Česko ovládla vlna solidarity, projekt Sousedská pomoc sdružuje dobrovolníky

22. 3. 2020 | | Nezařazené Rouška, roušky

Krizová situace způsobená onemocněním COVID – 19, která v současné době sužuje celý svět, nám pomohla ukázat taky naši světlejší stránku. Ačkoli se někteří snaží na neštěstí ostatních vydělat prodejem předražených ochranných pomůcek, mnohem víc lidí se v rámci vlny solidarity snaží pomáhat, jak to jen jde, například šitím roušek či pomáháním starším lidem s nákupy. Jedním z projektů, který se snaží dobrovolníky koordinovat, je Sousedská pomoc.

Projekt Sousedská pomoc vznikl pro sdružování a koordinování postupu dobrovolníků a efektivní pomáhání lidem, kteří to potřebují, zejména starým nebo nemocným. Zabezpečuje nákupy potravin a léků pro potřebné a šití roušek a jejich distribuci tam, kde jich je nedostatek. Projekt funguje v rámci celé republiky.

Pro lidi, kteří se chtějí do pomoci zapojit, jsou připraveny čtyři pozice:

Pečovatel – podmínkou pro tuto pozici je vlastní počítač a telefon. Jeho úkolem je vyhledávat lidi, kteří potřebují pomoct s nákupem a vytvářet nákupní seznamy.

Dispečer – podmínkou je vlastní počítač a telefon. Sleduje a koordinuje pohyb a dostupnost kurýrů v určité lokalitě, přiděluje nákupy a dohlíží na jejich doručení.

Kurýr – podmínkou je telefon a auto nebo kolo. Nakupuje podle nákupních seznamů a rozváží nákupy potřebným tak, aby minimalizoval riziko nákazy jak u sebe, tak u druhých.

Švadlena – podmínkou je telefon, šicí stroj a dostatek šicího materiálu, jako látky, nitě a gumičky. Na starost má šití roušek, které následně kurýry rozvážejí na místa, kde jich je potřeba.

Organizátory projektu Sousedská pomoc můžete kontaktovat na jejich webových stránkách (odkaz zde), nebo prostřednictvím e-mailové adresy info@sousedskapomoc.cz.

Pokud se nechcete nebo nemůžete zapojit do tohoto projektu, ale rádi byste nějak pomohli, nabídněte svým sousedům pomoc při nákupech či ušijte roušky pro ty, kteří se k nim nemají jak jinak dostat. Další možností je třeba doručení vlastnoručně ušitých roušek do nemocnic, které v současné době trpí jejich akutním nedostatkem. Jedná se prakticky o jakoukoli nemocnici ve vašem okolí.

Portál iROZHLAS zveřejnil na svých stránkách sbírku návodů na ušití různých typů roušek (odkaz zde) a seznam dalších projektů nabízející různé typy pomoci od hlídání dětí a věnčení psů až po psychologickou poradnu (odkaz zde).

Foto: forbes.cz, seznamzpravy.cz

Mohlo by tě zajímat: