Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

1. 5. 1998 | | Nezařazené

Zdá se vám program pražských kin monotónní a nudný? Klubová kina jsou málo odvážná? Chcete vidět premiéry těch skutečně dobrých filmů o mnoho měsíců dříve, než přijdou do kin, ale především desítky filmů, jež nikdy jinde neuvidíte? Pak existuje několik možností – jednou z nich je zúčastnit se Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Zdá se vám program pražských kin monotónní a nudný? Klubová kina jsou málo odvážná? Chcete vidět premiéry těch skutečně dobrých filmů o mnoho měsíců dříve, než přijdou do kin, ale především desítky filmů, jež nikdy jinde neuvidíte? Pak existuje několik možností–jednou z nich je zúčastnit se Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. A protože se 33. ročník festivalu kvapem blíží (koná se v termínu 3.-11.7. 1998), je čas připomenout si jakým způsobem a za jakých podmínek je možné se do Varů dostat a hezky si to tam užít.

Akreditace

Prvním a do jisté míry i nezbytným krokem k účasti na MFF je včasná akreditace. Pro neakreditované návštěvníky festivalu je sice vymezena jistá „zbytková“ část vstupenek, loni si však bez akreditace dovolil přijet jen málokdo (snad náhodní projíždějící). Naopak pravdou je, že líté boje o každé sedadlo zuřily i mezi akreditovanými. Na rozdíl od předcházejících „porevolučních“ ročníků, kdy bylo hlavní snahou budování světové úrovně festivalu, bylo loni největším problémem právě zvládnutí velkého počtu návštěvníků (celkem jich bylo akreditovaných přes 8000). Letos se má situace pronikavě zlepšit díky dohodám o poskytnutí dalších prostor v hotelu Thermal i v jiných lokalitách, neodvažuji se však předpovědět jaký bude nárůst počtu účastníků oproti loňskému roku. Proto se rozhodně akreditujte! Akreditací je několik druhů: VIP (máte známého v některé z firem, sponzorující festival?), novinářská (platí totéž o příbuzných v médiích) a nakonec studentská, klubová, zkrátka ta nejobyčejnější. Právě tu může většina z vás nosit hrdě na prsou. K tomu, abyste ji získali zajděte do sídla Nadace Film-Festival Karlovy Vary, jež MFF pořádá, tj. na adresu Panská 1 (od Myslbeka po levé straně–vchod z průjezdu). Tam získáte přihlášku a zelenou krávu na uhrazení akreditačního poplatku (studenti loni 300 Kč–pozor, novináři 500 Kč). Přihlášku vyplníte a spolu s potvrzením o studiu, průkazovou fotografií a ústřižkem zaplacené složenky ji vložíte do obálky. Tak tomu alespoň bylo v loňském roce. Splníte-li uvedené formality, po příjezdu na festival si budete moci vyzvednout hotovou akreditační kartu.

Ubytování

V první polovině devadesátých let bylo pro studentské návštěvníky festivalu asi tou největší starostí. Ve snaze předejít výjevům, kdy se desítky lidí povalují na kolonádách a v parcích před očima divících se rusky mluvících lázeňských klientů, byla v loňském roce zajištěna nabídka ubytování v dostatečné kapacitě i za přijatelných cenových podmínek. Komfortní bydlení internátního typu ve 2-3 lůžkovém pokoji jsme loni pořídili za 135 Kč na osobu–na karlovarské poměry je to zadarmo. Úhrada ubytování se provádí až po příjezdu do dějiště festivalu. Zbývá jen dodat, že kontakt na agenturu Kawex, zajišťující ubytování pro návštěvníky festivalu získáte v místě samotné akreditace, tj. v sídle nadace.

Doprava

Z autobusového nádraží Praha-Florenc jezdí expresní spoje do Karlových Varů (vystoupíte v Tržnici, tj. asi 500 metrů od Thermalu). Nezapomeňte si předem zajistit místenku, nejspíš vás pojede víc. To platí i pro zpáteční cestu. V případě dopravy vlastním autem doporučuji zanechat ho v místě ubytování a během pobytu jezdit nóbl festivalovými autobusy. „Festibusy“ jezdí ca každých 20 minut a spojují karlovarské centrum se všemi odlehlejšími lokalitami, kde se bydlí nebo promítá (odlehlý znamená v Karlových Varech vzdálený 30 minut chůze).

Po příjezdu

…se vydejte rovnou do Thermalu. Nevíte-li kudy, nebojte se na místě zeptat. Místní obyvatelé jsou v prvních dnech festivalu vstřícní a přátelští. V útrobách Thermalu si u jedné přepážky vyzvednete akreditaci, u jiné pak zaplatíte ubytování a obdržíte ubytovací dokumenty. Je dobré hned si vyzvednout vstupenky na den příjezdu a den následující (viz vstupenky), sehnat program a případně si koupit katalog. Pokud si myslíte, že máte vše zařízeno, v klidu se ubytujte. Půjde-li vše hladce, ještě stihnete nějakou projekci.

Vstupenky

Nic naplat, potřebujete je téměř všude. Výjimkou jsou noční projekce v letním kině a všechny doprovodné festivalové akce. Loni byl vlastník modré akreditace (studentská) oprávněn k vyzvednutí pěti vstupenek na každý den. Myslím, že je to dostatečný počet, více nezvládnete. Pokaždé si můžete vyzvednout lístky na týž den a den následující, praxe je tedy taková, že ráno se nejprve vyzvednou lístky na „zítřek“ a poté se jde na představení s lístky, jež jste získali již předchozí den. Každé představení má svůj číselný kód, podle něhož vám hostesky vydají vstupenku na požadovanou projekci. Pokud se budete chtít dostat na všechna promítání dle vlastního výběru, počítejte minimálně s brzkým ranním vstáváním. Pokud přijdete v sedm hodin k „pokladnám“, dostanete se možná na cokoliv. Zvážíte-li vaše provozní možnosti v tuto ranní hodinu, přičemž si uvědomíte pravděpodobnost své přítomnosti na některých pozdně-večerních akcích (filmových, či nefilmových), bude dobré si v klidu připravit nejen čísla požadovaných představení na následující den, ale též čísla představení náhradních. Chce to zkrátka určitou dávku organizace a strategie, dobré je vézt si „rozmyšlený“ program festivalu už z domova (loni však byly v Panské rozebrány během dvou dnů). V loňském roce jsem chodil pro vstupenky kolem deváté hodiny a zatímco na (svou pověstí) nejatraktivnější filmy jsem získal lístky jen výjimečně, mezi filmy z „druhé linie“ (které však ty první mnohdy předčily) se ještě dalo vybírat. Na většinu představení se lze dostat bez vstupenky, stojí to však čas a nervy (viz projekce). Je třeba dodat, že obzvláště u vstupenek může být letos vše jinak, protože v minulém roce se popsaný způsob zejména díky zhroucení výdejního systému příliš neosvědčil.

Projekce

V minulém roce se promítalo v deseti sálech a letním kině, letos jich má být ještě o něco více. Začátky představení se v různých kinech liší, při pořizování vstupenek je tedy třeba kalkulovat se stopážemi filmů, stejně tak s časem potřebným na přesun mezi kinosály. Ať už jdete na projekci s lístkem nebo bez něj, choďte vždy včas! Jak už jsem uvedl, i na ty nejlepší filmy je možné se propracovat bez vstupenky, nikdy však nemáte jistotu, zdali se do kina skutečně dostanete. Například ve Velkém sále bývá často spousta volných míst, přestože je oficiálně vyprodáno (je zkrátka velký), naproti tomu v kině Čas (sekce nezávislých) se vytváří hloučky lidí bez lístků už půl hodiny před začátkem představení. Těsně před začátkem je doplněna kapacita (včetně schodů a často i pódia) z řad čekajících dychtivců. Poté mají smůlu i ti, kteří vstupenku mají, leč se opozdili. Proto opakuji–choďte včas!

U soutěžních snímků předchází projekci uvedení filmu moderátorem a poté krátký projev někoho z tvůrců či představitelů filmu. Někdy je to docela švanda. V sekci nezávislých je typičtější debata s tvůrci po skončení promítání, často velmi zajímavá a přínosná jak pro režiséry tak pro diváky. V kině Čas nejvíce lidí usíná, nedá se tam vůbec dýchat. Ale ty filmy!

Filmy

Nechci nikomu radit na jaké filmy chodit, průvodcem vám může být katalog a festivalový deník (je zdarma k dispozici). Pravidlem je, že filmy vybrané do soutěžní sekce jsou většinou dobré, některé z nich vynikající, jeden dokonce vyhraje hlavní cenu. Tradičně skvělou úroveň má sekce nezávislých v kině Čas, připravovaná Hanou Cielovou a Štefanem Uhríkem. Zbývá spousta tematických sekcí a portrétů, každý si může nalézt něco zajímavého. Většinou za moc nestojí filmy, jež jsou speciálně uvedeny na počest pozvaných celebrit filmového plátna. Například Salmu Hayek jsem viděl z první řady a ačkoliv její výstřih (a vůbec všechno) byl pro mě skutečným zážitkem, z jejího následně uvedeného filmu jsem vydržel jen třicet minut.

Psát o konkrétních filmech, sekcích a hostech festivalu by bylo již nad rámec tohoto příspěvku, je také poněkud pozdě ohlížet se za obsahem minulého ročníku. Informace o obsahu a předběžném programu toho letošního najdete na oficiálních stránkách filmového festivalu. Nezbývá, než se na něj těšit.

Jan Veselý

student 10. semestru BS F4

Mohlo by tě zajímat: