Batman spustil bezdrátovou síť pro vaše notebooky

12. 2. 2004 | | Nezařazené titulní obrázek

Možnost bezdrátového připojení do školní sítě s vlastním notebookem nabízí od pondělí 9. února registrovaným uživatelům Výpočetní centrum (VC). Za poplatek 250 korun za semestr je zatím možné ve vybraných prostorách VŠE využívat Wi-Fi službu nazvanou Batman. Pokud se provoz osvědčí, počítá VC s dalším rozšiřováním této služby.

1026.jpg

Registrace probíhá každý všední den od 12 do 14 hodin v místnosti 16sb, kde student rovněž uhradí poplatek za používání sítě Ten se účtuje vždy za celý semestr a za osobu. K registraci je nutná znalost fyzické adresy síťové karty (tzv. MAC adresa). Pokud student tento údaj neumí zjistit, obsluha mu bude nápomocna. Podrobný postup registrací je uvedený na stránce http://batman.vse.cz, další informace pak na stránce http://nms.vse.cz/batman.

O výši poplatku se vedla sáhodlouhá diskuze. Konečný návrh na zpoplatnění služby podal podle ing. Luboše Pavlíčka z VC prorektor pro informační systém, RNDr. Igor Čermák. Ten však Studentskému listu na dotaz ohledně způsobu stanovení poplatku do uzávěrky neodpověděl. „Rozhodně zastávám názor, že tato služba by zpoplatňována být neměla. Byl jsem v kontaktu s několika zahraničními univerzitami a takřka všude je využití zdarma. Naopak vycházejí studentům vstříc jinými výhodami v podobě pronájmu notebooku a podobně,“ řekl student František Wieden, který se kalkulací bezdrátového připojení na VŠE zabýval ve své diplomové práci. Ta počítá s návratností investice do dvou let, a to v případě, že Batman zpoplatněn nebude.

Kromě bezdrátového připojení mohou studenti využít i ethernetové kabelové přípojky ve studovně CIKS před mediotékou. K nim se budou moci připojovat rovněž pouze platící studenti zaregistrovaní do sítě Batman. Před každým připojením se budou muset (i v případě Wi-Fi) nejprve přihlásit pod svým uživatelským jménem a heslem pro přihlášení do školní sítě právě na stránkách batman.vse.cz. „Toto okno je po přihlášení nutné z bezpečnostních důvodů nechat otevřené, i když třeba jen minimalizovaně. Systém pak v šedesátivteřinových intervalech kontroluje, zda je přihlášení aktivní. Pokud ne, je uživatel automaticky odpojen,“ uvedl Pavlíček.

Jestliže se služba osvědčí, hodlá VC pokrýt bezdrátovým signálem co největší část VŠE. „Zřejmě se bude sledovat především návratnost nákladů. Pokud si připojení zaplatí dostatek studentů, budeme z těchto peněz moci investovat do dalších vysílačů. Pokrytí celé školy včetně Jižního Města by přišlo asi na šest milionů korun,“ vysvětlil Tomáš Skřivan. Další vysílač podle jeho vyjádření pokryje v letních měsících např. dvůr za Starou budovou. Skřivan zároveň upozornil, že jeho oddělení má na starost pouze technologické zabezpečení služby. Další zázemí pro pohodlné využívání bezdrátové sítě, jako je připojení do elektrické sítě nebo zajištění stolků pro notebooky, má na starosti Technicko-správní oddělení.

Mohlo by tě zajímat: