Festival NA HLAVU dostává duševní zdraví do veřejného prostoru

17. 2. 2023 | | Studentský život Festival NA HLAVU

Národní ústav duševního zdraví pořádá již sedmý ročník festivalu NA HLAVU. Ten vznikl motivací pořadatelů obohatit veřejný prostor o témata související s duševním zdravím a výzkumem mysli a mozku. Jeho cílem je ve veřejném prostoru otevírat odborná témata pomocí projekcí filmů, vernisáží a přednáškami. Představí témata jako sebepoškozování, interrupci, problémy LGBTQ+ komunity, ženské sexuality nebo drog. Festival zaplní prostory Městské knihovny v Praze od 23. do 26. února.

NA HLAVU zahájí vernisáž výstavy fotek se sloganem „Dej šanci barvám života, dej šanci sám sobě“. Součástí bude i moderovaná beseda o duševním zdraví, životě s psychickou nemocí a o tom, jak ovlivňuje vztahy s nejbližšími.

Každý den čekají návštěvníky projekce filmů s následnou diskuzí. Prvním snímkem je animovaný film Utéct o sebepoznávání dětského utečence z Afghánistánu. Problematiku vztahu k vlasti, uprchlictví, vykořenění a jejich dopady na lidskou psychiku doplní diskuze s vedoucím psychologem v Národním ústavu duševního zdraví Markem Preissem. Ve Velkém sálu Městské knihovny pak otevře téma šílenství a manipulace film Ulička přízraků v hlavních rolích s Bradleym Cooperem a Cate Blanchett.

V sobotu 25. února přijde čas i na český tragikomedický dokument s názvem Zákon lásky. Mapuje cestu zákona, který by umožnil manželství pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci. O vztazích a právech LGBTQ+ osob poté promluví terapeut Honza Vojtko a právnička Lucie Zachariášová z iniciativy Jsme Fér. Ve Velkém sále knihovny přesune diváky drama Událost do společnosti, která neuznává interrupce a odsuzuje ženskou touhu a sexuální svobodu. Objevování ženské sexuality se zase věnuje film Hodně štěstí, pane Veliký. Vypráví příběh ženy Nancy (Emma Thompson), která samu sebe objevuje po tom, co opustí manžela. Místo čtení ženských časopisů a studování odborné literatury se rozhodne pro rychlejší a jednodušší formu poznání a objedná si služby profesionála. Po snímku proběhne diskuze o sebepřijetí a vztahu k vlastnímu tělu a sexu ve vyšším věku.

Další zajímavou projekcí s využitím nové technologie bude autobiografický animovaný film Tmání. Virtuální realita návštěvníkům umožní proniknout do života mladého člověka s depresí. Spolu s ním prochází interaktivním příběhem, mohou se dotknout jeho světa a podat hrdinovi pomocnou ruku. Mezi další projekce upozorňující na důležitá témata patří snímek Bolest, který vysvětlí, co se skrývá za sebepoškozováním nebo snímek Dívka o životě transgender ženy se snem stát se baletkou. Pátrání po tom, co je rostlina ayahuaska a kdo jsou lidé, kteří s ní pracují, nastíní film Curanderos a to, jaký má válka dopad na člověka se návštěvnící dozví od přednosty psychiatrické kliniky Jana Vevery po projekci filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula.

Na festival přijde v neděli 25. února přednášet o vztazích a příkladech ze života i Ester Geislerová a psychoterapeut Honza Vojtko s projektem Terapie sdílením.

NA HLAVU se koná v sálech Ústřední knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Vstupenky na festival se dají zakoupit online nebo osobně v pokladně sálů. Celý program festivalu je možné najít na webových stránkách, instagramu nebo facebookové stránce.

Foto: Festival NA HLAVU

Mohlo by tě zajímat: