České vysoké školy zahajují kontrolu starých diplomových prací

16. 8. 2018 | | Zprávy ze školy lezak

Plagiátorství diplomových prací je v současnosti horkým tématem české politické scény. Před pár dny jsme vám přinesli rozhovor s Janem Machem, expertem na plagitáty působícím na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Ten se nedávno vyjadřoval i k diplomovým pracím dnes už bývalých ministrů Petra Krčála a Taťány Malé. Nově je z plagiátorství podezřelý také ministr obrany Lubomír Metnar. Pod tíhou vzniklé situace uvažují některé vysoké školy o zpětných kontrolách prací.

Podle portálu „lidovky.cz“ se jako první do námatkových kontrol pustila brněnská Masarykova univerzita. Podle jejího rektora Mikuláše Beka musejí vysoké školy přesvědčit veřejnost, že dělají maximum, aby již k takovému jednání nedocházelo. Náhodně budou kontrolovat diplomové práce z let 2000 až 2009, jelikož právě tehdy si mnoho úředníků doplňovalo vysokoškolské vzdělání a zároveň neexistoval software, který by pomohl plagiáty odhalit.

Jak dále informuje webový portál, kontrolu starších prací nevylučují ani Univerzita Palackého či Technická univerzita v Liberci. Opačný názor má rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Podle jeho názoru funguje stávající systém dobře a není proto potřeba přistupovat ke kontrolám starých prací. Nedávno bylo u nich dokonce zahájeno řízení o odebrání titulu z důvodu odevzdání plagiátu.

Ekonomka kontroly neplánuje

Dle vyjádření PR oddělení Vysoké školy ekonomické jsou kvalifikační práce na naší škole prověřovány antiplagiátorskými programy již více než desetdese. „Retrospektivní kontrolu u diplomových prací, které byly odevzdány pouze v tištěné podobě, neplánujeme. Digitalizace tištěných prací by byla pracná, byly by s ní spojeny značné náklady a je třeba si uvědomit, že se jedná o tisíce kvalifikačních prací ročně,“ dodává tisková mluvčí Martina Mlynářová. „Pro předsatvu v roce 2005 bylo na VŠE obhájeno 2 097 diplomových prací a 1 151 prací bakalářských,“ dodává.

Podle Jana Macha na ekonomce není plagiátorství velkým problémem, spíše se občas najde pár prací, kde studenti jenom zapomenou dostatečně ozdrojovat citaci. Jedná se tehdy o lehké prohřešky, za které je studentovy maximálně snížená známka u obhajoby. V případě vážnějších problémů je práce vrácena k propracování, případně přestupek řeší disciplinární komise.

Foto: archív redakce iList

Mohlo by tě zajímat: