Bakule, přednášky, výcucy a jiný matroš

2. 4. 2004 | | Nezařazené

V prosinci jsme na iLISTu zveřejnili výzvu, aby se nám ozvali autoři webů obsahujících materiály ke studiu. Teď vám krátce představíme ty, kteří se přihlásili nebo na které jsme si posvítili sami. Tentokrát bylo hodnocení zaměřeno na obsah, tedy zejména na kvalitu a aktuálnost materiálů (přednášek, vypracovaných otázek ke zkouškám atd.).

V prosinci jsme na iLISTu zveřejnili výzvu, aby se nám ozvali autoři webů obsahujících materiály ke studiu. Teď vám krátce představíme ty, kteří se přihlásili nebo na které jsme si posvítili sami. Tentokrát bylo hodnocení zaměřeno na obsah, tedy zejména na kvalitu a aktuálnost materiálů (přednášek, vypracovaných otázek ke zkouškám atd.).

http://www.tomasholy.com/

Autor těchto stránek nám poslal odkaz a tím nás k celému hodnocení inspiroval. Na graficky poměrně elegantní a hlavně přehledně uspořádané stránce najdete pod odkazy bakalářské a státní zkoušky celou řadu souborů. Některé užitečné, jiné méně.

Za povšimnutí stojí soubor Procvičování slovíček a definic. Jde o jednoduchý prográmek v Excelu, kterým si lze ověřit znalosti slovní zásoby k bakalářské zkoušce z angličtiny. Okruhy na finance bohužel nejsou podle aktuálního zadání otázek. Po rozbalení archivu to vypadá, že jsou bez ladu a skladu zkompilované odjinud.

Dále tu najdete asi padesátistránkové výpisky vzorců na matematiku, které se jistě mohou hodit při opakování. Typografické zpracování ve Wordu, stejně jako u řady dalších dokumentů, je ovšem otřesné.

Spoustou pavučin už jsou opleteny soubory na bakalářské zkoušky oboru Mezinárodní obchod (MO, OP, SE). Ty jsou z roku 1998, světová ekonomika dokonce z roku 1996. Za tu dobu se přece jen hodně ve výuce i ve světe změnilo. Tyto materiály jsou tedy nejspíše nepoužitelné. Stejně tak i jedno Právo z roku 1997, tedy před novelou Obchodního zákoníku. Počet stažení těchto souborů svědčí o tom, že by je snad bylo lépe smazat. Druhé Právo je sice aktuální, ale zase nepřehledné. Docela praktické jsou vypsané vzorečky a základní pojmy ze statistiky.

Pod odkazem Státnice je několik souborů s výpisky a grafy na ekonomii, dále zpracované otázky na předmět Psychologie a sociologie v řízení firmy. Použitelné jsou i materiály na Ekonomickou žurnalistiku – učili se z nich někteří redaktoři SL a státnicí možná i díky nim zdárně složili. Podtrženo a sečteno, dobrá stránka, jen by potřebovala trochu pročistit.

http://mik.euweb.cz/

Michal Kec se bál, že mu vytkneme zastaralý a nevzhledný design. Ten ale není v případě našeho hodnocení tak podstatný. Jeho stránka sice skutečně oku nelahodí, ale najdete toho na ní celkem dost. Uspořádání webu je poměrně přehledné, ale stejně jako v předchozím případě by zde bylo třeba trochu uklidit.

Ke stažení tu jsou vypracované okruhy na všechny celoškolské bakalářské zkoušky a dále pro zkoušky na Fakultě informatiky a statistiky. Část materiálů je ale zřejmě jen stažená odjinud, a jsou poměrně zastaralé (angličtina, ekonomie). I ostatní hodnocené weby často obsahují soubory postahované asi od sebe navzájem, takže i orientační potápěč by měl patrně problémy.

U okruhů na právo a „trojboj“ si autor dal tu práci, a dal jim trochu lepší strukturu a barevně odlišené nadpisy, takže jsou přehlednější. Část otázek je ale opět trochu staršího data. Poměrně kvalitní materiál tu je ke zkoušce z financí. Zejména typové otázky a dále krátký on-line test, který už na stránkách katedry nefunguje. Otázky jsou ale vypracované podle starého zadání.

V sekci Škola najdete odkazy a materiály k různým předmětům, především na informatiku, ale i na některé celoškolské. Pokud budete mít přednášek dost, můžete zabrousit třeba do Vtipárny. V nemilost ovšem Michal Kec upadl nefungujícími odkazy na ilist (ještě na ilist.vse.cz).

http://timur.wz.cz/

Autor této stránky vyjádřil ve svém e-mailu naději v pozitivní kritiku. Bude ale asi trochu zklamán. Jeho web je sice graficky na úrovni, ale obsahem poněkud pokulhává. O obsahu platí do značné míry to, co bylo napsáno o prvním webu, protože velká část souborů je stejných (SE, OP, MO, STP, pdf soubory ke státnici z ekonomie). Některé soubory jsou uvedeny v seznamu, ale z webu kamsi zmizely. Kromě materiálů ke studiu tu najdete několik autorových doporučení, koho si na co (ne)zapisovat a dále (celkem prázdnou) sekci Kam na pivo.

Míra neuspořádanosti vypracovaných otázek na „trojboj“ dosáhla stupně přesahujícího psychickou odolnost autora této recenze. Podobně i Finance a Právo obsahují několik verzí. Někde v té změti jsou možná i kvalitní poznámky, proč tedy nedat na web jen ty? Užitečně vypadají přednášky z MTP a vypsané definice a vzorce z matematiky.

http://nb.vse.cz/~princl/

Posledním, kdo se nám přihlásil, byl Ing. Pavel Pincl, doktorand KREG. Jeho stránka obsahuje zejména informace týkající se výuky předmětu REG205, celoškolské informace tu nenajdete, s výjimkou několika užitečných rad pro zápisy a registrace.

V recenzi fakultních webů v prosincovém čísle SL je řečeno, že používat rámce se nedoporučuje. Po přečtení tohoto článku tedy Ing. Princl rámce na svou stránku přidal. Ještě o kousek se tak přiblížil vzhledu webu Vesmírných lidí Aštara Šerana. Studentský list ovšem těší to, že tak výrazně ovlivnil dění na VŠE.

A ti ostatní…

Pokud narazíte na stránky http://www.acanet.cz/, zjistíte, že jsou ve stadiu klinické smrti, po technické stránce v rozkladu, většina rubrik neexistuje a materiály ke stažení jsou tu vesměs nejstarší a nejméně kvalitní.

Naproti tomu slibně vypadá už asi notoricky známý Borec (na nové adrese http://vse.webport.cz/). Motivace studentů, aby vkládali nové poznámky, je vyřešena opravdu originálně. Pokud chcete stahovat materiály, musíte nějaké také poskytnout, nebo přispět do hodnocení vyučujících. Zdá se že, to funguje, protože studijní materiály se začínají hromadit. V brzké budoucnosti tak stránkám hrozí nepřehlednost, chtělo by to nějakou výraznější strukturu a navigaci. V sekci „free matroš“ je nemožné se vyznat už nyní. Po technické stránce je tento ze všech webů asi nejpropracovanější.

Mohlo by tě zajímat: