Anketa: Co si myslíte o novém zákonu o zaměstnanosti?

Anketa: Co si myslíte o novém zákonu o zaměstnanosti?

Na chodbách Vysoké školy ekonomické jsme se zeptali kolemjdoucích studentů, co říkají novému zákonu o zaměstnanosti.

David , FNH, 2. ročník
Já si myslím, že to je špatně a že by nás měli nechat na pokoji. Zatím ještě nevydělávám moc peněz, ale možná v budoucnu mě to nějak negativně ovlivní, takže je to špatný zákon.

Jana, FFÚ, 2. ročník
Já si myslím, že to je špatný, protože studenti by měli radši studovat než pracovat. Myslím si, že 12 měsíců je moc. Já občas pracuji, ale moc často ne, tak snad se nějak sečtou brigády o prázdninách.

Josef, FPH, 2. ročník
Já už mám odpracovaných dvanáct měsíců, abych měl nějakou praxi, takže mě to nějak nerozhodilo. Je to tvrdý, ale na druhou stranu správný, protože Tě to nutí si tu práci hledat a nevyužívat jen ten sociální systém. Je tady spousta lidí, kteří křičí, že rostou veřejné výdaje a i tohle je velká část. Mám spoustu kamarádů, kteří z toho vyžívají a nic nedělají. Nestudují školu a jen žijí z podpory. Myslím si, že při každé škole jde stíhat práce a nikdy to tady není tak velký, abys nemohl něco dělat.

Katka, Humanitní vědy, Karlova univerzita, 1. ročník
Je to docela na hlavu, protože každý student pracuje, aby si přivydělal. Tím, že z toho má srážky, tak je to prakticky skoro na nic, protože při studiu si člověk vydělává na věci, co potřebuje a když mu lidi z toho ještě berou… Bude menší výplata, což znamená méně možností i z hlediska studia, jelikož si člověk potřebuje platit různé knihy a věci.

Anna, FFÚ, 2. ročník
O zaměstnanosti? S tím vůbec nesouhlasím. To se mi fakt nelíbí. Říkala jsem si, jak to budu dělat, protože já potřebuji peníze. Bude to teď těžší podle mě, protože jsem slyšela, že agentury budou mít problémy a budou se některý rušit, takže budou zaměstnávat méně studentů. A opravdu nevím, jak odpracuji ten rok, protože já třeba ještě teď nemám žádnou stálou brigádu a nevím, jestli ji ještě někde seženu. Možná až v páťáku, ale nedovedu si představit, jak to budu stíhat, protože už teď toho mám docela hodně.

Honza, FMV, 2. ročník
Já jsem spíše optimista, takže já jsem rád, že pan Škromach alespoň něco dělá a když to povede k tomu, že se zmenší celkový výdaje tak budiž. Studenti přece nemůžou spoléhat na to, že vylezou ze školy a půjdou hned na úřad, jak to hodně lidí dělá bohužel. Já jsem i za to docela rád, protože student dostane vzdělání zadarmo od státu a ještě by měl hned jak vyleze ze školy brát podporu na to, aby se rozkoukal ve světě. Student by se měl snažit už na škole něco si hledat. Možnosti k tomu určitě jsou. A jestli chce vystudovat a najít si opravdu dobrou práci, tak by se měl fakt snažit a tím toho dosáhne.

Saša, FNH, 5. ročník
Myslím si, že to dost znevýhodňuje studenty. Já to absolutně nechápu, protože to bude ubírat místa na trhu práce. Nechápu, jak taková věc vůbec mohla projít. Já sám jsem zaměstnaný na částečný úvazek a jsem zvědavý, jak se mě to osobně dotkne. Ale určitě si myslím, že to je nefér ke studentům.

Lucie, FNH, 4. ročník
Včera jsem nebyla na té přednášce, tak teda nevím, k čemu se došlo. Ale zní to tak, že student těžko může mít odpracovaný rok během studia. Neznám všechny veškeré souvislosti, ale takhle se mi to jeví dost zvláštně. Za rok vylezu ze školy a budu mít odpracováno tak půl roku a ještě nevím jak to berou, takže uvidím.

Tomáš, FPH, 3. ročník
Rozhodně je to dobrý zákon, protože to podporuje zaměstnanost. Nutí to lidi jít do práce a ne se válet na pracáku. Dvanáct měsíců je moc, ale já v tom vidím logiku, čeho tím chtějí dokázat.

Lukáš, FPH, 3. ročník
Chápu, že to je dělaný proto, aby studenti vyhození z VOŠ nešli na pracák a neudělali si placený prázdniny. Ale na druhou stranu je to krok, který bych spíše čekal od pravicové strany a ne od sociálně demokratické. Pro nás je to nevýhodné.

Veronika, FPH, 4. ročník
Já už mám rok odpracovaný, takže v pohodě. Ale třeba pro medika to bude určitě složitější, protože má mnohem menší časový fond než třeba ekonom nebo právník. Myslím si, že to nevymysleli moc šikovně, když chtějí, aby se všichni zapojili do pracovního procesu během posledních tří let a zároveň odradili firmy, aby si ty brigádníky vzaly, takže to není nejlepší řešení.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

DSCF2650

Komentář: Kreditové poukázky jako brzda potenciálu. Proč studenti VŠE raději obětují jazyky i Erasmus?

Nejeden student VŠE se během studia setkal s problémem nedostatku kreditových poukázek a mnozí z nás se pravděpodobně nečekaně ocitli v situaci, kdy museli tento systém vysvětlovat kamarádům a známým z jiných univerzit. Tento unikátní systém Vysoké školy ekonomické, kde student za zapsané kredity „platí“ kreditovými poukázkami, může vypadat jako perfektní motivační faktor pro mladé...

Poznámka 2026-04-02 120333

Kde se na VŠE dobře najíst? Pozor na Ševčíka a účtování porcí

V dnešní době se většina z nás snaží žít zdravým životním stylem. Ze všech stran na nás křičí marketingové kampaně, ať jíme zdravě, vyváženě a pravidelně. Jak to ale dodržet, když trávíte celý den ve škole? To už vám nikdo neřekne. Výsledkem je, že až 30 % studentů nemá za den plnohodnotné teplé jídlo. Pokud...

iList_YouTube_Úvodní foto

Daniel Krutý: Motoristé Babiše neuhlídali, voliči SPD a PRO jsou zklamaní

Daniel Krutý, zakladatel a předseda Hnutí Generace, student a politik. Ve volbách do Poslanecké sněmovny jeho strana získala 30 000 hlasů. Proč se v patnácti letech rozhodl vstoupit do politiky a založit vlastní stranu? Jak je to s ruskými vazbami Hnutí Generace a „pohlídali“ Motoristé Babiše? Celý rozhovor, na kterém redakce iList spolupracovala s Klubem...

IMG_2059

Rok a půl stačí? Studentka FMV byla blízko olympiádě

Možná ji čas od času míjíte v prostoru jinak nudných, šedivých školních chodeb VŠE. A ani netušíte, že studentka FMV Kristýna Migová je bronzovou medailistkou z juniorského mistrovství světa a bojovala i o účast na před pár dny skončené zimní olympiádě. Vyniká v ženském dvojbobu, kde plní roli „brzdařky“.   V rozhovoru pro iList hovoří třeba o tom, jaká...