Děvetadevadesátkrát jinak a pokaždé skvěle

Děvetadevadesátkrát jinak a pokaždé skvěle

Musím sebekriticky přiznat, že tahle recenze nebude příliš objevná. Vždyť Stylistická cvičení francouzského autora Raymonda Queneau spatřily světlo světa již téměř před šedesáti lety. Pro mě však její přečtení objevem bylo. Na prvních pár stránkách jsem nervózně listoval tam a zpět a pátral jsem, jestli mě nešálí zrak, když čtu pořád dokola ten samý jednoduchý příběh. Jenže ono to pokaždé to samé není.

Raymond Queneau: Exercices de style

Musím sebekriticky přiznat, že tahle recenze nebude příliš objevná. Vždyť Stylistická cvičení francouzského autora Raymonda Queneau spatřily světlo světa již téměř před šedesáti lety. Pro mě však její přečtení objevem bylo.

Na prvních pár stránkách jsem nervózně listoval tam a zpět a pátral jsem, jestli mě nešálí zrak, když čtu pořád dokola ten samý jednoduchý příběh. Jenže ono to pokaždé to samé není. Minimálně stylisticky. Je ale možné sdělit naprosto stejný obsah vyprávěním, sonetem, inzerátem, nebo dokonce citoslovci? Ono to ani není cílem.

Queneau ve své „sbírce literárních cvičení“, jak by se snad také dala označit jeho kniha, spíše ukazuje, kolik různých pohledů lze mít na obyčejné události jednoho dne v Paříži. Čtenářsky to místy není zrovna lehké, občas hledáte v textu rozházená písmenka slov, která už sice znáte, ale stejně si je chcete ještě jednou vyluštit. Pokud ne, jen tak přečíst „jak to leží a běží“ lze samozřejmě také, ale připravíte se o kousek literárního zážitku.

Nezajímavé a nezábavné čtení to totiž rozhodně není. Vzít si knihu do tramvaje, jako jsem to udělal já, nebyl vzhledem ke komičnosti některých hříček nejlepší nápad. Některé jsou matematicky přesné, jiné subjektivní, další si hrají se zvukem slov, s rostlinami, barvami, vulgárními slovy a tak dále.

Snad knihu nezneuctím, když místo závěru do pomyslné stovky doplním jeden, který autor nedlouho po válce stěží mohl napsat:SMSKOVĚBysNeverilNeskaNarvanejBus!

NakejMladasSdivnymKloboukemAdlouhymKrkemVyjelNaSousedaZeMuSlapeNaNohy,PakAleZapadNaPrvniVolnyMisto.
TohoTypaSemPakPozdejcEsteVidel,ResilKnoflikUkabatu.

Faktblazen.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

marcus-ng-ZbbhkQ0M2AM-unsplash

Povinný tělocvik na vysoké škole: ano nebo ne? Zeptali jsme se studentů VŠE.

Když se řekne Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), většina lidí si představí učebny plné studentů, kteří pilně studují ekonomii, management, finance a spoustu dalších užitečných předmětů, ale ne vždy studenti VŠE tráví svůj čas v učebně či v posluchárně. Někteří z nich musí svůj čas alokovat i do nějakého z povinně volitelných kurzů tělocviku,...

tznbkNOcokUTpWKV

Divadlo pro Gen Z? Vybrali jsme 7 pražských scén, kde kultura není nuda.

Zapomeňte na školní představení s tvrdými lavicemi a monology, které vás uspí dřív než druhý akt. Praha nabízí divadla, která voní industriálem, adrenalinem i pořádnou dávkou punku. Místa, kde se do příběhu nezaboříte jen očima, ale i všemi smysly. Kultura tady není kulisa – je to jízda. Tady je 7 scén, které byste (fakt) měli...

brooke-cagle-g1Kr4Ozfoac-unsplash

Do platnosti vstoupila novela o VŠ: Doktorandi si přilepší!

Dne 1. 3. 2025 nabyla účinnosti novela zákona o vysokých školách. Kromě několika dílčích změn přináší významnou podporu studentům doktorského studia. Zvyšuje také pokutu za neoprávněné užívání akademických titulů a zkracuje lhůtu pro odvolání na 15 dní. Doktorandi si polepší Podle novely budou mít vysoké školy povinnost zajistit, aby od 1. 9. 2025 dosahoval studijní...

Messenger_creation_480D3702-E418-4B65-BCCA-BE827FFE50D6

Jakub Kuneš: Ševčík na přednáškách šířil dezinformace, musel jsem se ozvat. Za „Národo“ se stydím.

Proč ve světě upadá klasický liberalismus a naopak nabývají na síle populismus a extremismus? Co vedlo k udělení ceny Liberálního institutu argentinskému prezidentovi Javieru Mileiovi? A je Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) odsouzena k zániku? Na tyto a další otázky jsme se v rozhovoru ptali Jakuba Kuneše, ředitele Liberálního institutu, absolventa...