 1 ze všech českých rádií nejčastěji na přání. Samozřejmě za předpokladu, že si vyberete písničku či interpreta alespoň trochu přijatelného pro stávajícího DJe a zároveň jej dokážete přesvědčit, aby zrovna na vaše přání nezapomněl.

Ale každé rádio je především muzika. Rádio 1 před lety začínalo jako poctivá bigbítová stanice a prošlo do dnešních dnů podobným vývojem jako celá česká alternativní scéna. Dnes tu vedle sebe můžete slyšet world music, reggae, minimalismus, kytarovky, elektroniku, i cokoliv dalšího zajímavého vás napadne. Řada pravověrných rockerů kritizuje stále zvyšující se podíl „house music“ ve vysílání Rádia 1. Pakliže jste přesvědčení tvrďáci, asi nemá smysl vás upozorňovat na rozdíly mezi elektronikou hranou na Rádiu 1 a na diskoškách. Pokud je vaše mysl otevřená novým podnětům, zajděte si párkrát na opravdovou rave party, nasajte atmosféru se vším všudy a pak snad uslyšíte rozdíly. A pokud chcete mermomocí zůstat v opozici ke všem těm technickým vykalkulovaným kejklům, můžete si alespoň poslechnout pořady jako Rockový pravěk, nebo se v pravidelných Kulturních servisech poměrně podrobně dozvědět, kam se večer vydat za dobrou muzikou.

Jaroslav Struhala

student 1. ročníku i.s. F1

Mohlo by tě zajímat: