Proč se prodloužily fronty u studijních referentek na první fakultě

26. 3. 2003 | | Zprávy ze školy

Vedení Fakulty financí a účetnictví (FFÚ) se v březnu loňského roku rozhodlo, že změní systém přiřazování studentů jednotlivým referentkám. Původně měla každá referentka na starost studenty určitého semestru, oboru a studijního plánu. Dnes jsou studenti rozděleni podle abecedy. Vedení také odebralo referentkám jednu kancelář pro potřeby vědeckého centra CEFIUS.

Vedení Fakulty financí a účetnictví (FFÚ) se v březnu loňského roku rozhodlo, že změní systém přiřazování studentů jednotlivým referentkám. Původně měla každá referentka na starost studenty určitého semestru, oboru a studijního plánu. Dnes jsou studenti rozděleni podle abecedy.

Vedení také odebralo referentkám jednu kancelář pro potřeby vědeckého centra CEFIUS (Centrum pro finanční a účetní studie). Podle slov proděkanky pro pedagogiku FFÚ doc. Marie Míkové je centrum důležité pro upevnění univerzitní úrovně školy. Studijní referentky se proto musely sestěhovat do dvou místností a ve zbývající si vytvořily sklad, písárnu a archiv zároveň.

Referentky se proti nedostatečným prostorám bránily. Upozorňovaly, že studenti často přichází se soukromými a citlivými problémy, které je lépe řešit mezi čtyřma očima, a že potřebují mít svou agendu v kanceláři u sebe. Referentky Pokorná, Holková a Venhodová poté postupně odešly. Zůstala jen Helena Čížková, na kterou nedají studenti dopustit, protože bez její pomoci by byly nové referentky často bezradné.

„Potřebovala jsem vytisknout historii v angličtině, moje studijní si s tím vůbec nevěděla rady, ještěže tam byla Čížková,“ říká Kristýna, studentka třetího semestru navazujícího studia. Aby bylo zajištěno soukromí studentů, objevil se na dveřích referentek papír s nápisem „vstupujte jednotlivě“. Tím se však fronty ještě prodloužily. „Potřebovala jsem jen uzavřít index a musela jsem čekat celou hodinu, než se prváci vyptají na všechny možné nejasnosti,“ stěžuje si Jana, dnes už absolventka VŠE.

Podle slov proděkanky Míkové došlo ke změně proto, že studentům původní systém nevyhovoval: „Stěžovali si, že mají každý semestr jinou referentku.“ Nový systém má podle jejích slov řadu výhod. Každá referentka bude mít přehled o „svých“ studentech od přijetí na VŠE až do promoce. Výhodu vidí Míková také v zastupitelnosti referentek: „Dřív, když byla referentka nemocná, ostatní si s její agendou nevěděly rady. Teď to bude snadné, protože dělají všechny všechno.“ Děkanka fakulty doc. Bojka Hamerníková je s prací nových referentek spokojená a nevidí důvod, proč se kauze věnovat. „Snažíme se dělat vše pro studenty,“ uzavírá Hamerníková.

Mohlo by tě zajímat: