Ekonomka zvažuje čipové karty pro vstup do školy

7. 3. 2018 | | Zprávy ze školy thumb_IMG_5561_1024

Vedení Vysoké školy ekonomické (VŠE) si v současné době nechává zpracovat analýzu o potřebě většího zabezpečení, aby předešlo pohybu nežádoucích osob prostorách ekonomky. Možným výsledkem bude zavedení vstupu do školy omezeným na čipové karty. Do obou kampusů – na Žižkově a na Jižním Městě – zatím bez jakýchkoliv zábran proudí stovky lidí.

Pokud by VŠE vstupy na kartu zavedla, nebyla by výjimkou. Tři další pražské vysoké školy – České vysoké učení technické, Univerzita Karlova a Vysoká škola chemicko-technologická – v současné době disponují speciálními vstupy opatřenými zabezpečením na čipové karty. „Mezi dvěma krajními variantami, volným vstupem a stálým vstupem pouze na karty existuje celá řada dalších možností, například zavedení vstupu na karty pouze ve vybrané dny, vstup na karty v době mimo vyučování, vstup na karty v době vyhlášení režimu zvýšeného rizika,“ vysvětluje postoj školy kvestor Libor Svoboda. Dodává také, že již v současné době se v neděli dá do prostoru VŠE vstoupit právě jen pomocí karet.

Podezřelé předměty před školou nelze ohlídat

Při současném počtu lidí, kteří denně ekonomku navštíví, lze jen těžko odhadnout, za jakým účelem se v prostorách pohybují. Tomuto problému se vedení školy již dlouhou dobu věnuje. „Kamerové systémy škola v rámci omezení daných zákonem na ochranu osobních údajů využívá řadu let,“ informuje Svoboda.

iList také zajímalo, zda-li se zabezpečovací systémy budou do budoucna využívat ve větší míře. Vedení si v souvislosti s pravidelně se opakujícími incidenty na vysokých školách u nás i v zahraničí nechává zpracovat analýzu a doporučení ke zlepšení možností ostrahy areálů školy. Zpracovaná by měla být do prázdnin.

Loni v říjnu policie evakuovala prostory ekonomky kvůli podezřelému batohu před Starou budovou. Ačkoliv hrozí riziko, že příště se nemusí jednat o pouhé oblečení, podobné případy není škola podle Svobody schopna monitorovat. „Jednalo se o podezřelý předmět na veřejném prostranství, nikoliv v areálu školy. Tedy tuto konkrétní událost by nepomohlo vyřešit ani zavedení vstupu na karty,“ uzavírá kvestor.

Mohlo by tě zajímat: