Firma dává vyšší stipendium než fakulty

Firma dává vyšší stipendium než fakulty

Společnost Penta Finance z česko-slovenské finanční skupiny Penta udělila letos v březnu dvěma studentům VŠE stipendium. Původně mělo jít o tři oceněné, ale ze čtyř uchazečů nakonec splnili kritéria pouze dva. Každý z nich dostal za výborný studijní prospěch a další splněné podmínky padesát tisíc korun. Ve srovnání s běžným prospěchovým stipendiem, které uděluje VŠE a jehož maximální výše jen zřídka překročí tisícikorunu měsíčně, jde o poměrně vysokou částku.

Soukromá společnost Penta začala udělovat stipendia. Několik studentů pražské VŠE a Právnické fakulty Karlovy univerzity od ní dostalo padesát tisíc korun.

Společnost Penta Finance z česko-slovenské finanční skupiny Penta udělila letos v březnu dvěma studentům VŠE stipendium. Původně mělo jít o tři oceněné, ale ze čtyř uchazečů nakonec splnili kritéria pouze dva. Každý z nich dostal za výborný studijní prospěch a další splněné podmínky padesát tisíc korun. Ve srovnání s běžným prospěchovým stipendiem, které uděluje VŠE a jehož maximální výše jen zřídka překročí tisícikorunu měsíčně, jde o poměrně vysokou částku. „To pro Pentu není moc peněz, když vezmeme v úvahu, že její aktiva se pohybují kolem 12 až 15 miliard korun,“ podotýká docent Zdeněk Chytil, proděkan pro zahraniční styky na páté fakultě.

Zástupci PR agentury Ami Communications, která Pentu zastupuje, navázali se školou první kontakt loni v  září. „Chtěli s námi komunikovat na celoškolské úrovni, ale kvůli zdlouhavým vyjednáváním se nakonec obrátili jen na FNH,“ vysvětluje Chytil. Kromě VŠE se lidé z agentury obrátili také na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a Ekonomickou univerzitu v Bratislavě, kde se letos rovněž mezi studenty rozdělila padesátitisícová stipendia.

Kontroverzní profil společnosti Penta, která se specializuje na strategické investice do podniků a o níž se nedávno psalo v souvislosti s bitvou o privatizaci Severočeských dolů, není podle docenta Chytila pro školu z hlediska finančního daru zajímavý. Majitel Penty Marek Dospiva je policií vyšetřován kvůli údajným pochybným transakcím s akciemi společnosti Lázně Jáchymov. Sám Dospiva, jenž oprávněnost stíhání své osoby zpochybňuje, je obviněn ze zpronevěry padesáti milionů korun a z porušování závazných pravidel hospodářského styku.

„Dnes se o leckom píše leccos. Pro nás by bylo škoda kvůli tomu dar odmítnout,“ nepřipouští pochybnosti Chytil. Podle jeho slov je těžké najít velkou českou firmu, která „nemá z dob privatizace nějaký škraloup“. Jak dále doplňuje, škola se výměnou za vyplacení stipendia nemusela Pentě zavázat k žádné protislužbě. „Do ničeho nás netlačili. Ani nechtěli, aby studenti pak u firmy nastoupili. Ceny jsme jen oficiálně předali na plese. Myslel jsem, že za to Penta bude chtít víc,“ dodává.

Výběrové podmínky pro uchazeče o stipendium by se v příštím roce měly dočkat úprav. Podle vyjádření docenta Chytila by prospěch neměl hrát takovou roli, ale zohlední se více praxe, kterou studenti nabývají během studia, například během výměnných pobytů na některých zahraničních univerzitách.

Fakulta národohospodářská zároveň vyjednává o darech pro studenty i s dalšími firmami, jejichž jména zatím docent Chytil odmítá prozradit. „Probíhají jednání s několika dalšími podniky. Nechci prozrazovat, se kterými, protože ještě není vše definitivně dohodnuto.“ O konkrétní výši stipendií se proděkan rovněž nechtěl zmínit. Připustil však, že už několik firem účast na financování odměn pro studenty přislíbilo. „Firmy chtějí reciprocitu, třeba aby byly vidět v televizi. Škola jim může nabídnout dost málo. Asi se jim zatím lépe vyplácí sponzoring soutěží typu superstar,“ uzavírá docent Chytil.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

ChatGPT Image 21. 4. 2025 23_31_50

Levný Erasmus? Existuje! Vybrali jsme 33 míst, kam za ním.

Letenka ve výši tvé měsíční výplaty na brigádě, kolej dražší než průměrný nájem bytu v Praze a stipendium, co pokryje tak možná dva týdny v supermarketu. Vítej ve světě Erasmu, kde všichni mluví o životní zkušenosti, cestování a večírcích, ale málokdo přizná, že rozpočet studenta je často na úrovni instantní polívky. Znamená to, že si Erasmus...

Tereza Berecová

Z FMV do pařížského OECD bez zkratek a známostí. „Odvaha a dobré načasování jsou často víc než kontakty,“ říká Tereza Berecová

Tereza Berecová, absolventka Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE), si díky dvěma studijním výjezdům a vlastní stážistické iniciativě vybudovala cestu až do centrály OECD v Paříži. Začínala jako stážistka v komunikačním týmu pro oddělení zaměstnanosti, práce a sociálních věcí, dnes působí na full-time pozici v centrálním social media týmu.  Ač pochází ze Slovenska,...

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...