Apolena Rychlíková, Annet X a děkani versus feminismus. Vychází nové číslo iListu

8. 5. 2023 | | Studentský život, Zprávy ze školy Tištěné číslo květen 2023

Poslední týden semestru se blíží a to znamená jediné – vychází nové číslo iListu! Francouzské přísloví zní: „Za vším hledej ženu.“ V redakci to víme, a proto jsme celé májové číslo věnovali právě něžnému pohlaví, respektive tématům, která se k němu váží.

Apolena Rychlíková je (nejen) novinářka, které se za znásilnění podařilo dostat před soud bývalou hvězdu českého instagramu a TOP 09 Dominika Feriho. Se svým kolegou Jakubem Zelenkou se totiž jako první začali pídit po svědectvích, která už několik let putovala českým internetem. Na svém účtu má však zajímavých projektů celou řadu. Pro její názory ji jedni milují a druzí nenávidí. Jedno se jí však upřít rozhodně nedá – je totiž vidět. I proto jsme ji vyzpovídali nejen o feminismu, ke kterému se dlouhodobě hlásí. Jak se u nás pohled na toto téma vyvíjí a proč uvažuje o odchodu z médií? To se dočtete v novém čísle.

Právě znásilnění je trestný čin, o němž se v současné době vedou velké debaty. Redaktorka Kačka se podívala na to, jak se na něj pohlíží českou právní optikou, proč je nutné ho redefinovat a co je příčinou toho, že je odsouzeno jen minimum násilníků.

Začalo to v roce 2014 duetem Bena Cristovaa s mladičkou blonďatou youtuberkou. Střih a o pár let později je na scéně Annet X. Rapperka, kterou na Spotify měsíčně poslouchá více jak padesát tisíc lidí. Proč? Protože je zatraceně dobrá. Tak dobrá, že se o tom naše redaktorky Julča a Bára jely do Karlínských Kasáren přesvědčit samy. Zážitky z koncertu pak pro vás Julča vylíčila v obsáhlé reportáži.

Jen o pár set kilometrů dál na východ jsou však ženy, pro které je večer strávený na koncertě jen vzdáleným přáním. Do jejich země totiž vnikla banda primitivů a ony se rozhodly neustoupit, zůstat a bojovat. Přinášíme příběhy tří ukrajinských žen, které po ruské invazi pomáhaly spoluobčanům v úprku nebo působily na frontě jako vojačky a ošetřovatelky a bohužel za to zaplatily cenu vůbec nejvyšší.

Žena, která tvoří pověst školy. Věra Koukalová je od loňského září tiskovou mluvčí naší školy a jednoduché to rozhodně nemá. V rozhovoru s ní jsme se nutně museli dotknout kauz kolem docenta Ševčíka a nahlašování bomb. Na řadu však přišly i otázky ohledně jejího pohledu na PR školy či skloubení mateřské a pracovní role.

Jste feminista? Jednoduchá otázka – složitá odpověď. My jsme se na ni zeptali všech našich děkanů a jejich odpovědi vás možná překvapí.

To a spoustu dalšího se dočtete v nejnovějším vydání časopisu iList. To budeme za dobrovolný příspěvek rozdávat u stolů v Italské budově od úterý do čtvrtka vždy od 9:15 do 17:45. Jako u minulého čísla platí, že pokud vám chybí iList na Jižáku, v redakci určitě uvítáme další posily!

Mohlo by tě zajímat: