Filmový klub pro tento semestr končí

Filmový klub pro tento semestr končí

Organizátoři museli z finančních důvodů zrušit další prosincová promítání Filmového klubu. O dalším osudu této studentské organizace se jedná. Filmový klub studentů VŠE se ocitl ve svízelné situaci. Organizátoři byli nuceni pro malou návštěvnost veškerá filmová představení až do konce semestru zrušit.

Organizátoři museli z finančních důvodů zrušit další prosincová promítání Filmového klubu. O dalším osudu této studentské organizace se jedná.

Filmový klub studentů VŠE se ocitl ve svízelné situaci. Organizátoři byli nuceni pro malou návštěvnost veškerá filmová představení až do konce semestru zrušit. Ve zbývajících třech prosincových týdnech tak bylo odřeknuto celkem šest představení. Rozhodnutí předčasně ukončit „sezónu“ padlo 15. listopadu, když se ani přes poplašnou kampaň počet diváků nijak výrazně nezvýšil.

Podle Michaely Böhmové, provozovatelky Filmového klubu, se návštěvnost během několika předchozích let velmi výrazně snížila. Na promítání od půl šesté chodili nyní obvykle jen jednotlivci, od osmi se diváci počítali zpravidla na desítky. Příčiny tohoto poklesu zatím nikdo přesně nepojmenoval.

Za tohoto stavu, při padesátikorunovém vstupném a podle organizátorů „nepříliš patrné podpoře ze strany školy“ se stal provoz neudržitelným. „Platíme za pronájem, filmy, licencovaného promítače, podnikání, poštovné a propagaci, kterou máme navíc omezenou na prostory školy,“ vyjmenoval nejzásadnější náklady Daniel Rektořík, další z organizátorů. Ztrátový provoz podle jeho slov organizátoři dotovali z vlastních kapes a když se situace nelepšila, nezbylo než se s diváky rozloučit.

Böhmová ovšem Filmový klub ještě nepovažuje za mrtvý. Předčasný konec semestru už prý zažila. Nicméně pro ni i pro Rektoříka je konec již definitivní: „Jsme naprosto vyčerpaní a nemáme sílu, ani čas se vracet. Nechali jsme v úsilí se udržet co nejdéle příliš života a prostředků,“ říká k celé věci Rektořík.

Filmový klub však zatím definitivně zrušen není, pouze byla odřeknuta veškerá prosincová představení, protože i v minulých letech byl prosinec jasně ztrátový. O dalším vývoji se v tuto chvíli jedná: „Je několik lidí, kteří se o obnovení činnosti snaží, ale výsledek závisí především na tom, jaké podmínky se podaří dojednat s rektorátem,“ dodává Böhmová. Potvrzují to také stránky Filmového klubu (filmacek.unas.cz), kde návštěvníci najdou výzvu, že i oni mohou být součástí týmu, který Filmový klub v budoucnu povede.

Vedení školy o pokračování této studentské aktivity zájem má. „Zcela jistě o nějaké podpoře jednat budeme, konkrétní forma ovšem zatím není jasná,“ vysvětluje studentský tajemník rektorky Antonín Pavlíček „Co se nájemného týče, zásadním problémem je, že všechny podmínky včetně něj byly nastaveny v době, kdy měl Filmový klub mnohem větší návštěvnost a byl ziskový. Navíc ze zákona škola nemůže poskytovat své prostory pro komerční aktivity zdarma,“ doplňuje.

Dle informací Studentského listu bylo ovšem Filmovému klubu nedávno odpuštěno listopadové nájemné za prostory Staré auly. Pavlíček to potvrzuje, nicméně dodává: „Jedná se o naprosto výjimečný krok, který rozhodně nelze brát jako pravidlo.“ Podle jeho vyjádření škola také musí pro poskytnutí podpory vidět zájem ze strany studentů, nejlépe skrze návštěvnost, stejně tak ale trvá na neziskovosti celé aktivity. Další jednání se teprve chystají a také zůstává otázkou, jak se k celé problematice Filmového klubu postaví nové vedení školy, které zasedne do svých funkcí v únoru.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

patrik-velich-5sYslpb3Q8c-unsplash

Na VŠE začíná působit spolek Generation for Unity. Podpoří ukrajinské studenty

Organizace Generation for Ukraine, která nabízí rozvoj potenciálu ukrajinských studentů, začala působit na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Mladí Ukrajinci tak získají příležitost rozšířit svou komunitu a lépe se integrovat. Komunita ukrajinských studentek a studentů pod názvem Generation for Ukraine, zkráceně Gen4UA, působí už od roku 2023 na Univerzitě Karlově. Organizace si klade za cíl pomáhat...

projekt, studenti, skupina

Vedlejšky na VŠE: Proč o Národohospodářskou fakultu není zájem, ale FPH praská ve švech?

O vedlejší specializace na Národohospodářské fakultě (NF) není zájem, kapacita je nevyužitá a v některých případech i zcela volná. Nejvyšší poptávku naopak eviduje Fakulta podnikohospodářská (FPH), kde se některé specializace zaplnily během chvíle. Vyplývá to z dat dostupných v informačním systému InSIS. Je nízký zájem o vedlejší specializace NF způsobený reputací fakulty nebo naopak jejich...

sevcik

Další bouře na VŠE: Ševčík se odmítá omluvit za urážky studentů, rektorovi dochází trpělivost

Bývalý děkan a nynější šéf katedry hospodářské politiky Národohospodářské fakulty (NF) Miroslav Ševčík nepřestává vířit emoce. Na posledním zasedání Akademického senátu Vysoké školy ekonomické (AS VŠE) došlo k mimořádně ostré výměně názorů, která opět poukázala na hluboké příkopy mezi bývalým děkanem, vedením univerzity a akademickými senátory. Rektor VŠE po opakovaných útocích Ševčíka vyzval senátory k...

680363148_1533520658783680_3167244565996985822_n

Mirek Topolánek po letech opět na VŠE! Buďte u toho i vy

Na Vysokou školu ekonomickou (VŠE) ve středu 13. května v 18 hodin dorazí bývalý premiér Mirek Topolánek a ekonomka Lenka Zlámalová. Ve Vencovského aule budou živě nahrávat epizodu populárního podcastu Zlámaný Topol, který pravidelně vychází na webu INFO.CZ, a vy můžete být u toho! Večerní akci zahájí rektor VŠE Petr Dvořák úvodním slovem. Následovat bude...