Anketa: Co si myslíte o novém zákonu o zaměstnanosti?

14. 12. 2004 | | Kariéra, Názory

Na chodbách Vysoké školy ekonomické jsme se zeptali kolemjdoucích studentů, co říkají novému zákonu o zaměstnanosti.

David , FNH, 2. ročník
Já si myslím, že to je špatně a že by nás měli nechat na pokoji. Zatím ještě nevydělávám moc peněz, ale možná v budoucnu mě to nějak negativně ovlivní, takže je to špatný zákon.

Jana, FFÚ, 2. ročník
Já si myslím, že to je špatný, protože studenti by měli radši studovat než pracovat. Myslím si, že 12 měsíců je moc. Já občas pracuji, ale moc často ne, tak snad se nějak sečtou brigády o prázdninách.

Josef, FPH, 2. ročník
Já už mám odpracovaných dvanáct měsíců, abych měl nějakou praxi, takže mě to nějak nerozhodilo. Je to tvrdý, ale na druhou stranu správný, protože Tě to nutí si tu práci hledat a nevyužívat jen ten sociální systém. Je tady spousta lidí, kteří křičí, že rostou veřejné výdaje a i tohle je velká část. Mám spoustu kamarádů, kteří z toho vyžívají a nic nedělají. Nestudují školu a jen žijí z podpory. Myslím si, že při každé škole jde stíhat práce a nikdy to tady není tak velký, abys nemohl něco dělat.

Katka, Humanitní vědy, Karlova univerzita, 1. ročník
Je to docela na hlavu, protože každý student pracuje, aby si přivydělal. Tím, že z toho má srážky, tak je to prakticky skoro na nic, protože při studiu si člověk vydělává na věci, co potřebuje a když mu lidi z toho ještě berou… Bude menší výplata, což znamená méně možností i z hlediska studia, jelikož si člověk potřebuje platit různé knihy a věci.

Anna, FFÚ, 2. ročník
O zaměstnanosti? S tím vůbec nesouhlasím. To se mi fakt nelíbí. Říkala jsem si, jak to budu dělat, protože já potřebuji peníze. Bude to teď těžší podle mě, protože jsem slyšela, že agentury budou mít problémy a budou se některý rušit, takže budou zaměstnávat méně studentů. A opravdu nevím, jak odpracuji ten rok, protože já třeba ještě teď nemám žádnou stálou brigádu a nevím, jestli ji ještě někde seženu. Možná až v páťáku, ale nedovedu si představit, jak to budu stíhat, protože už teď toho mám docela hodně.

Honza, FMV, 2. ročník
Já jsem spíše optimista, takže já jsem rád, že pan Škromach alespoň něco dělá a když to povede k tomu, že se zmenší celkový výdaje tak budiž. Studenti přece nemůžou spoléhat na to, že vylezou ze školy a půjdou hned na úřad, jak to hodně lidí dělá bohužel. Já jsem i za to docela rád, protože student dostane vzdělání zadarmo od státu a ještě by měl hned jak vyleze ze školy brát podporu na to, aby se rozkoukal ve světě. Student by se měl snažit už na škole něco si hledat. Možnosti k tomu určitě jsou. A jestli chce vystudovat a najít si opravdu dobrou práci, tak by se měl fakt snažit a tím toho dosáhne.

Saša, FNH, 5. ročník
Myslím si, že to dost znevýhodňuje studenty. Já to absolutně nechápu, protože to bude ubírat místa na trhu práce. Nechápu, jak taková věc vůbec mohla projít. Já sám jsem zaměstnaný na částečný úvazek a jsem zvědavý, jak se mě to osobně dotkne. Ale určitě si myslím, že to je nefér ke studentům.

Lucie, FNH, 4. ročník
Včera jsem nebyla na té přednášce, tak teda nevím, k čemu se došlo. Ale zní to tak, že student těžko může mít odpracovaný rok během studia. Neznám všechny veškeré souvislosti, ale takhle se mi to jeví dost zvláštně. Za rok vylezu ze školy a budu mít odpracováno tak půl roku a ještě nevím jak to berou, takže uvidím.

Tomáš, FPH, 3. ročník
Rozhodně je to dobrý zákon, protože to podporuje zaměstnanost. Nutí to lidi jít do práce a ne se válet na pracáku. Dvanáct měsíců je moc, ale já v tom vidím logiku, čeho tím chtějí dokázat.

Lukáš, FPH, 3. ročník
Chápu, že to je dělaný proto, aby studenti vyhození z VOŠ nešli na pracák a neudělali si placený prázdniny. Ale na druhou stranu je to krok, který bych spíše čekal od pravicové strany a ne od sociálně demokratické. Pro nás je to nevýhodné.

Veronika, FPH, 4. ročník
Já už mám rok odpracovaný, takže v pohodě. Ale třeba pro medika to bude určitě složitější, protože má mnohem menší časový fond než třeba ekonom nebo právník. Myslím si, že to nevymysleli moc šikovně, když chtějí, aby se všichni zapojili do pracovního procesu během posledních tří let a zároveň odradili firmy, aby si ty brigádníky vzaly, takže to není nejlepší řešení.

Mohlo by tě zajímat: